Jak przygotować drewno do konserwacji
Przygotowanie drewna do jesieni i zimy zależy od stanu powierzchni i używanych wcześniej środków ochrony drewna.
Na surowe drewno w pierwszym kroku nałóż bezbarwny impregnat (np. Impregnat Gruntujący Vidaron), który zapewni mu pełną ochronę od wewnątrz i zmniejszy nasiąkliwość oraz przygotuje je do przyjęcia zewnętrznej warstwy ochronnej.
Drewniane elementy wcześniej pokryte olejem, lazurą, farbą, woskiem lub jakąkolwiek inną powłoką dokładnie oczyść ze starych wymalowań. Tylko dzięki temu świeżo nałożony preparat do ochrony drewna będzie prawidłowo pełnił swoje zadanie. W tym celu możesz zastosować środek do usuwania powłok z drewnianych powierzchni V33, który przywraca wszystkim gatunkom drewna ich naturalny wygląd, nie przesuszając ich powierzchni i nie pozostawiając plam. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku również drobnoziarnisty papier ścierny. Po zastosowaniu jednej lub drugiej metody i całkowitym oczyszczeniu ze starych powłok, przemyj powierzchnię wodą i pozostaw do wyschnięcia na co najmniej dobę. Po tym czasie delikatnie przeszlifuj i odpyl podłoże. Dzięki tym działaniom zwiększysz przyczepność końcowej warstwy ochronnej, którą ostatecznie nałożysz na drewnianą powierzchnię.
Ochrona drewna polega w głównej mierze na impregnacji nawierzchniowej. Dlatego ważne jest, aby powierzchnia była odpowiednio przygotowana – tylko dzięki temu świeżo nałożony środek ochrony drewna wniknie głęboko w jego strukturę, a co za tym idzie – będzie skutecznie chronić je od środka. Niezależnie od rodzaju drewna przeznaczonego do konserwacji, ostatecznie każde z nich przed podjęciem działań ochronnych, powinno być odtłuszczone, czyste, suche i pozbawione jakichkolwiek śladów korozji biologicznej i innych uszkodzeń.