Wermikulit a perlit. Bitwa na właściwości – który sprawdzi się lepiej w konkretnych zastosowaniach?
Poznaj najważniejsze właściwości i zdecyduj, co będzie lepsze dla Twoich upraw: wermikulit czy perlit!
- Retencja wody – który trzyma lepiej wilgoć?
Wermikulit ogrodniczy to mistrz utrzymywania wilgoci! Pochłania wodę jak gąbka i stopniowo ją uwalnia, dostarczając korzeniom stałego nawodnienia.
Perlit zapewnia optymalną wilgotność i znakomicie izoluje podłoże, jednocześnie – dzięki swojej strukturze – zapobiegając nadmiernemu zawilgoceniu gleby i gniciu korzeni.
- Napowietrzanie gleby – który lepiej oddycha?
Zdecydowanym zwycięzcą w tej kategorii jest perlit– jego porowata struktura doskonale rozluźnia glebę i zapewnia swobodny przepływ tlenu, dzięki czemu zwiększa poziom jej natlenienia. Co ważne, dzięki tym właściwościom perlit zapobiega osadzaniu się ziemi, co ma szczególnie znaczenie dla uprawy w dużych pojemnikach (takich jak np. skrzynie do uprawy warzyw).
Wermikulit również poprawia strukturę podłoża, ale nie w takim stopniu jak poprzednik. Nie zmienia to faktu, że świetnie sprawdzi się w uprawie roślin, które wymagają lekkiego i przepuszczalnego, ale jednocześnie utrzymującego stałą wilgotność podłoża.
- Składniki odżywcze i pH – kto jest lepszym dostawcą minerałów?
Wermikulit może zatrzymywać i uwalniać minerały, takie jak wapń, potas czy magnez. Ma neutralne do lekko zasadowego pH (najczęściej około 6 pH).
Perlit jest chemicznie obojętny – nie reaguje z większością substancji chemicznych i nie zmienia odczynu gleby. To sprawia, że jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów roślin – ogrodowych i doniczkowych, które nie mają specjalnych wymagań w kwestii składników odżywczych i odczynu podłoża.
- Wydajność w podłożu – stosunek dodatków do ziemi
Tu ogłaszamy remis - zarówno perlit, jak i wermikulit ogrodniczy zaleca się mieszać w proporcji 1 do 3 z ziemią. Czyli na jedną część wybranego minerału (25%), przypadają 3 części ziemi (75%).