Strona główna HIPPER porady Jak skutecznie chronić drewno jesienią i zimą? Zrobisz to w 5 prostych krokach

    Hipperporada

    Jak skutecznie chronić drewno jesienią i zimą? Zrobisz to w 5 prostych krokach

    To jasne. Zabezpieczenie drewna przed zbliżającymi się zmianami temperatur, częstymi opadami i mrozem jest niezbędne, by w kolejnym sezonie cieszyć się niezmienionym pięknem naturalnych, drewnianych elementów w ogrodzie. Jak skutecznie chronić drewno przez jesień i zimę? Z tego poradnika dowiesz się, dlaczego drewno wymaga ochrony, kiedy zabezpieczyć drewno, jak przygotować jego powierzchnię do konserwacji, jak dobrać najlepszy środek do ochrony drewna oraz jak skutecznie chronić drewno w 5 prostych krokach.

     

    Dlaczego drewno wymaga ochrony 

    Ach, drewno… Wspaniały, naturalny materiał, który musimy otoczyć czułą opieką i z najwyższą starannością dbać o jego ochronę. Dlaczego? Drewniane elementy, które służą nam w wielu miejscach w ogrodzie, narażone są na niekorzystne czynniki, takie jak wahania temperaturpromieniowanie UVwilgoć i szkodniki. Przyczynia się to do niszczenia powierzchni, na której mogą rozwijać się grzybyglony lub żerować insekty, co nieubłagalnie powoduje dalsze nieodwracalne szkody. Drewniane tarasy, pergole, altanki i meble ogrodowe – niezależnie od pełnionej funkcji, zasługują na taką samą uwagę i odpowiednie zabezpieczenie. Tylko wtedy elementy małej architektury ogrodowej, tarasowej czy balkonowej oddadzą nam swoje naturalne piękno i będą się nim z nami dzielić przez wiele lat.

    drewniane patio

    Kiedy zabezpieczyć drewno

    Wczesna jesień to ostatni moment na przygotowanie drewna na zewnątrz do zimy. Jest względnie ciepło, sucho i panuje przyjemna wczesnojesienna aura, co sprzyja pracom renowacyjnym w ogrodzie. Nie zwlekaj z tą decyzją, a tym bardziej nie przekładaj jej na kolejny sezon. To z pewnością nie wpłynie korzystnie na drewniane powierzchnie w Twoim ogrodzie. Drewno, narażone na obfite opady deszczu, długotrwałą wilgoć a także przymrozki, w kolejnym sezonie będzie wymagało gruntownej odnowy, czego możesz łatwo uniknąć, poświęcając jeden ciepły jesienny weekend na prace renowacyjne w ogrodzie.

    Jak przygotować drewno do konserwacji  

    Przygotowanie drewna do jesieni i zimy zależy od stanu powierzchni i używanych wcześniej środków ochrony drewna.  

    Na surowe drewno w pierwszym kroku nałóż bezbarwny impregnat (np. Impregnat Gruntujący Vidaron), który zapewni mu pełną ochronę od wewnątrz i zmniejszy nasiąkliwość oraz przygotuje je do przyjęcia zewnętrznej warstwy ochronnej. 

    Drewniane elementy wcześniej pokryte olejem, lazurą, farbą, woskiem lub jakąkolwiek inną powłoką dokładnie oczyść ze starych wymalowań. Tylko dzięki temu świeżo nałożony preparat do ochrony drewna będzie prawidłowo pełnił swoje zadanie. W tym celu możesz zastosować środek do usuwania powłok z drewnianych powierzchni V33, który przywraca wszystkim gatunkom drewna ich naturalny wygląd, nie przesuszając ich powierzchni i nie pozostawiając plam. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku również drobnoziarnisty papier ścierny. Po zastosowaniu jednej lub drugiej metody i całkowitym oczyszczeniu ze starych powłok, przemyj powierzchnię wodą i pozostaw do wyschnięcia na co najmniej dobę. Po tym czasie delikatnie przeszlifuj i odpyl podłoże. Dzięki tym działaniom zwiększysz przyczepność końcowej warstwy ochronnej, którą ostatecznie nałożysz na drewnianą powierzchnię 

    Ochrona drewna polega w głównej mierze na impregnacji nawierzchniowej. Dlatego ważne jest, aby powierzchnia była odpowiednio przygotowana – tylko dzięki temu świeżo nałożony środek ochrony drewna wniknie głęboko w jego strukturę, a co za tym idzie – będzie skutecznie chronić je od środka. Niezależnie od rodzaju drewna przeznaczonego do konserwacji, ostatecznie każde z nich przed podjęciem działań ochronnych, powinno być odtłuszczoneczyste, suche i pozbawione jakichkolwiek śladów korozji biologicznej i innych uszkodzeń.  

     

    Jak dobrać najlepszy środek do impregnacji drewna 

    Jeśli drewniane elementy w Twoim ogrodzie nie były wcześniej poddawane wstępnej impregnacji lub wymaga ona odświeżenia – w pierwszej kolejności zastosuj impregnat głęboko penetrujący (np. Vidaron). Dzięki temu zapewnisz im pełną ochronę biologiczną (przed sinizną, grzybami pleśniowymi i owadami). 

    Wybór finalnego środka ochrony drewna zależy od umiejscowienia drewnianych elementów.  

    Powierzchnie poziome – tarasy, podesty, pomosty i inne – skutecznie zabezpieczysz olejem do drewna. Dzięki tworzeniu cienkich powłok, które wnikają w głąb powierzchni, doskonale je zabezpieczają, przy czym nie powodują łuszczenia i pękania. Wykazują dużą skuteczność w zabezpieczaniu drewna przed czynnikami atmosferycznymi: promieniowaniem UV oraz wilgocią. Zapewniają trwałość wymalowanych powierzchni i piękny efekt końcowy. Do wyboru masz m.in. olej do tarasów o ekstremalnej odporności V33 i wiele innych podobnych produktów dostępnych w naszym sklepie.  

    Na powierzchnie pionowe – altany, płoty, pergole – zastosuj lazury lub lakierobejce, których elastyczne ochronne powłoki skutecznie chronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi (w tym promieniowaniem UV), uszkodzeniami mechanicznymi oraz co najważniejsze – chronią przed wnikaniem wody. Ciekawą propozycją jest m.in. Lazura V33 Polski Klimat, przygotowana z myślą o typowo polskiej, zmiennej pogodzie, w tym o zimowych przymrozkach. 

    Na sam koniec możesz dodatkowo zabezpieczyć drewniane elementy stosując lakier do drewna. 

     

    Jak skutecznie chronić drewno w 5 prostych krokach 

    1. Odpowiednio przygotuj drewno do konserwacji. Już wiesz, dlaczego to takie ważne.  
    2. Dobierz właściwy środek ochrony drewna do powierzchni przeznaczonej do malowania i uważnie stosuj się do instrukcji na opakowaniu. 
    3. Przed przystąpieniem do prac, zwróć uwagę na warunki pogodowe. Optymalne warunki do impregnacji drewna na zewnątrz to temperatura co najmniej 5ºC podczas bezwietrznego dnia bez deszczu. Prace przeprowadzaj w cieniu, przy wilgotności powietrza nie większej niż 80%.   
    4. Maluj wybrane elementy pojedynczo, nakładając warstwy wzdłuż słojów drewna. 
    5. Nałóż tyle warstw, ile poleca producent, zachowując wskazane odstępy czasowe. Po nałożeniu pierwszej warstwy i jej wyschnięciu, delikatnie przeszlifuj powierzchnię, dzięki temu zwiększysz przyczepność kolejnej warstwy.  
    malowanie drewna pędzlem

    Wskazówki

    • Jeśli nie zachowasz odstępów pomiędzy kolejnymi warstwami, nie dasz im czasu na całkowicie wyschnięcie. W konsekwencji wymalowana powłoka może się kleić. 
    • Różne produkty mogą posiadać odmienne wskazania co do warunków ich aplikacji, dlatego zawsze stosuj się do tych zalecanych przez producenta na opakowaniu. Znajdziesz je również w opisach produktów w naszym sklepie.

     

    My się zimy nie boimy

    Gotowe! Teraz drewniane elementy w Twoim ogrodzie są odpowiednio zabezpieczone na jesień i zimę. Gdy już nadejdą pierwsze ciepłe wiosenne dni, możesz rozkoszować się nimi na drewnianym tarasie lub wygodnych meblach ogrodowych, które dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu przetrwają niesprzyjające warunki. Nie wiemy, jak długa będzie zima, ale jedno wiemy na pewno: warto zadbać o ochronę drewna nie tylko na dany sezon, ale na całe lata.

    Dzięki drewnianym powierzchniom nieustannie utrzymujemy kontakt z naturą, która daje nam od siebie to, co najlepsze. Dbając o drewno w naszym najbliższym otoczeniu, choć w niewielkim stopniu możemy się odwdzięczyć i zamiast wymieniać drewniane elementy na nowe – przez długi czas cieszyć się tymi, które już posiadamy.

    Środki ochrony drewna dostępne na HIPPER.pl

    < Cofnij