Strona główna HIPPER porady Jak uniknąć smug podczas malowania?

    Hipperporada

    Jak uniknąć smug podczas malowania?

    Wiosna to najlepszy czas na inspirujące zmiany w domu. Powracająca do życia przyroda w połączeniu z pierwszymi podmuchami wiosennego wiatru, sprawiają, że inaczej patrzysz na nasze najbliższe otoczenie. Malowanie to najlepszy sposób na zmianę lub odświeżenie aranżacji pomieszczeń w domu. Tylko jak uniknąć smug, które mogą powstać podczas samodzielnego malowania ścian?

    Poznaj przyczyny ich powstawania, odpowiednie narzędzia oraz technikę malowania, które umożliwią Ci estetyczne wykończenie wnętrz i zagwarantują satysfakcjonujący efekt końcowy.

    Przyczyny powstawania smug podczas malowania

    Dlaczego smugi w o ogóle powstają? Czy odpowiednio dobrana nowoczesna farba do ścian wystarczy, by malowanie przebiegło po Twojej myśli? W tej części znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania o przyczyny powstawania smug podczas malowania.

    Przyczyn jest wiele. Zaczynając od pomieszczenia, które poddawane jest renowacji, najczęstszym powodem powstawania nieestetycznych smug są nierówne ściany, wilgotność podłoża oraz nieodpowiednia do malowania temperatura pomieszczenia.

    Jeśli któraś z tych przyczyn dotyczy Twojego poddawanego renowacji wnętrza, należy ją wyeliminować przed rozpoczęciem prac. Pamiętaj, że malowanie to ostatni etap dekoracji ścian i trzeba poprzedzić go odpowiednimi przygotowaniami, by cieszyć się pięknym efektem końcowym. Jeśli nie wiesz, jak przygotować ścianę do malowania, przeczytaj nasz poradnik – znajdziesz go w tym miejscu. Informacje o tym, jaka temperatura pomieszczenia jest odpowiednia do malowania, znajdziesz na etykiecie wybranego produktu dekoracyjnego.

    kobieta malująca ścianę wałkiem
    pomieszczenie przygotowane do malowania

    Smugi powstają również wtedy, gdy farba ma niewłaściwą konsystencję, np. jest zbyt gęsta. Dlatego przed malowaniem oraz w trakcie prac należy mieszać emulsję do momentu uzyskania pożądanej konsystencji.

    Niezależnie od jej rodzaju, gotowa do malowania emulsja powinna być gładka, bez widocznych grudek i innych nierówności na powierzchni. Nie pomijaj tego etapu, by uniknąć rozczarowania po zakończeniu prac.

    Inną przyczyną powstawania smug i nieestetycznych zacieków podczas malowania może być używane do tego narzędzie – jego rodzaj lub zabrudzenie zaschniętymi resztkami farby. Do malowania należy zawsze używać czystych akcesoriów malarskich. Zabrudzone wałki i pędzle mogą wpłynąć na przyczepianie resztek starej farby do ściany, tworząc przy okazji nieciekawie wyglądające smugi. Przed i po zakończeniu pracy najlepiej umyć narzędzia w ciepłej wodzie. Dzięki temu nie tylko unikniesz smug, ale także przedłużysz ich wytrzymałość.

    Zadbaj o odpowiednie przygotowanie ściany do malowania, czystość narzędzi i właściwe warunki w pomieszczeniu poddawanym renowacji. To dobry wstęp do malowania ścian bez smug.

    Jak uniknąć smug podczas malowania – narzędzia

    Odpowiednio dobrane i czyste akcesoria malarskie ułatwią Ci malowanie i pozwolą uzyskać efekt gładkiej ściany w wymarzonym kolorze.

    Jeśli decydujesz się na malowanie pędzlem, zwróć uwagę na rodzaj włosia. Do malowania farbami wodorozcieńczalnymi (ceramicznymi, lateksowymi, akrylowymi) najlepiej sprawdzą się pędzle ze sztucznym włosiem.

    Wybierając wałek malarski, zwróć przede wszystkim uwagę na długość runa. Do gładkich ścian wystarczy włosie o długości 14-16 mm. Do ścian o chropowatej strukturze należy użyć runa o długości nawet do 20 mm. To umożliwi aplikację farby w każde zagłębienie i dzięki temu równomierne rozprowadzenie jej po całej powierzchni. Jeśli malujesz pomieszczenie farbą wodorozcieńczalną, wybierz włosie z mikrofibry. Do farb lateksowych najlepiej sprawdzi się wałek ze sznurka.

    Jak przygotować ścianę, by uniknąć smug podczas malowania?

    Na początku sprawdź stan ścian. Zwróć uwagę, czy są równe, czy nie ma w nich ubytków. Jeśli na powierzchni są widoczne są delikatne ubytki i inne nierówności, zeszlifuj je najpierw drobnoziarnistym papierem ściernym i odpyl. W przypadku większych ubytków konieczne może być użycie masy szpachlowej. Wypełnij nią ubytek, pozwól jej przeschnąć a następnie delikatnie przeszlifuj naprawiany fragment aby wyrównać powierzchnię. Przygotowana w ten sposób ściana jest gotowa do dalszej pracy.

    Przed rozpoczęciem prac zadbaj o odpowiednie warunki i sprawdź, czy w pomieszczeniu jest odpowiednia temperatura i poziom wilgotności. Wymagania aplikacyjne wybranej przez Ciebie farby powinny być podane na jej opakowaniu. To ważny krok, którego nie należy pomijać – stosowanie się do zaleceń producenta przyczyni się do uzyskania zamierzonego efektu końcowego.

    Jak malować, by uniknąć smug?

    Sprawdź konsystencję farby. Wymieszaj ją do momentu uzyskania gładkiej, względnie gęstej, lejącej masy i powtarzaj tę czynność w trakcie malowania. Staraj się nie rozcieńczać farby nawet jeśli wydaje Ci się zbyt gęsta. Porządne wymieszanie powinno wystarczyć. Jeśli jednak musisz dodać trochę wody, zapoznaj się dokładnie z instrukcją na opakowaniu.

    Malowanie całego pomieszczenia – ścian i sufitu – zacznij od sufitu. To pozwoli Ci uniknąć zachlapania świeżo pomalowanych ścian. O tym, jak uniknąć smug podczas malowania sufitu, pisaliśmy tutaj. A jak dobrze malować ściany?

    Malując ściany staraj się za każdym razem nabierać taką samą ilość farby na wałek. Pomoże Ci w tym kuweta malarska, dzięki której równomiernie pokryjesz go farbą. Do trudno dostępnych lub trudnych do wymalowania miejsc użyj małego pędzla. Jest mniejszy, umożliwia bardziej precyzyjną pracę. Świetnie sprawdzi się przy kontaktach, kratkach wentylacyjnych czy narożnikach. 

    kuweta malarska na drabinie

    Podobnie jak użyte do tego narzędzie, technika malowania ma ogromne znaczenie. Aby na świeżo pomalowanej ścianie nie były widoczne smugi, musisz dobrze zaplanować kolejne etapy prac.

    Przede wszystkim unikaj przerw podczas malowania poszczególnych warstw. Farbę nakładaj równomiernie, pionowymi pasami i bez zbędnych odstępów czasowych. Pamiętaj, aby zachować „mokry brzeg” – następny pas malować z częściowym uwzględnieniem poprzedniego tak, by kolejne na siebie nachodziły. Nie dopuszczaj do wysychania poprzednich warstw. W przypadku ścian właściwa technika malowania polega na malowaniu cały czas w tym samym kierunku – zawsze z góry na dół. Pomalowana pierwszą warstwą ściana musi dobrze wyschnąć. Jeśli nakładasz więcej warstw, przed przystąpieniem do dalszych prac, odczekaj i upewnij się, że jej powierzchnia jest całkowicie sucha. Dzięki temu nie utracisz przyczepności farby i unikniesz nieestetycznych wybrzuszeń czy odpadania fragmentów powłoki.

    Jeśli podczas malowania musisz zrobić przerwę, przykryj kuwetę i wałek tak, aby nie wyschły. To pozwoli Ci uniknąć powstawania nierówności i smug po powrocie do pracy.

    Pytanie o to, jak dobrze malować ściany, jest jednym z częściej pojawiających się, gdy zabierasz się za samodzielne malowanie mieszkania. Jeśli przestrzegasz kilku prostych zasad, a Twoje ściany są w dobrym stanie, nie ma nic prostszego niż odświeżenie mieszkania w ten sposób. To jak, na kiedy planujesz zmiany w domu?

    < Cofnij