Strona główna HIPPER porady Malowanie sufitu – kiedy, jaką farbą i jak malować sufit bez smug

    Hipperporada

    Malowanie sufitu – kiedy, jaką farbą i jak malować sufit bez smug

    Zbliża się koniec lata, a Twoje plany na odświeżenie mieszkania pozostały niezrealizowane? Nic straconego! Jeśli zależy Ci na szybkiej renowacji wnętrz – malowane sufitu to najlepszy i najszybszy sposób, by to osiągnąć. Dzięki temu Twoje wnętrza zyskają na świeżości i czystości. W tym poradniku odpowiemy na pytania: kiedy malować sufit, jaką farbę do sufitu wybrać, jakie narzędzia przygotować i jak malować sufit bez smug.

    Kiedy malować sufit 

    Najlepsza pora na malowanie sufitu to wiosnalato a także wczesna jesień. W pomieszczeniach panuje wtedy odpowiednia temperatura do malowania farbami do ścian i sufitów, a wymalowane powierzchnie szybciej wysychają. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy musimy nałożyć kilka warstw i zależy nam na szybkim zakończeniu prac. Warto wykorzystać ciepłe dni na zmiany i zrealizowanie pomysłów, o których myśleliśmy od dawna.  

    Jaka farba do sufitu 

    Wybór farby do sufitu zależy od: 

    • aktualnego stanu sufitu 
    • rodzaju pomieszczenia, w którym będzie malowany 
    • efektu, który finalnie chcesz uzyskać
    • właściwości farby, na których Ci zależy. 
    biała farba do sufitu w zielonej puszce

    Wciąż najpopularniejsza jest biała farba do sufitów, choć zdarzają się aranżacje, gdzie sufit malowany jest w kolorze ścian. Biała farba na suficie jest rozwiązaniem uniwersalnym – prezentuje się czysto i świeżo oraz optycznie powiększa każde, nawet najmniejsze pomieszczenie. Jeśli interesuje Cię, ile bieli znajdziesz w białej farbie do ścian i sufitów, zajrzyj do naszego artykułu na ten temat.

    Od czego zacząć?

    Po pierwsze: określ stan sufitu  

    Sufit nowy 

    Nowy sufit (bez nalotów i wykwitów) wystarczy pomalować białą farbą akrylową. Farby te zapewniają elegancką, matową biel, która nie żółknie z upływem czasu. Dzięki temu Twój sufit będzie cieszył oko przez długi czas.  

    Sufit z plamami i zaciekami 

    Jeśli na Twoim suficie znajdują się plamy i zacieki, najpierw wyeliminuj ich źródło. Dzięki temu malowanie sufitu nie będzie stratą czasu, a Ty trwale ukryjesz powstałe nieczystości. W tym celu zastosuj specjalną farbę do plam i zacieków (na przykład MAGNAT Zacieki i plamy), która skutecznie ukrywa zanieczyszczenia i nieprzyjemne dla oka plamy na suficie. Jako farba podkładowa odpowiednio przygotuje ścianę na przyjęcie farby nawierzchniowej, a Ty dzięki temu zyskasz pewność, że jakkolwiek trudne by nie były, to skutecznie ukryjesz wszystkie zabrudzenia lub nieczystości na powierzchni sufitu. 

    Sufit zniszczony i/lub zatłuszczony 

    Taki sufit najlepiej na początku oczyścić i wyrównać jego powierzchnię, by uzyskać zadowalający dla oka efekt. W przypadku bardzo zniszczonego podłoża, dodatkowo rozważ jego zagruntowanie. Pozwoli Ci to wyrównać powierzchnię i chłonność, co z kolei przełoży się na lepszy efekt końcowy. Jeśli chcesz pominąć ten etap, do zniszczonego i zatłuszczonego sufitu użyj matowej farby lateksowej, najlepiej takiej, która redukuje niedoskonałości podłoża (jak farba MAGNAT Ultra Mat). 

    Po drugie: pomieszczenie, w którym malujesz sufit 

    Odpowiedź na to pytanie ma szczególne znaczenie w przypadku pomieszczeń wilgotnych, narażonych na nieustanne działanie wilgoci (kuchnia, łazienka, pralnia). W tym przypadku użyj produktu dedykowanego do takich pomieszczeń – na przykład Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka lub Beckers Kitchen & Bathroom. Farby tego typu zapewniają prawidłową wentylację i odpychają cząsteczki wody, uniemożliwiając wnikanie im w strukturę ścian, dzięki czemu hamują rozwój pleśni i grzybów.

    Wybór farby do sufitu zależy od również od domowników, którzy na co dzień przebywają w pomieszczeniu przeznaczonym do malowania. Mowa tu przede wszystkim o alergikach lub osobach ze skłonnościami do alergii. Wiemy, jak ważny jest wybór odpowiedniej farby w tym przypadku, dlatego przygotowaliśmy kategorię Farby dla alergików, w której znajdziesz bezpieczne farby dla alergików do zastosowania także na suficie.  

    Niezależnie od tego, czy malujesz pokój alergika, czy jakiekolwiek inne pomieszczenie w domu – dodatkowo warto zwrócić uwagę na zawartość LZO (lotnych związków organicznych) w wybranej farbie. Im mniejsza ilość LZO, tym mniej szkodliwych substancji codziennie uwalnianych do otoczenia. Szczególne znaczenie ma to podczas wyboru farby do pokoju dziecka, ale nie tylko. Zwracając uwagę na LZO, dbasz o siebie, swoich najbliższych, Wasze najbliższe otoczenie i środowisko.  

    Po trzecie: jaki efekt chcesz uzyskać 

    Farby do wnętrz oferują szeroki wybór sposobu wykończenia: głęboki mat, półmat, wykończenie satynowe lub połyskliwe. Najpopularniejszym wyborem wśród farb do sufitów cieszą się produkty o głębokim, matowym wykończeniu, dodatkowo wzbogacone o właściwości antyrefleksyjne. Takie wykończenie powoduje, że światło nie odbija i nie załamuje się w ewentualnych nierównościach powierzchni, dzięki czemu nawet podczas samodzielnego malowania uzyskasz efekt idealnie równego i gładkiego sufitu. Osiągniesz to między innymi dzięki farbie MAGNAT Non Reflex lub Tikkurila Super White.

    Po czwarte: na jakich właściwości farby Ci zależy  

    Właściwości farby dobierz według własnych potrzeb, preferencji i użyteczności względem pomieszczenia, w którym będziesz malować sufit. W kuchni zdarzają się nieoczekiwane sytuacje, gdy zawartość blendera ląduje na suficie. Ups! Zabezpiecz się na takie wypadki, używając plamoodpornej farby z możliwością mycia i szorowania. Malujesz samodzielnie sufity i nie masz pewności co do końcowego efektu? Wybierz farbę skutecznie ukrywającą nierówności podłoża, aby cieszyć się wykończeniem na miarę profesjonalisty – na przykład Dulux Absolute White. 

    Szeroki wachlarz produktów umożliwi Ci dobranie takiego, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Zobacz wszystkie Farby do sufitów, aby wybrać najlepszą dla siebie. A jeśli nadal nie wiesz, zawsze możesz zdecydować się na gotowe rozwiązanie, takie jak Dulux Idealny Sufit.

    Narzędzia do malowania sufitu

    Aby malowanie sufitu przebiegło szybko i sprawnie, przygotuj akcesoria malarskie do każdego etapu wykonywanych prac.

    Przygotowanie powierzchni do malowania

    • szczotka do czyszczenia
    • gąbka do zmywania
    • wiadro
    • szpachla/skrobak
    • masa szpachlowa do wyrównania niedoskonałości lub grunt
    • mydło malarskie lub inny środek do mycia ścian i sufitów.

     

    Przygotowanie do malowania

    • drabina malarska lub kij teleskopowy do narzędzi
    • folia malarska do ochrony podłóg, mebli i innych elementów
    • taśma papierowa do przyklejenia folii.

    Malowanie

    • pędzel do malowania rogów i krawędzi
    • wałek malarski do sufitów
    • kuweta malarska z kratką do odsączania nadmiaru farby z wałka lub sama kratka, jeśli zamiast kuwety używasz wiadra
    • taśma zabezpieczająca brzegi
    • opcjonalne: mieszadło do farby.

    Jak pomalować sufit bez smug 

    Malowanie sufitu bez smug to marzenie nie tylko każdego początkującego malarza, ale także osób, które decydują się na samodzielne prace malarskie. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by cieszyć się sufitem bez nieestetycznych nierówności. 

    Przygotowanie 

    1. Maluj w optymalnej temperaturze (między 10 a 25°C). 
    2. Odpowiednio przygotuj powierzchnię sufitu do malowania. Usuń luźne, odpadające elementy i – jeśli jest taka potrzeba – wygładź i wyrównaj ewentualne niedoskonałości, które z powodu kąta padania światła szczególnie na suficie rzucają się w oczy. Zrobisz to przy pomocy masy szpachlowej.  
    3. Dokładnie umyj powierzchnię wodą z dodatkiem środka do mycia ścian, co pozwoli Ci pozbyć się różnego rodzaju zabrudzeń. Na koniec przemyj sufit czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia. 
    4. Wszystkie elementy, których nie chcesz ubrudzić farbą, usuń lub zabezpiecz folią lub taśmą malarską – zarówno te większe (meble, ściany, podłogi), jak i mniejsze (kontakty, włączniki). 
    5. Przed rozpoczęciem malowania sufit powinien być czysty, suchy równy a farba dokładnie wymieszana.  

    Malowanie bez smug czas zacząć 

    Malowanie sufitu rozpocznij od naroży i brzegów ścian – pomaluj je pędzlem. Do właściwego malowania użyjesz już wałka.  

    Najważniejszą zasadą podczas tego typu prac malarskich jest malowanie sufitu od okna lub innego źródła światła (na przykład drzwi) w głąb pomieszczenia – dotyczy malowania sufitu warstwą wykończeniowączyli ostatnią. Dlaczego to takie ważne? Wpływa to bezpośrednio na efekt końcowy – dzięki temu słońce lub światło wpuszczone do pomieszczenia nie pada w poprzek i nie uwydatnia niewielkich śladów, które może zostawić wałek malarski na suficie. 

    Pierwszą warstwę nakładaj na sufit równolegle do okna, by podczas nakładania ostatniej warstwy wykończeniowej malować sufit prostopadle do okna. Dzięki temu uzyskasz najlepszy efekt wykończeniowy.  

    W którą stronę malować sufit? 

    • Pierwsza warstwa – równolegle do okna 
    • Druga warstwa – prostopadle do okna.

    Podsumowanie

    Jak się okazuje, malowanie sufitu nie jest trudnym zadaniem. Stosując się do tych kilku prostych zasad masz pewność, że efekt będzie satysfakcjonujący a Twoje wnętrza zostaną odświeżone. Kto wie, może odmalowane sufity zachęcą Cię do dalszych zmian w najbliższym otoczeniu? Sprawdź, bo jedno wiemy na pewno – warto!

    mężczyzna malujący sufit wałkiem

    Farby sufitowe i akcesoria malarskie dostępne na HIPPER.pl

    < Cofnij