Jaki wałek malarski wybrać?
Wałki malarskie, jak i inne akcesoria malarskie, powinny być dobrane do rodzaju powierzchni, wybranej do malowania emulsji oraz umiejętności malarza.
Wałki malarskie występują w wielu rozmiarach oraz różnią się rodzajem oraz zagęszczenie włosia. Malowanie ścian wałkiem to zadanie proste i szybkie w wykonaniu – a przynajmniej takie będzie, jeżeli wybierzesz do tego dobry sprzęt. Rozmiar dostosuj do malowanej powierzchni – do dużych i gładkich powierzchni sprawdzi się wałek większych rozmiarów, z kolei do prac wykończeniowych lub malowania nieregularnej powierzchni – odpowiednio mniejszy. Dzięki temu szybko pomalujesz duży pokój lub użyjesz mniejszego wałka do wygodnego malowania narożników i kątów.
Kieruj się nie tylko rozmiarem, ale również przeznaczeniem wałka. Wałki do malowania ścian posiadają większą rolkę, co umożliwia szybsze malowanie. Z kolei wałek do malowania sufitu ma zazwyczaj dłuższy uchwyt, aby umożliwić wygodne malowanie tej powierzchni.
Jak dobrać wałek malarski do rodzaju powierzchni?
Większością wałków pomalujesz wybraną powierzchnię każdym rodzajem farby. Jeśli chodzi o malowanie wałkami do zadań specjalnych – użyj odpowiedniego, aby uzyskany efekt był zadowalający. Profesjonalne wałki malarskie przeznaczone są do konkretnych powierzchni i pozwalają uzyskać na nich pożądany efekt. Na rynku dostępne są m.in.. wałki do lakierowania, do malowania fasad i elewacji oraz do konkretnych rodzajów produktów nawierzchniowych (farby olejne, akrylowe itp.).
Do nakładania farby lateksowej, akrylowej i emulsyjnej najlepiej sprawdzą się wałki malarskie futrzane. Szczególnie polecany wałek do farby akrylowej posiada cienkie włosie średniej długości, co pozwala na nałożenie odpowiednio grubej powłoki farby. W przypadku wałka do farb lateksowych, sprawdzi się wykonany zarówno z włosia syntetycznego, jak i naturalnego. Z kolei wałek do emalii wykonany jest z mikrofibry lub gąbki. Niezwykle użytecznym jest też wałek do gładzi, który pomoże Ci w odpowiednim przygotowaniu powierzchni do dalszego malowania. Taki wałek równomiernie rozłoży gładź, tworząc idealnie równą i gładką powierzchnię do dalszego malowania.
Przy zakupie tego narzędzia do malowania zwróć uwagę na to, czy jest to wałek niekapiący. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego bałaganu po zakończeniu prac.
Wałek czy pędzel? Co wybrać do malowania ścian?
Do malowania i sufitów najczęściej i najchętniej wybierane są wałki malarskie. Ze względu na rozmiar pozwalają szybciej i efektywniej nakładać emulsje na duże powierzchnie. Wałki do malowania ścian ograniczają też zużycie farby do niezbędnego minimum.
W przypadku malowania wnętrz pędzle służą najczęściej do prac wykończeniowych i do malowania miejsc, do których trudno dotrzeć wałkiem. Te miejsca to kąty, narożniki, fragmenty ściany przy framugach okien czy za grzejnikiem. Pędzel bez trudu poradzi sobie z dotarciem do takich trudno dostępnych miejsc i dopełni w ten sposób efekt dekoracyjny.