Strona główna HIPPER porady Sąsiedztwo warzyw. Które można sadzić obok siebie?

    Hipperporada

    Sąsiedztwo warzyw. Które można sadzić obok siebie?

    Wiosną, kiedy obserwujemy upragniony powrót natury do życia, pasjonaci ogrodnictwa i ci, którzy dopiero planują swoje pierwsze kroki w domowej uprawie warzyw, powoli zaczynają planować prace ogrodowe. Jeśli jesteś w wśród nich – jesteś w dobry miejscu, bo przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik o współuprawie warzyw. Dzięki kilku prostym zasadom Twój ogród warzywny będzie tętnił życiem przez cały sezon, każdego dnia przynosząc obfite plony.

    baner

    Wprowadzenie do zasad sąsiedztwa warzyw

    Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, możesz nie zdawać sobie sprawy, jak duże znaczenie w powodzeniu przyszłych upraw ma sąsiedztwo warzyw w Twoim ogródku. Nie wszystkie gatunki dobrze czują się blisko siebie, a niektóre wręcz mają na siebie negatywny wpływ – na przykład hamują wzrost i poprawny rozwój innych warzyw w sąsiedztwie. Skutkiem takiego negatywnego oddziaływania może być utrudnione kiełkowanie nasion i cebulek warzyw, różnego rodzaju deformacje czy zwiększona ekspozycja na infekcje i szkodniki.

    Zasady współuprawy określają, jakie rozmieszczenie roślin obok siebie przyniesie im najwięcej korzyści. To oznacza, że rośliny w takim układzie mogą sobie nawzajem pomagać w zdrowym rozwoju, wspierać w ochronie przed szkodnikami oraz dbać o wspólną regulację wilgotności gleby. Przyglądając się kompatybilności roślin pod tym kątem, warto poznać również warzywa, które źle znoszą swoje towarzystwo. Dzięki temu unikniesz podstawowych błędów w uprawie i zadbasz o najlepsze towarzystwo dla roślin w swoim warzywniaku.

    Poznaj podstawowe zasady współuprawy:

    • Nie sadź obok siebie ani tuż po sobie warzyw z tej samej grupy i rodziny (np. pomidory i ziemniaki).
    • Weź pod uwagę szybkość wzrostu i okres dojrzałości zbiorczej. Między warzywami, które dojrzewają wolno (np. marchew, pietruszka, pasternak, por) posadź takie, które dojrzeją szybciej (np. rzodkiew, koper ogrodowy).
    • Zadbaj o zróżnicowanie systemu korzeniowego sąsiadujących roślin, dzięki czemu będą pobierały składniki odżywcze z różnych części i warstw gleby.
    • Nie sadź obok siebie warzyw, które mają duże wymagania wodne i pokarmowe – będą rywalizować o dostęp do składników odżywczych.
    • Rozważ posadzenie w sąsiedztwie roślin, które odstraszą ewentualne szkodniki (np. czosnek, cebula).

    Wydawałoby się, że uprawa warzyw w ogrodzie to nic trudnego i owszem, może tak być – jeśli podstawowe zasady współuprawy nie są Ci obce. Dzięki nim Twoja praca w ogrodzie przyniesie oczekiwane efekty, wzrost plonów i ogromną satysfakcję.

    uśmiechnięta kobieta zbierająca swoje uprawy

    Korzyści z przemyślanej współuprawy

    Wspomnieliśmy już trochę o korzyściach dla roślin wynikających ze zrównoważonej uprawy, która uwzględnia potrzeby i preferencje roślin co do ich sąsiadów. Jednak przemyślana współuprawa warzyw przyniesie szereg korzyści również Tobie! Dzięki wiedzy na temat kompatybilności roślin, łatwiej będzie Ci zaplanować sezonowe uprawy w ogródku. Wystarczy zrobić listę warzyw, które chcesz mieć w swoich warzywniaku, a następnie pogrupować je uwzględniając te, które mogą rosnąć obok siebie oraz te, które nie tolerują swojego towarzystwa. Dzięki temu efektywnie wykorzystasz dostępną przestrzeń w ogrodzie i zwiększysz swoje plony. Warzywa będą zdrowe, odpowiednio chronione oraz wspierane przez sąsiadujące rośliny na każdym etapie ich wzrostu.

    Jeśli planujesz głównie warzywa, które nie tolerują swojego towarzystwa, dobrym pomysłem będzie postawienie w ogródku kilku mniejszych skrzynek. To rozwiązanie, które może przynieść Ci dodatkowe korzyści – chociażby ciekawą i przemyślaną aranżację warzywniaka, który będzie prezentował się niebanalnie na tle innych ogrodów warzywnych.

    skrzynki z warzywami w przydomowym ogródku

    Najlepsze kombinacje roślin do wspólnego sadzenia

    Dowiedz się, które sąsiedztwo warzyw przyniesie najwięcej korzyści w Twoim ogrodzie. Przedstawiamy najpopularniejsze połączenia:

    • Marchew z cebulą lub szczypiorkiem – to połączenie, z którego każde warzywo czerpie korzyści! Zapach cebuli i szczypiorku odstrasza popularne szkodniki marchewki, z kolei marchew sprawia, że cebulę omijają szkodliwe dla niej owady. Popularne połączenia z innymi warzywami, z których czerpią one obopólne korzyści, to także marchew z cykorią, czosnkiem, grochem, kalarepą, koprem, rzodkiewką, ogórkiem, porem, selerem czy szpinakiem.
    • Pomidory i bazylia – bazylia odstrasza mszyce, które mogą atakować pomidory, jednocześnie poprawiając ich smak. Pomidorom odpowiada także towarzystwo buraków, cebuli, cukinii, cykorii, czosnku, kalarepy, kukurydzy, pietruszki, pora, rzepy, selera czy szpinaku. Te pary warzyw czerpią korzyści swojego sąsiedztwa obopólnie.
    • Kapusta i sałata mogą dzielić przestrzeń i chronić się nawzajem przed szkodnikami. Sałata lubi także sąsiedztwo buraka, cebuli, marchwi, pora i szparagów.
    • Jarmuż i kapusta pekińska lub brokuł to dobre połączenie.
    • Kalafior zdrowo rośnie w sąsiedztwie warzyw kapustnych.
    • Dla grochu i fasoli dobrą sąsiadką będzie kukurydza, która skutecznie ochroni je przed szkodnikami.
    • Por i pietruszka – intensywny zapach pietruszki chroni pora przed miniarką porową. Pora można łączyć także z brokułem, burakiem, cebulą, kalarepą, marchewką, ogórkiem, pomidorem, rzodkiewką, sałatką, selerem czy szpinakiem.
    • Towarzystwo cukinii dobrze wpływa na cebulę, groch, kukurydzę, pomidory i szpinak.
    • Dynię hoduj w sąsiedztwie kukurydzy i fasoli, na czym skorzysta każde z warzyw.
    • Rzodkiew świetnie pasuje do sąsiedztwa buraka, grochu, marchewki, ogórka, pasternaka, pietruszki, pomidora, pora czy szpinaku.

    Warzywa, które nie powinny rosnąć obok siebie

    Dobre praktyki współuprawy warzyw to nie tylko umiejętne łączenie warzyw w pary tak, aby każde z nich czerpało z tego korzyści. To także wiedza na temat tego, jakich połączeń unikać, by nie zmarnować potencjału swoich plonów.

    Poznaj popularne warzywa, które nie powinny rosnąć obok siebie:

    • Nie łącz ziemniaków z ogórkami, słonecznikiem, dynią, pomidorem, malinami, wiśniami czy marchewką.
    • Marchewka nie toleruje (ze wzajemnością) sąsiedztwa ziemniaków i warzyw kapustnych.
    • Nie hoduj szczypiorku w okolicy grochu czy fasoli.
    • Rzodkiewka nie lubi sąsiedztwa warzyw kapustnych.
    • Choć cebula jest dobrą sąsiadką dla większości warzyw (skutecznie odstrasza szkodniki), to nie sprawdzi się w sąsiedztwie fasoli czy grochu, ponieważ hamuje ich wzrost.
    • Burak nie toleruje towarzystwa gorczycy i fasoli tycznej.
    • Ogórek czuje się znakomicie w towarzystwie większości warzyw i owoców, ale nie w sąsiedztwie ziemniaków, pomidorów, truskawek czy jabłoni.
    • Brokuły i pomidory to nie jest dobra para, ponieważ mogą wzajemnie przyciągać szkodniki.

    Porady dotyczące planowania ogrodu warzywnego

    Planując swój ogród warzywny, weź pod uwagę nie tylko kompatybilność roślin, które chcesz w nim posadzić, ale także wymagania glebowe i klimatyczne poszczególnych gatunków. Uwzględnij także ekspozycję na słońce i wiatr, które mają duże znaczenie w rozwoju wielu roślin.

    Zastanów się także nad rotacją swoich upraw, nazywaną płodozmianem. Polega to na uprawie roślin w określonej kolejności na tym samym podłożu, dzięki czemu kolejne uprawy czerpią korzyści wynikające ze zmienionej wcześniejszą uprawą strukturą gleby.

    Jeśli marzy Ci się bujny warzywniak, który nie wymaga poświęcenia wiele czasu i pracy, przed rozpoczęciem prac w warzywniaku warto rozważyć różne techniki ogrodnicze. Jedną z nich jest wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w naturze. Polega to na rezygnacji z plewienia, przekopywania czy podlewania i pozwoleniu, by natura sama sobie poradziła.

    kobieta przesiewająca ziemię przez dłonie, sprawdzająca stan podłoża przed sadzeniem rozsad

    Permakultura – bo tak nazywa się ta technika ogrodnicza – wspiera zdrowie roślin i równoważy ekosystem w ogrodzie, dzięki czemu zdrowa gleba, wzmocniona poprzednimi uprawami, wydaje maksymalne plony bez Twojej ingerencji. Co prawda permakultura na początku wymaga trochę pracy związanej z zaplanowaniem takiego samowystarczalnego ogrodu. Robi się to jednak właśnie po to, by w przyszłości zaowocowało to praktycznie bezobsługowymi i przede wszystkim w pełni naturalnymi uprawami.

    Jak dostosować sąsiedztwo roślin do warunków w twoim ogrodzie?

    Każdy ogród jest nieco inny – różne warunki klimatyczne i siedliskowe sprawiają, że niektóre rośliny będą lepiej w nim rosnąć, a inne będą wymagały dodatkowego wsparcia, np. w postaci nawozów do roślin ogrodowych.

    Oczywiście możesz czerpać korzyści z dobrego sąsiedztwa roślin, ale jedynie wtedy, kiedy podczas planowania upraw uwzględnisz naturalne warunki panujące w swoim ogródku. Korzystaj z wiedzy doświadczonych ogrodników i czerp informacje z zaufanych źródeł. Uważnie obserwuj swoją przydomową przestrzeń – to, jak rośliny się zachowują i jak reagują na swoje sąsiedztwo. Dzięki temu lepiej poznasz najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju roślin i w przyszłości będziesz także lepiej planować swoje uprawy.

     

    Zasady współuprawy obejmują nie tylko to, jakie rośliny można sadzić obok siebie, ale także to, w jakich warunkach będą czuły się najlepiej. Chodzi o warunki glebowe, klimatyczne i te związane z ekspozycją na słońce, wilgoć czy wiatr.

    Aby cieszyć się sukcesem swoich upraw, weź pod uwagę wszystkie czynniki, które mają na to wpływ, zaopatrz się w niezbędne narzędzia ogrodowe i… do dzieła!

    Dobrze zorganizowany warzywniak, przemyślane sąsiedztwo warzyw oraz kierowanie się zasadami współuprawy pozwolą Ci czerpać maksymalne korzyści z domowych upraw: zwiększać plony i zdrowie roślin oraz minimalizować ryzyko występowania i rozpowszechniania chorób i szkodników.

    Zwracaj uwagę na aspekty przedstawione w tym poradniku i czerp dalszą wiedzę z zaufanych źródeł, by Twój ogród już w tym sezonie dał obfite plony i satysfkację z wykonajej pracy. Powodzenia!

    < Cofnij