Strona główna HIPPER porady Podlewanie trawnika. Jak często i o jakich porach to robić?

    Hipperporada

    Podlewanie trawnika. Jak często i o jakich porach to robić?

    Wiosną i latem regularne podlewanie trawnika to jeden z niezbędnych etapów jego pielęgnacji. Dotyczy to szczególnie okresów suszy, wysokich temperatur oraz innych niesprzyjających warunków pogodowych. Trawa ma duże wymagania i potrzeby związane z nawodnieniem, więc aby uzyskać oczekiwany efekt, nie pomijaj tak ważnego etapu, jakim jest regularne nawadnianie trawnika. Dzięki kilku prostym wskazówkom dowiesz się, jak i kiedy podlewać trawnik oraz jak ułatwić sobie dbanie o odpowiednie nawodnienie, używając do tego prostych i niedrogich sprzętów. Przekonaj się, że pielęgnacja trawnika to nic trudnego i spraw, by zielony dywan w ogrodzie cieszył oko przez cały sezon!

    Jak często podlewać trawnik?

    Częstotliwość podlewania trawnika zależy od jego wieku i warunków atmosferycznych.

    Młoda trawa, która nie zdążyła się w pełni wykształcić, ukorzenia się tuż pod powierzchnią ziemi. Przez to jest bardziej narażona na skutki suszy i działanie ostrego słońca. W tym przypadku podlewanie trawnika najlepiej wykonywać codziennie.

    Młody trawnik podlewaj rozproszonym strumieniem wody – skieruj go w górę i pozwól, by wodna mgiełka swobodnie opadała na murawę. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia świeżych pędów oraz wypłukania nasion trawy zbyt silnym strumieniem wody.

    Taka codzienna pielęgnacja trawnika sprawi, że od samego początku zapewnisz mu optymalne warunki do bujnego i zdrowego wzrostu.

    dziecko podlewające trawnik wężem ze specjalną końcówką

    Dojrzały trawnik ukorzenia się głębiej, bo około 10-15 cm pod powierzchnią ziemi, dlatego ma inne wymagania niż młoda lub świeżo zasiana trawa. W tym wypadku delikatne zraszanie i pielęgnacja trawnika niewielką ilością wody nie przyniosą oczekiwanych efektów, szczególnie gdy lato obfituje w upalne dni.

    Starszy trawnik wymaga co prawda rzadszego, ale za to bardziej obfitego podlewania niż młoda trawa. W gorące dni niewielkie ilości wody szybko odparują, pozostawiając ziemię suchą, a korzenie roślin nieodpowiednio nieodżywione.

    Dlatego aby woda dotarła do korzeni, nawadnianie trawnika powinno być obfite – najlepiej, by jednorazowe nawodnienie na 1 m² trawnika oscylowało wokół 5-10 litrów.

    Przyjęło się, że podlewanie trawnika 2 razy w tygodniu to latem absolutne minimum, a gdy temperatura przekracza 30 stopni – nawet 3 razy w tygodniu. To zależy też od indywidualnych wymagań i rodzaju trawy, dlatego zapoznaj się z informacjami na opakowaniu.

    Częstotliwość podlewania zależy więc nie tylko od wieku murawy, ale także warunków pogodowych oraz indywidualnych wymagań trawy. Możesz ograniczyć je w czasie intensywnych opadów, jednak podczas upałów nie zapomnij o regularnym podlewaniu i pielęgnacji trawnika. Kiedy najlepiej to robić? O tym przeczytasz w kolejnej części.

    Najlepsze pory podlewania trawnika

    Najważniejszą zasadą jest, aby nie podlewać trawnika w czasie najwyższych temperatur – dlatego unikaj podlewania w samo południe podczas największego upału. Optymalne pory podlewania to poranek i wieczór, gdy temperatura powietrza i ziemi jest niższa.

    Najlepszym wyborem będzie podlewanie rano, kiedy ziemia i rośliny nie zdążyły się jeszcze nagrzać. Po upalnym dniu nawet wieczorem ziemia może być mocno rozgrzana, co powoduje szybsze odparowanie wody, a więc i słabsze nawodnienie i odżywienie systemu korzeniowego.

    Co więcej, krople wody na roślinach w czasie największego upału mogą powodować nawet poparzenia liści! Poranne podlewanie sprawi, że trawa zdąży do wieczora obeschnąć, a to zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

    Same korzyści dla roślin, a dla Ciebie przyjemny początek dnia wśród zieleni w ogrodzie!

    automatyczny zraszacz ogrodowy podczas podlewania trawy w ogrodzie

    Nieumiejętne podlewanie trawnika może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego warto zastosować się do tych kilku prostych zasad. Optymalne pory podlewania trawnika – ranek i wieczór – sprawią, że trawa będzie odpowiednio odżywiona, a ziemia żyzna i pełna składników odżywczych.

    Sprzęt do podlewania trawnika. Co wybrać?

    Podlewanie trawnika może odbywać się ręcznie lub automatycznie. Ręczne podlewanie sprawdzi się w przypadku niewielkich trawników. Użyj do tego węża ogrodowego z nakładką, która rozproszy strumień wody. Możesz kupić je od razu w zestawie lub dokupić końcówkę do węża osobno. Specjalne końcówki lub pistolety ogrodowe posiadają kilka trybów, dzięki którym dostosujesz moc strumienia do potrzeb trawnika. To ważny aspekt prawidłowego nawodnienia, ponieważ silny, zwarty strumień prosto z węża może uszkodzić źdźbła oraz wypłukać ziarna lub świeże, jeszcze słabo ukorzenione, pędy z ziemi.

    Ręczne podlewanie zaleca się wykonywać na trawnikach do 50 m² przez około 15-20 minut. Jeśli obawiasz się trudności związanych z okiełznaniem węża ogrodowego lub nie chcesz, by psuł estetykę ogrodu – użyj praktycznego zwijaka, który pozwoli Ci przechować go wygodnie w jednym miejscu.

    A co w przypadku większego trawnika? Jeśli masz duży trawnik, wybierz sprzęty, które nie tylko ułatwią Ci jego pielęgnację, ale także sprawią, że sam proces nawadniania będzie bardziej efektywny. Na przykład zraszacz ogrodowy – nie kosztuje wiele, a sprawia, że trawnik jest równomiernie nawodniony. Ten sposób jest znacznie wygodniejszy od nawadniania ręcznego oraz nie wymaga od Ciebie nakładu pracy ani czasu. Wystarczy podłączyć źródło wody do zraszacza, ustawić odpowiedni tryb oraz zasięg strumienia i cieszyć się nawodnionym trawnikiem bez najmniejszego wysiłku.

    Jak w przypadku tej metody kontrolować zużycie wody i czas podlewania? To proste! Zależnie od tego, na jakiej glebie rośnie trawnik, minimalna wartość opadu powinna wynosić między 10 a 15 mm przy każdym podlewaniu. Piaszczysta, lekka gleba wymaga minimum 15 mm opadu. Wystarczy postawić w zasięgu zraszacza miernik deszczu, który precyzyjnie wskaże ilość opadu, lub zwykłą szklankę i odmierzyć w ten sposób potrzebną ilość wody. Następnie zmierz czas i gotowe – już wiesz, jak długo musi działać spryskiwacz, by odpowiednio nawodnić Twój trawnik.

    Ta metoda polecana jest szczególnie do dużych trawników – dzięki niej podlewanie jest mniej czasochłonne oraz bardziej precyzyjne. Na koniec warto podkreślić, że optymalne pory podlewania i jego częstotliwość nie zmieniają się w przypadku zastosowania rozwiązania automatycznego. Skorzystaj z wygody, którą oferuje Ci automatyczny system nawadniania i ciesz się nie tylko zielonym dywanem, ale także wolnymi chwilami w ogrodzie!

    Poprawne nawadnianie ogrodów i trawników jest kluczem do zachwycającej zieleni i roślinności w przydomowej przestrzeni. Pielęgnacja trawnika nie opiera się jednak tylko na zapewnianiu odpowiedniego poziomu nawodnienia, ale także stosowaniu środków takich jak np. nawozy do trawników. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które w zależności od potrzeb Twojego trawnika, wspomogą jego pielęgnację. 

    Jak widzisz, nawadnianie i pielęgnacja trawnika nie są ani trudne, ani kosztowne. Pamiętając o kilku prostych zasadach uzyskasz zachwycający efekt, który będzie cieszył oko domowników przez cały sezon.

    obrotowy zraszasz ogrodowy

    Omówione w artykule akcesoria do nawadniania

    < Cofnij