Strona główna HIPPER porady Wermikulit czy perlit? Ostateczne starcie dodatków do podłoża!

    Hipperporada

    Wermikulit czy perlit? Ostateczne starcie dodatków do podłoża!

    Czy wiesz, że te dwa dodatki do podłoża mogą całkowicie odmienić sposób wzrostu Twoich roślin? Tak! Ale który z nich wybrać: wermikulit czy perlit? Właśnie tego dowiesz się z naszego poradnika. Zapraszamy do lektury!

    Wermikulit czy perlit. Ostateczne starcie dodatków do podłoża

    Każdy ogrodnik – zarówno amator, jak i profesjonalista – pragnie, aby jego rośliny rosły zdrowo, bujnie i bez przeszkód. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podłoże - drożne i odpowiadające na wszystkie potrzeby hodowanej zieleni. Właśnie tu do gry wchodzą dwa sekrety udanej uprawy: wermikulit ogrodniczy i perlit. Jedni stawiają bardziej na retencję wody i zdolność do magazynowania składników odżywczych, inni decydują się doskonałą przepuszczalność i natlenienie gleby. Który z tych minerałów lepiej spełni oczekiwania i pomoże w Twoich uprawach? Przekonajmy się!

    Perlit i wermikulit. Skąd wzięły się w ogrodnictwie amatorskim i profesjonalnym?

    Obydwa minerały mają swoje korzenie w naturze i od dziesięcioleci są stosowane w ogrodnictwie na całym świecie. Różni je jednak sposób powstawania i właściwości.

    Perlit – skała, która oddycha

    Perlit to pochodna skały wulkanicznej, powstająca w wyniku szybkiego ochładzania lawy bogatej w krzemionkę. Po podgrzaniu do temperatury około 1000°C perlit pęcznieje, tworząc lekkie, porowate granulki, wyglądające jak kulki styropianu. Ich struktura sprawia, że działają jak mikroskopijne gąbki powietrzne, ułatwiając przepływ tlenu i innych składników odżywczych w glebie. Te właściwości czynią go także go także doskonałym środkiem do filtracji.

    Wermikulit – minerał, który zatrzymuje wodę

    Z kolei wermikulit ogrodniczy to minerał ilasty o warstwowej strukturze. W procesie ekspansji termicznej zmienia się w lekkie, wielowarstwowe płatki, przypominające ekspandowaną gąbkę. Jego zdolność do pochłaniania i zatrzymywania wilgoci sprawia, że to doskonały magazyn wody i składników nawozów dla wielu roślin o większym zapotrzebowaniu.

    perlit ogrodniczy
    wermikulit ogrodniczy

    Wermikulit a perlit. Bitwa na właściwości – który sprawdzi się lepiej w konkretnych zastosowaniach?

    Poznaj najważniejsze właściwości i zdecyduj, co będzie lepsze dla Twoich upraw: wermikulit czy perlit!

    • Retencja wody – który trzyma lepiej wilgoć?

    Wermikulit ogrodniczy to mistrz utrzymywania wilgoci! Pochłania wodę jak gąbka i stopniowo ją uwalnia, dostarczając korzeniom stałego nawodnienia.

    Perlit zapewnia optymalną wilgotność i znakomicie izoluje podłoże, jednocześnie – dzięki swojej strukturze – zapobiegając nadmiernemu zawilgoceniu gleby i gniciu korzeni.

    • Napowietrzanie gleby – który lepiej oddycha?

    Zdecydowanym zwycięzcą w tej kategorii jest perlit– jego porowata struktura doskonale rozluźnia glebę i zapewnia swobodny przepływ tlenu, dzięki czemu zwiększa poziom jej natlenienia. Co ważne, dzięki tym właściwościom perlit zapobiega osadzaniu się ziemi, co ma szczególnie znaczenie dla uprawy w dużych pojemnikach (takich jak np. skrzynie do uprawy warzyw). 

    Wermikulit również poprawia strukturę podłoża, ale nie w takim stopniu jak poprzednik. Nie zmienia to faktu, że świetnie sprawdzi się w uprawie roślin, które wymagają lekkiego i przepuszczalnego, ale jednocześnie utrzymującego stałą wilgotność podłoża.

    • Składniki odżywcze i pH – kto jest lepszym dostawcą minerałów?

    Wermikulit może zatrzymywać i uwalniać minerały, takie jak wapń, potas czy magnez. Ma neutralne do lekko zasadowego pH (najczęściej około 6 pH).

    Perlit jest chemicznie obojętny – nie reaguje z większością substancji chemicznych i nie zmienia odczynu gleby. To sprawia, że jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów roślin – ogrodowych i doniczkowych, które nie mają specjalnych wymagań w kwestii składników odżywczych i odczynu podłoża.

    • Wydajność w podłożu – stosunek dodatków do ziemi

    Tu ogłaszamy remis - zarówno perlit, jak i wermikulit ogrodniczy zaleca się mieszać w proporcji 1 do 3 z ziemią. Czyli na jedną część wybranego minerału (25%), przypadają 3 części ziemi (75%).

    kobieta mieszająca ziemię z dodatkami do podłoży
    kobieta pokazująca wymieszaną ziemię z dodatkami do podłoży

    Wermikulit czy perlit? Czas na ostateczny wybór – sprawdź, co będzie najlepsze dla Ciebie!

    Nadal nie wiesz, co wybrać? Wszystko zależy od roślin, które chcesz hodować!

    • Wermikulit: do jakich roślin? Idealny dla roślin wymagających stałej wilgotności, np. storczyków, paproci czy warzyw o płytkim systemie korzeniowym. A jego konkurent? Chemicznie obojętny perlit o neutralnym pH sprawdzi się w uprawie większości roślin ogrodowych i doniczkowych, które nie mają specjalnych wymagań. To bezpieczny wybór, gdy chcesz po prostu zadbać o odpowiedni poziom napowietrzenia uniwersalnego podłoża.
    • Perlit a wermikulit – co wybrać do drenażu? Perlit będzie lepszy dla sukulentów i kaktusów, które nie tolerują nadmiaru wody. To dobry wybór, gdy zależy Ci przede wszystkim na dobrej przepuszczalności i odprowadzaniu nadmiaru wilgoci. Jeśli planujesz hodować rośliny, które źle znoszą ewentualne przesuszenie, lepszym wyborem będzie wermikulit magazynujący wodę i stopniowo oddający ją do podłoża.
    • Co lepsze: wermikulit czy perlit dla sadzonek? Wermikulit sprzyja ukorzenianiu, perlit poprawia strukturę podłoża w doniczkach, ułatwiając wzrost świeżo wyhodowanym sadzonkom.

    Podsumowując to niełatwe starcie nie ma jednoznacznego zwycięzcy w starciu: wermikulit czy perlit. Jeśli Twoje rośliny kochają wilgoć, postaw na wermikulit. Jeśli zależy Ci na dobrym drenażu, wybierz perlit. A może warto połączyć oba minerały, by cieszyć się zaletami każdego z nich? Wtedy zniknie dylemat spędzający sen z powiek wielu ogrodnikom-amatorom, czy wybrać wermikulit czy perlit.

    mężczyzna przygotowujący ziemię z dodatkami do wysiewu nasion
    perlit wymieszany z ziemią

    Czy mieszanie wermikulitu i perlitu to dobry pomysł?

    Jeśli zastanawiasz się, czy można połączyć oba minerały w jednym podłożu, odpowiedź brzmi: tak!

    Wermikulit i perlit mają właściwości, które nawzajem się uzupełniają. To oznacza, że razem mogą stworzyć idealne warunki dla zdrowego wzrostu roślin.

    Perlit zadba o odpowiednie napowietrzenie gleby, a wermikulit zapewni jej optymalne nawilżenie i dostęp do składników odżywczych. Takie połączenie sprawdzi się szczególnie dobrze w uprawie roślin doniczkowych, warzyw oraz nowych sadzonek, gwarantując im najlepsze możliwe warunki do wzrostu. Dzięki temu nie musisz też wybierać, czy lepszy będzie wermikulit czy perlit. Oba dodatki pomogą w uprawie i zauważalnie zwiększą tegoroczne plony.

    Sprawdź naszą ofertę i wybierz idealne podłoża dla swoich roślin!

    mieszanka perlitu i wermikulitu
    < Cofnij