Jaka powinna być ziemia pod trawnik?
Marzeniem wielu posiadaczy ogrodu czy chociażby kawałka przydomowej zieleni jest piękny, bujny i soczyście zielony trawnik. Takie miejsce sprzyja wypoczynkowi w otoczeniu natury oraz wzbogaca otoczenie domu pod względem wizualnym. Czasami jednak naturalne warunki glebowe nie sprzyjają zakładaniu trawnika, a tym bardziej utrzymaniu go w dobrej kondycji przez cały sezon. Właśnie z tego powodu powstała specjalna ziemia do trawników, która wzbogaca podłoże o niezbędne składniki i zmienia jego strukturę, co wpływa korzystnie na wzrost trawy. Zapewnienie odpowiednich warunków glebowych jest kluczowe szczególnie przy zakładaniu nowych trawników, aby młode źdźbła rosły zdrowo od samego początku.
Idealna ziemia pod trawnik nie powinna być zbyt kwaśna, ponieważ sprzyja to rozwojowi mchu, chwastów i innej niechcianej roślinności. Jej pH powinno wynosić więc od 5,5 do 6,5. Struktura ziemi powinna być żyzna i odpowiednio rozluźniona (przepuszczalna) oraz oczyszczona ze wszystkich odpadów (np. budowlanych). Dzięki temu możliwa jest swobodna wentylacja systemu korzeniowego oraz utrzymanie właściwych warunków wodno-powietrznych niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślinności.
Dzięki starannie dobranym komponentom ziemi do trawy, podłoże zyskuje nie tylko odpowiednią strukturę, ale także potrzebne składniki pokarmowe oraz zostaje wzbogacone o próchnicę. Odpowiednio zbilansowane podłoże pod trawnik poprawia także odporność roślin na szkodniki i choroby. Niektóre ziemie zawierają również nawóz do trawników w dawce odpowiedniej na start, która szczególnie na początkowym etapie ułatwia wzrost trawy, dostarczając jej niezbędne składniki.
Jaką ziemię do trawy wybrać?
Dedykowana i gotowa do użycia ziemia pod trawę przede wszystkim poprawia strukturę podłoża dedykowanego pod założenie trawnika. Dzięki zawartości wielu składników, takich jak różne rodzaje torfu, kompostu, piasku oraz nawozu, gotowe podłoże jest odpowiednio spulchnione i luźne. Jego struktura ułatwia korzeniom dostęp do składników pokarmowych koniecznych do zdrowego rozwoju.Składniki kompostowe oraz torfy w ziemi do trawników odpowiadają za wzbogacenie podłoża w próchnicę oraz utrzymują optymalne pH. Dzięki temu trawa jest dobrze odżywiona oraz odporna na wpływ niekorzystnych warunków (np. atmosferycznych).
Starannie dobrane mieszanki komponentów zawierają wszystkie niezbędne składniki mineralne i pokarmowe, których potrzebują nasiona traw. To sprawia, że dedykowana ziemia do trawników jest kompleksowym rozwiązaniem, które na wielu etapach ułatwia zakładanie terenu zielonego w ogrodzie – szczególnie na pierwszym etapie wzrostu trawy. Gotowe podłoże pod trawniki często posiada w składzie również nawóz, który wspiera rozwój roślinności od samego początku. Na kolejnych etapach wzrostu i dalszej pielęgnacji trawy warto stosować nawozy do trawników oraz torf ogrodniczy dla wzbogacenia podłoża w potrzebne składniki odżywcze.
Podsumowując, wybrana ziemia pod trawnik powinna być zróżnicowana pod względem składu, aby dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz wpływać korzystnie na strukturę podłoża. Gotowe mieszanki są bardzo wygodnym i praktyczny rozwiązaniem dedykowanym pod zakładanie trawników.
Ziemia pod trawnik może być stosowana samodzielnie lub wymieszana z podłożem, które masz w swoim ogródku, jeśli jego jakość nie odbiega znacząco od wymagań nasion trawy.
Jak przygotować podłoże pod trawę?
Jeśli marzy Ci się idealnie równy i zdrowy trawnik w kolorze soczystej zieleni, staranne przygotowanie podłoża przed wysiewem ma kluczowe znaczenie i pozwoli Ci szybko osiągnąć oczekiwany efekt. To ważne, by nie pomijać żadnego etapu i nie przyspieszać prac związanych z przygotowaniami.
Pierwszym krokiem jest oczyszczenie podłoża – usuń wszystkie pozostałości gruzu, śmieci i inne zanieczyszczenia oraz przejdź do odchwaszczenia terenu. Następnie stwórz warstwę drenażową, dzięki której nadmiar wody będzie prawidłowo odprowadzany z ogrodu. To sprawi, że unikniesz powstawania kałuż na trawniku, a składniki odżywcze nie będą zbyt szybko wypłukiwane przez nadmiar wody. W tym celu zdejmij około 30 cm wierzchniej warstwy ziemi. Następnie ułóż około 10 cm warstwy drenażowej (np. z piasku o grubszych ziarnach czy drobniejszego żwiru), dokładnie ją ubijając. W kolejnym kroku zasyp podłoże wcześniej ściągniętą ziemią. Jeśli stosujesz specjalną ziemię pod trawnik lub podłoże wymaga wzmocnienia w takiej postaci, wymieszaj warstwę zdjętej wcześniej ziemi z tą kupioną specjalnie pod trawnik. Następnie wyrównaj teren i usuń wszystkie elementy (np. zbite grudy ziemi), które mogą powodować nierówności. Tak przygotowana ziemia pod trawnik będzie doskonałym wsparciem dla młodych pędów trawy i wpłynie korzystnie na ich dalszy rozwój.
Wybierz ziemię pod trawnik w workach i zapewnij trawie najlepsze możliwe warunki do dalszego wzrostu. Poznaj nasze propozycje i znajdź idealną ziemię trawnikową do swojego ogrodu.