Torf w ogrodnictwie – zastosowanie i właściwości
Torf ogrodniczy to naturalne podłoże bogate w składniki mineralne, organiczne oraz wodę. Powstaje w wyniku rozkładu materiału roślinnego w warunkach wysokiej wilgotności, dzięki czemu gromadzi w sobie wszystko to, co niezbędne i konieczne do zdrowego rozwoju roślinności.
Wśród podłoży do ogrodu, torf ogrodniczy wyróżnia się wysoką wilgotnością oraz silnymi właściwościami absorbującymi wodę. Dzięki temu utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci, chroniąc glebę przed przesuszeniem oraz dbając o odpowiednie nawodnienie korzeni roślin. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie torf ogrodniczy bogaty jest w próchnicę, minerały i składniki organiczne niezbędne do zapewnienia najlepszych warunków wzrostowych dla roślin. Dodatkowo jego luźna forma wpływa pozytywnie na poziom napowietrzenia gleby oraz jej strukturę, odpowiednio ją rozluźniając i spulchniając.
Właściwości torfu sprawiają, że to doskonałe podłoże dla wielu roślin w ogrodzie. W warunkach naturalnych torf ma odczyn kwaśny, jednak na potrzeby ogrodnictwa produkowany jest również torf ogrodniczy odkwaszony, co pozwala także na uniwersalne zastosowanie tego bogatego w składniki odżywcze podłoża. Zależnie od składu podłoża, stosuje się go do nawożenia konkretnych grup roślin o określonych preferencjach glebowych.
W ogrodnictwie zastosowanie torfu najczęściej ogranicza się do wzbogacenia podłoża roślin o wartościowe składniki. W wielu ogrodach wykorzystywany jest także jako nawóz. Torfy ogrodnicze stosowane są także do produkcji doniczek torfowych, które ułatwiają hodowlę i rozsadę roślin. Gotową do wsadzenia roślinkę, sadzi się do ziemi razem z doniczką, która z czasem się rozkłada i uwalnia składniki odżywcze, użyźniając przy okazji glebę.
Do jakich roślin użyć torf odkwaszony a do jakich kwaśny?
Poznaj różnice między torfem kwaśnym a odkwaszonym oraz preferencje roślin w ogrodzie, by wiedzieć, który sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej!
Torf kwaśny (wysoki) należy do grupy najmniej przetworzonych, a więc najbardziej naturalnych podłoży powstałych w wyniku niskiego rozkładu roślin kwasolubnych w stojącej wodzie lub na terenach podmokłych. Jego pH wynosi od 3,5 do 5. Jest bogaty w składniki odżywcze oraz może być stosowany również jako nawóz. Torf ogrodniczy kwaśny sprawdzi się najlepiej w przypadli roślin, które preferują taki właśnie odczyn gleby. Może być stosowany w przypadku roślin ozdobnych, owoców, warzyw, drzew i krzewów iglastych i liściastych.
Na bazie torfu wysokiego o kwaśnym odczynie pH produkuje się torf ogrodniczy odkwaszony (nazywany niskim), którego zastosowanie jest już bardziej uniwersalne. Jego pH wynosi między 5 a 7. Zachowuje przy tym wszystkie najcenniejsze właściwości torfu – świetnie absorbuje wodę, jest bogaty w składniki mineralne oraz poprawia strukturę gleby. Torf odkwaszony może być wykorzystywany do zmiany poziomu kwasowości gleby oraz jako uzupełnienie i wzbogacenie dla podłoża pod uprawę warzyw, owoców oraz roślin ozdobnych bez specjalnych wymagań odnośnie do pH gleby.
W naszej ofercie znajdziesz oba te rodzaje torfu, dzięki czemu z łatwością znajdziesz idealny torf do ogrodu i to w korzystnej cenie! Poznaj naszą ofertę i ciesz się wygodą zakupów!