Strona główna HIPPER porady 5 narzędzi ogrodowych, które warto posiadać

  Hipperporada

  5 narzędzi ogrodowych, które warto posiadać

  Wiosna to szczególny czas w roku, kiedy nareszcie możemy rozpocząć swoje ulubione prace ogrodowe. Ogród rodzący się do życia po długiej zimie to najlepszy dowód na to, że ciepłe dni są już blisko i nie pozostaje nic innego, niż zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Dowiedz się, które narzędzia ogrodowe pomogą Ci skutecznie zadbać o ogród nie tylko wiosną, ale i przez cały rok.

  Czy jest coś przyjemniejszego od czasu spędzonego na świeżym powietrzu na pielęgnacji własnego kawałka zieleni? Ogrodnictwo to zajęcie, które przynosi korzyści na wielu płaszczyznach. Od stworzenia pięknego otoczenia wokół domu, po satysfakcję z pracy i kojący kontakt z naturą. Jeśli zamierzasz w tym sezonie poświęcić dużo czasu właśnie na ogrodnictwo – jesteś w dobrym miejscu! W tym artykule dowiesz się, które narzędzia do ogrodu warto kupić i w jaki sposób pomogą Ci w jego pielęgnacji.

  Jakie narzędzia ogrodowe są niezbędne do pielęgnacji ogrodu?

  Aby utrzymać ogród w dobrym stanie, nie potrzebujesz szeregu przyrządów i urządzeń. Można jednak wyróżnić niezbędne narzędzia do pielęgnacji ogrodu, których używanie znacznie ułatwi Ci zadbanie o zieleń wokół domu. Wśród nich znajdują się m.in. grabie, łopaty, szpadle, kosiarki i inne narzędzia do cięcia roślin oraz porządkowania ogrodu. W dalszej części artykułu szczegółowo omówimy ich zastosowanie i wyróżnimy te, które mogą okazać się niezbędne także w Twoim ogrodzie.

  Grabie i grabki

  W każdym ogrodzie niezbędnym narzędziem są grabie. Wbrew pozorom okazują się pomocne nie tylko podczas jesiennych prac w ogrodzie, ale także wiosennych i letnich.

  kobieta grabiąca trawnik w ogrodzie grabiami

  Przy użyciu grabi szybko zaprowadzisz porządek wokół domu: czy to grabiąc suche liście, resztki roślin czy przesuszoną po zimie trawę. Dzięki grabiom błyskawicznie pozbędziesz się też resztek trawy po koszeniu trawnika, przycinaniu żywopłotu oraz zaprowadzisz porządek na grządkach i zbierzesz wszystkie roślinne odpadki w jedno miejsce.

  Małe grabki docenisz szczególnie podczas pracy na mniejszej przestrzeni: grządkach warzywnych, rabatach kwiatowych i w skrzyniach z warzywami. Ułatwią Ci usuwanie chwastów, resztek roślinnych oraz rozdrabnianie i wyrównywanie gleby przed wysiewem i sadzeniem roślin.

  szpadelek i grabki wbite w świeżą ziemię w ogrodzie

  Łopaty i szpadle

  Jeśli nie planujesz wielu nasadzeń i skomplikowanej hodowli roślin w swoim ogrodzie, prawdopodobnie uznasz, że łopaty i szpadle są Ci zbędne. Ogrodnictwo to jednak zajęcie, które wymaga różnych narzędzi, a te wspomniane nie służą tylko i wyłącznie do przekopywania całego ogródka czy sadzenia roślin.

  Owszem, przy użyciu szpadla wykopiesz dołek w ziemi, oczko wodne czy przygotujesz teren pod warzywniak czy do innych prac ogrodowych. Dzięki ostremu zakończeniu to właściwie zasadnicza funkcja szpadla. Z kolei łopata to rodzaj narzędzia do ogrodu, przy pomocy którego wykonasz wiele innych pożytecznych prac. Łopata okazuje się niezbędna np. do przenoszenia ziemi, piasku czy innych drobnych i luźnych elementów w ogrodzie z miejsca na miejsce. Posiada większy obszar roboczy od szpadla, a specjalnie wyprofilowanie umożliwia łatwiejsze przenoszenie większych ilości miału i to bez rozsypywania. Często wykorzystuje się ją także do uzupełniania rabat kamieniami ozdobnymi, jakimi jak grys, żwir czy otoczaki.

  Okazuje się więc, że zarówno szpadel, jak i łopata, to narzędzia ogrodowe, które mogą okazać się przydatne także w Twoim ogrodzie. Szczególnie w wersji mini – małe szpadle ogrodowe i łopatki to coś, czego nie może zabraknąć w wyposażeniu ogrodu. Ułatwiają m.in. przesadzanie kwiatów oraz przekopywanie grządek lub skrzynek z warzywami.

  Kosiarki, podkaszarki, kosy

  Jeśli marzy Ci się piękny, zielony dywan w ogrodzie – potrzeby Ci sprzęt ogrodniczy, który pomoże Ci poskromić Twój trawnik. Mowa oczywiście o kosiarce dostosowanej do jego rozmiaru oraz Twoich potrzeb. Do wyboru masz modele elektryczne i spalinowe. Kosiarki elektryczne znakomicie radzą sobie na mniejszej przestrzeni, więc to dobre rozwiązanie do przydomowego ogródka czy na niewielką działkę, na której masz dostęp do prądu. Modele spalinowe z kolei najlepiej sprawdzają się na dużych, równych terenach, gdzie jest ograniczony dostęp do energii elektrycznej i wymagana jest duża moc urządzenia koszącego. Kosiarka spalinowa bez trudu poradzi sobie nawet z bardzo zaniedbanym i zarośniętym trawnikiem.

  Aby dopieścić trawnik i uzyskać spektakularny efekt końcowy, przydatne będą także podkaszarki i kosy. Dzięki nim dotrzesz w każde trudno dostępne miejsce, np. przy ogrodzeniu, przy krawędziach ścian domu czy pod drzewami i ławkami ogrodowymi. To także niezbędne narzędzia do pielęgnacji ogrodu, w którym chcesz kształtować teren i mieć kontrolę nad porastają go trawą.

  Tego typu narzędzia do ogrodu są potrzebne, by utrzymać w ryzach trawnik i zapewnić idealne miejsce do zabaw dla dzieci. Jeśli masz niewielki ogródek, warto rozważyć zakup podkaszarki zamiast koszarki. Zajmuje mniej miejsca, dzięki czemu jest łatwiejsza w przechowywaniu oraz w zupełności wystarczy na potrzeby małego ogródka.

  Narzędzia do przycinania i cięcia roślin

  Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się rośliny, które wymagają szczególnej pielęgnacji lub planujesz takie posadzić, wśród Twoich akcesoriów ogrodowych nie może zabraknąć sprzętu do ich przycinania. Mowa tu o drzewach i krzewach owocowych, które pod koniec sezonu wymagają przycięcia oraz o okalającym posesję żywopłocie.

  W przypadku żywopłotu najlepszą porą na jego pierwsze przycinanie jest wczesna wiosna, po upewnieniu się, że przymrozki już nie wrócą.  W sezonie można go przycinać bez ograniczeń. Ten zabieg poprawia kondycję roślin i pozytywnie wpływa na jej dalszy wzrost. Przycinanie krzewów i drzew owocowych zależy od wielu różnych czynników, dlatego warto najpierw zasięgnąć informacji o pielęgnacji gatunków, które planujesz hodować w ogrodzie.

  Najpopularniejsze narzędzia do cięcia roślin, które znajdziesz na rynku i w naszym sklepie, to przede wszystkim: nożyce do żywopłotu (elektryczne, akumulatorowe, spalinowe), pilarki (akumulatorowe, spalinowe) oraz sekatory i nożyce ręczne. Dobierz rodzaj narzędzia do ogrodu, który będzie dostosowany do potrzeb roślin oraz Twoich. Wprawieni ogrodnicy cenią sobie te niezbędne narzędzia do pielęgnacji ogrodu, które pozwalają im zadbać nie tylko o piękny wygląd całego zieleńca, ale przede wszystkim o zdrowie roślin.

  Najpopularniejsze narzędzia do cięcia roślin, które znajdziesz na rynku i w naszym sklepie, to przede wszystkim: nożyce do żywopłotu (elektryczne, akumulatorowe, spalinowe), pilarki (akumulatorowe, spalinowe) oraz sekatory i nożyce ręczne. Dobierz rodzaj narzędzia do ogrodu, który będzie dostosowany do potrzeb roślin oraz Twoich. Wprawieni ogrodnicy cenią sobie te niezbędne narzędzia do pielęgnacji ogrodu, które pozwalają im zadbać nie tylko o piękny wygląd całego zieleńca, ale przede wszystkim o zdrowie roślin.

  nożyce elektryczne do żywopłotu

  Odkurzacze i dmuchawy

  Rośliny przycięte, grządki uporządkowane? Jeśli szukasz szybkiego sposobu na zaprowadzenie porządku po zakończeniu prac wokół domu lub w garażu – postaw na odkurzacze elektryczne lub spalinowe albo dmuchawy.

  Te narzędzia ogrodowe znakomicie sprawdzą się do zdmuchiwania ze ścieżek, tarasów i chodników m.in. liści, igieł, skoszonej trawy czy innych roślinnych odpadków i nie tylko. Użyjesz ich także do antystatycznego czyszczenia, odkurzania i osuszania sprzętów na posesji.

  Tego typu narzędzia do ogrodu będą dla Ciebie przydatne praktycznie o każdej porze roku, dlatego warto w nie zainwestować, by przyspieszyć i ułatwić sobie prace porządkowe w ogrodzie.

  Omówiony w tym artykule sprzęt ogrodniczy dotyczy działań, których najczęściej podejmujemy się w ogrodzie, takich jak grabienie, kopanie i przenoszenie, koszenie, przycinanie i sprzątanie. Możemy więc wyróżnić 5 podstawowych grup narzędzi, które mogą okazać się niezbędne także w Twoim ogrodzie: grabie, łopaty, kosiarki, narzędzia do cięcia i przycinania oraz sprzęty do sprzątania.

  Ogrodnictwo to jednak zajęcie, które dotyka wielu różnych obszarów i zależnie od tego, jakich prac chcesz się podjąć w ogrodzie, zapotrzebowanie na sprzęty może się zmieniać. Omówione narzędzia do ogrodu to podstawowe wyposażenie, które na pewno będzie pomocne w dużym i małym ogrodzie. Każdy ogrodnik – zarówno ten początkujący, jak i bardziej zaawansowany, doceni te niezbędne narzędzia do pielęgnacji ogrodu, które przy okazji znacznie ułatwiają pracę na świeżym powietrzu.

  < Cofnij