Jak wybrać gładź szpachlową?
Zadaniem gładzi szpachlowej jest wyrównanie i wygładzenie powierzchni, które ma na celu ostateczne przygotowanie jej do przyjęcia ostatniej warstwy wykończeniowej w postaci farby lub tapety. Gładź jest więc przedostatnim etapem wykończenia ścian w mieszkaniu i najczęściej stosowana jest w przypadku ścian z ubytkami i innymi niedoskonałościami. Gładzie idealnie wyrównują powierzchnie krzywe, zadrapane, z widocznymi wypukłościami czy niewielkimi ubytkami. Jak sama nazwa wskazuje – tworzą doskonale gładką powłokę, która sprzyja aplikacji farb i innych dekoracji ścian. Taka idealnie gładka i równa struktura ogranicza też osadzanie kurzu i pyłu, co dodatkowo wpływa korzystnie na sam proces malowania i efekt końcowy.
Wybierając gładzie, na rynku znajdziesz gotową gładź szpachlową najczęściej sprzedawaną w wiaderku oraz szpachle sypkie.
Gotowy wyrób to najchętniej wybierany rodzaj gładzi. Po otwarciu jest od razu przygotowany do działania, dodatkowo jest łatwy i wygodny w użyciu oraz pozwala zaoszczędzić sporo czasu na pracach wykończeniowych. Specjalnie opracowany skład sprawia, że masa twardnieje dopiero po całkowitym wyschnięciu. Po nałożeniu na ścianę pozostaje elastyczna, dzięki czemu znacznie ułatwia prace naprawcze i wykończeniowe. Ze względu na specyfikę swojego działania, polecana jest w przypadku cienkiego szpachlowania – czyli wypełniania drobnych dziurek, rys, ubytków, pęknięć i szpachlowania warstwą od 1 do 3 mm. Dość długo wysycha, co w przypadku grubszych warstw może prowadzić do pęknięć i nieestetycznych śladów na wykańczanej powierzchni.
Szpachla do ścian w postaci sypkiej (suchego proszku) wymaga wyrobienia jej z wodą w odpowiednich proporcjach. Po określonym czasie i właściwym zawiązaniu, sypkie spoiwa gładzi zaczynają twardnieć. Sucha szpachla polecana jest szczególnie do nakładania grubych warstw (3-5 mm). Z powodu ryzyka wyschnięcia wyrobu przed właściwym zawiązaniem z wodą, które prowadzi do miękkości i obsypywania powłoki, sypka gładź szpachlowa nie jest polecana do nakładania cienkich warstw oraz dla osób, które szpachlują ściany tego typu wyrobem po raz pierwszy.
Obok podstawowego podziału na gładzie gotowe i sypkie, spotkasz się też z podziałem uwzględniającym zastosowane składniki.
Jednym z popularnych typów szpachli są gładzie gipsowe, które najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o niskiej wilgotności (salon, sypialnia, jadalnia). Są łatwe w nakładaniu a ich niska granulacja pozwala na uzyskanie nawet bardzo cienkich powłok (1-3 mm). Szlifowanie gładzi gipsowej jest bardzo proste – materiał z łatwością poddaje się obróbce. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności wybierz gładź cementową.
Gładzie polimerowe to aktualnie najchętniej wybierany rodzaj gładzi do wykańczania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Cechuje je przede wszystkim wygoda aplikacji – jest to gotowy produkt, który w czasie pracy nie zmienia swojej konsystencji. Ułatwia to nakładanie oraz umożliwia przechowanie wyrobu w szczelnie zamkniętym opakowaniu do kolejnego użycia. Żywice zawarte w gładzi polimerowej zwiększają przyczepność do podłoża oraz wytrzymałość stworzonych przy jej użyciu powłok. To świetna propozycja dla osób, które decydują się na samodzielne wykończenie ścian i sufitów w mieszkaniu.
Gotowa gładź szpachlowa do uzyskania gładkiej ściany
Przed Tobą malowanie niedoskonałych ścian i zastanawiasz się, co zrobić, by farba dodatkowo nie uwypukliła wadliwej powierzchni, a cała Twoja praca nie poszła na marne? Jesteś w dobrym miejscu, bo gładź szpachlowa służy właśnie do tego! Wybierz gotowy wyrób, by cieszyć się łatwą aplikacją, idealnym wykończeniem i zachwycającym efektem końcowym.
Gładź szczególnie polecana jest do wygładzania ścian i sufitów na całej powierzchni, spoinowania płyt gipsowo-kartonowych z taśmą zbrojącą, wygładzania nierówności i chropowatości oraz wyrównywania pęknięć, zarysowań, ubytków i innych niedoskonałości ścian. Jest łatwa w aplikacji, a wydłużony czas schnięcia jest dużym udogodnieniem dla początkujących malarzy – umożliwia to dokładniejszą pracę na wygładzanej powierzchni.
Gotowe gładzie polecane są szczególnie dla osób, które po raz pierwszy samodzielnie podejmują się wygładzania i szpachlowania ścian. Wyrób jest od razu gotowy do pracy, a jego prawidłowe przechowywanie po otwarciu pozwoli Ci użyć go także w przyszłości. Z pewnością docenisz wygodę, jaką gwarantuje gotowa gładź szpachlowa.