Jedno wiaderko… wiele możliwości!
ŚMIG A-2 jako jedna z nielicznych gładzi na rynku spełnia warunki wszystkich standardów wykończenia suchej zabudowy od Q1 aż do Q4! Tak więc zarówno możesz spoinować płyty g-k z taśmą, jak również wygładzić tym samym materiałem całe wnętrze na przysłowiowe lustro! Oferowany produkt zarówno w postaci mokrej zaprawy jak i gotowej gładzi ma kolor biały. Gładź A-2 po wyschnięciu i związaniu jest wysoce elastyczna i odporna na spękania. UWAGA! Produkt osiąga trwałość struktury, elastyczność i odpowiednią przyczepność dopiero po całkowitym wyschnięciu oraz zakończeniu procesu wiązania. Przeznaczona jest do natychmiastowego użycia zaraz po otwarciu opakowania. Prace można przerywać w dowolnym momencie, dokładnie zamykając wiadro. Po kolejnym otwarciu gładź można używać ponownie. ŚMIG A-2 należy nakładać prosto z wiadra bez jakichkolwiek zabiegów przygotowawczych. Znacząco podnosi to komfort pracy i przyczynia się do oszczędności czasu nawet o 10% (poprzez pominięcie szeregu czynności związanych z przygotowaniem tradycyjnych zapraw gipsowych). Dzięki możliwości wykorzystania całej zawartości wiadra, masa jest także bardziej ekonomiczna od zapraw przygotowywanych tradycyjnie. Przyczepność do podłoża gładzi ŚMIG A-2 zdecydowanie przerasta wymagania normy.
Ze względu na możliwość zastosowania bardzo cienkiej warstwy – cieńszej niż 1 mm, podczas pracy można zmniejszyć zużycie materiału. Maksymalna grubość jednorazowo nakładanej warstwy wynosi do 5 mm. W przypadku grubszych warstw po wyschnięciu mogą pojawiać się spękania powierzchni.
Czas wysychania zaprawy wynosi około 1-2 godzin w przypadku warstwy o grubości 1 mm oraz ok. 24 godziny w przypadku warstwy o grubości 5 mm (w temperaturze +20°C przy dobrej wentylacji). Czas wysychania może wydłużyć się, bądź skrócić w zależności od temperatury i wilgotności. Temperatura poniżej +10°C powoduje ustanie reakcji wiązania.
Na jakie podłoża stosować ŚMIG A-2?
Produkt można stosować na wszelkie typowe podłoża budowlane w tym na powierzchnie drewnopochodne i odkształcalne oraz na stare powłoki malarskie – o ile podłoże jest trwałe, czyste i suche. Podłoże powinno być dostatecznie nośne, czyste, pozbawione tłuszczu, sadzy, obsypujących się warstw oraz nietrwałych powłok malarskich (czyszczenia należy dokonać przy pomocy wody pod ciśnieniem lub detergentów). Zwilżanie podłoża jest niewskazane, bowiem obniża przyczepność produktu. Zabieg gruntowania nie jest konieczny.
ŚMIG A-2 wygładzisz za pomocą:
Do pierwszego etapu wygładzania polecamy szpachle powierzchniowe (najczęściej o szerokości między 20 a 80 cm), potocznie zwanymi nożami lub lizakami. Specjalnie zaprojektowany kształt narzędzia sprawia, że wygładzanie jest dużo łatwiejsze niż w przypadku narzędzi tradycyjnych, takich jak pióro czy stalowa paca. Jeżeli chodzi o szpachle powierzchniowe, czyli noże do gładzi, oferuje je na naszym rynku co najmniej kilku producentów i wyróżniają się drobnymi szczegółami. Między innymi te wykonane z aluminium cechuje większa wytrzymałość rękojeści i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Te natomiast, których uchwyt wykonany jest z tworzywa sztucznego są zauważalnie lżejsze, co może mieć znaczenie, zwłaszcza dla osób mniej postawnej budowy. Część producentów oferuje również funkcję wymiennych ostrzy stalowych, co pozwala na tańsze odświeżenie narzędzia, gdy blacha się na przykład skrzywi.
Zastrzeżenia
Zaprawa szpachlowa nadaje się wyłącznie do stosowania wewnątrz budynków. Nie powinno się nakładać produktu na metale, tworzywa sztuczne i szkło. Nie należy stosować gładzi w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza na stałe przekracza 70%. Wilgoć pojawiająca się okresowo, np. w pralniach, kuchniach czy łazienkach, nie jest szkodliwa. W czasie schnięcia zaprawy należy zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń. Produktu nie należy stosować do wypełniania ubytków głębszych niż 5 mm. W razie konieczności przemieszać przed użyciem.
Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce „Parametry techniczne”.