Strona główna HIPPER porady Jak krok po kroku przygotować ścianę do malowania?

    Hipperporada

    Jak krok po kroku przygotować ścianę do malowania?

    Gdy planujemy malowanie mieszkania to pytanie o to, jak przygotować ścianę do malowania jest jednym z pierwszych, które sobie zadajemy. Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku, by cieszyć się pięknym i trwałym efektem dekoracyjnym na ścianie.

    Jak krok po kroku przygotować ścianę do malowania? - baner

    Przygotowanie ściany do malowania to jeden z ważniejszych etapów przygotowań przed rozpoczęciem prac malarskich. Ilość pracy włożonej w ten etap zależy od stanu powierzchni naszych ścian, poziomu ich zabrudzenia (w tym nalotów, wykwitów i plam), występujących ubytków czy innych uszkodzeń. Niezależnie od tego, na ile pracochłonne okażą się same przygotowania, warto zrobić to dobrze. Odpowiednio przygotowana powierzchnia pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek po zakończeniu prac, np. gdy okaże się, że osiągnięty efekt nie spełnia naszych oczekiwań. Przygotuj niezbędne akcesoria malarskie i do dzieła!

    Czego będziesz potrzebować, aby przygotować ściany do malowania?

    Odpowiadając na pytanie o to, jak przygotować ścianę do malowania, warto zacząć od narzędzi i akcesoriów, które będą do tego potrzebne. Bez nich wykonanie tego etapu prac będzie znacznie utrudnione, o ile nie w ogóle niemożliwe. Co przygotować?

    • drabina
    • taśma malarska i maskująca
    • folia malarska
    • wiadro
    • gąbka
    • szczotka
    • pędzel
    • wałek
    • szpachelka
    • papier ścierny (drobno- i gruboziarnisty)
    • techniczne mydło malarskie
    • kuweta malarska
    • wypełniacz (gips lub inne wypełniacze, np. gładzie i szpachle)
    • grunt.
    drabina i inne narzędzia malarskie

    Wymienione narzędzia i akcesoria do remontu to coś, od czego warto zacząć przygotowania do renowacji ścian w naszym domu. Oczywiście może się okazać, że nie wszystkie będą potrzebne – to zależy od stanu ścian i tego, jak duży remont planujemy. Jeśli pomieszczenie przeznaczone do malowania wymaga generalnej renowacji, np. gładzenia ścian, równania powierzchni, zaklejania ubytków czy likwidacji plam i zacieków, cały proces będzie też wymagał dokładnych przygotowań i większej ilości czasu, a czasami nawet pomocy specjalisty. Jeśli jednak tylko odświeżamy ściany, praca powinna przebiegać szybko i sprawnie, a my będziemy mogli wykonać ten etap w pełni samodzielnie.

    Jeśli mamy w planach malowanie pomieszczenia pokrytego wcześniej tapetą, warto zaopatrzyć się dodatkowo w specjalny płyn do usuwania tapet. Dzięki temu bez trudu pozbędziemy się poprzedniej warstwy dekoracyjnej i jeszcze lepiej przygotujemy ścianę pod malowanie.

    Z kolei jeśli na ścianie znajdują się trudne plamy, zacieki lub osady (np. powstałe w wyniku palenia tytoniu), konieczne może okazać się użycie specjalistycznej farby typu MAGNAT Plamy i zacieki lub Śnieżka Zacieki-plamy.

    HIPPER fachowcy oceniający stan ścian

    Jak przygotować ścianę do malowania? Instrukcja krok po kroku

    W tej części przedstawimy kolejne etapy przygotowania powierzchni do malowania i odpowiemy na takie pytania, jak m.in.: jak skutecznie oczyścić oraz czym umyć ścianę przed malowaniem oraz czy gruntowanie ściany jest konieczne w każdym przypadku.

    A więc jak przygotować ścianę do malowania? Poznaj kolejne kroki, które Ci to ułatwią!

    Zabezpieczenie powierzchni

    Pierwszym etapem jest przygotowanie pomieszczenia. Okna, podłogi, meble i wszystkie sprzęty zabezpiecz przy użyciu folii malarskiej. W tym przypadku pomocna będzie także taśma malarska, która pozwoli dokładnie zakleić sprzęty i zabezpieczyć je przed zabrudzeniem i zachlapaniem farbą. Taśma przyda się także do oklejania krawędzi ścian, progów, framug drzwi i okien. Warto w ten sposób zabezpieczyć także połączenie z sufitem i sąsiadującymi ścianami, jeśli decydujemy się np. na pomalowanie jednej ściany na wyróżniający się kolor.

    HIPPER fachowiec oklejający okno

    Kolejnym etapem jest usunięcie wszystkiego ze ścian: obrazów, ramek, luster, półek czy innych ozdób. Znajdujące się w pomieszczeniu kontakty i ich osłony oklej taśmą lub zdejmij osłony na czas malowania. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się karnisz, warto go ściągnąć, a pozostałe wystające elementy zabezpieczyć.

    Aby praca przebiegała sprawniej a efekt końcowy spełnił nasze oczekiwania, ściana powinna być pusta, a my powinniśmy mieć łatwy dostęp do jej każdego fragmentu. Dzięki temu też łatwiej będzie nam wymalować równą powierzchnię i uzyskać gładką strukturę.

    Czyszczenie ściany z kurzu lub starych powłok, tynków i tapet

    Jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie, nie możemy pominąć tak ważnego etapu, jakim jest czyszczenie ściany przed malowaniem. Gdy ściany są w dobrym stanie i wymagają jedynie delikatnego odkurzenia, możemy to zrobić przy pomocy szczotki, tj. ściągnąć zalegający kurz, pajęczyny i inne luźne elementy. Pozostałości kurzu, których nie usunie szczotka, pozbędziemy się w kolejnym kroku, gdy umyjemy ścianę mydłem malarskim.

    Czasami jednak czyszczenie ściany przed malowaniem wymaga podjęcia dodatkowych kroków, np. usunięcia starych powłok malarskich, tynków i tapet. Najłatwiej zrobić to przy pomocy wody i szpachelki. Wystarczy spryskać powierzchnię czystą wodą lub zmoczyć ją używając gąbki, odczekać kilka chwil, a następnie szpachelką delikatnie usunąć łuszczące się warstwy. Tapety z kolei możemy ściągnąć przy pomocy specjalnego płynu do usuwania tapet lub wykorzystać domowy sposób – roztwór wody z octem w proporcji 1:1.

     

    Wyrównanie powierzchni i wypełnianie ubytków

    Gdy już usuniemy poprzednie powłoki, należy przeszlifować powierzchnię ściany papierem ściernym. Dzięki temu wyrównamy i wygładzimy jej strukturę. Powstały podczas szlifowania pył trzeba usunąć przy pomocy szczotki lub odkurzacza.

    To ważne, by nie pomijać tego etapu. Luźne cząsteczki kurzu, pyłu i brudu będą wpływały negatywnie na proces malowania i efekt końcowy. Przyczynią się do tworzenia nierówności na powierzchni ściany i zmniejszą przyczepność farby do podłoża.

    Szlifowanie wykonujemy także wtedy, gdy ściana jest nierówna i wymaga korekty. Jeśli w ścianie znajdują się pęknięcia, ubytki, dziury po wieszaniu obrazów czy inne dziury, wypełniamy je szpachlą. W kolejnym kroku wypełniony ubytek szlifujemy papierem, by wyrównać go do całej powierzchni.

     

    Mycie ściany

    Choć pojawiają się głosy, że nowoczesne produkty dekoracyjne do ścian nie wymagają już tak dokładnego przygotowania powierzchni jak kiedyś, nadal warto zrobić to dobrze. Dzięki temu możemy być spokojniejsi o efekt końcowy.

    Czym umyć ścianę przed malowaniem? Przygotuj wiadro, gąbkę i mydło malarskie. Wystarczy rozpuścić mydło w wodzie w proporcjach wskazanych na opakowaniu i umyć ścianę dokładnie na całej powierzchni. Jeśli na ścianie znajdują się tłuste plamy i inne większe zabrudzenia (np. koło grzejnika), skup się na tych miejscach i przecieraj je dokładniej. Po umyciu ściany, spłucz ją obficie wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

    Mydło malarskie to stosunkowo tani sposób na skuteczne umycie i odtłuszczenie powierzchni. Dzięki temu pozbędziesz się pozostałości po szlifowaniu, brudu, tłustych plam, pajęczyn i cząsteczek kurzu, które mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy.

    Kobieca dłoń myjąca ścianę

    Gruntowanie

    Pozostaje nam etap, o którym amatorom samodzielnego malowania mieszkania zdarza się zapominać lub go całkowicie ignorują – gruntowanie ścian przed malowaniem. Dlaczego nie warto pomijać tego etapu i jak sprawdzić, czy nasze ściany tego wymagają? Najłatwiej ocenić stan podłoża pocierając dłonią powierzchnię przeznaczoną do malowania. Jeśli na dłoni zobaczymy pył, drobne fragmenty ściany lub pigmenty farb – to oznacza, że ściana wymaga gruntowania. W tym przypadkiu pomocny będzie grunt lub inny środek gruntujący.

    Gruntowanie ścian przed malowaniem pozwoli nam stworzyć dobrą izolację, która wpłynie korzystanie na kondycję ścian i przygotuje je na przyjęcie pierwszej warstwy farby. Dzięki temu zewnętrzna warstwa dekoracyjna lepiej zwiąże się z podłożem, a to ogranicza ryzyko odprysków i odchodzenia farby od powierzchni.

    Przygotowanie ściany do malowania może być zajęciem czasochłonnym, ale na pewno warto poświęcić mu czas i uwagę. W końcu zależy nam na tym, by efekt końcowy spełnił nasze oczekiwania, a wykonana na ścianie dekoracja cieszyła oko. Już wiesz, jak przygotować ścianę do malowania, pozostało więc już samo malowanie. Powodzenia!

    < Cofnij