Odżywianie roślin najlepiej zacząć od bezpiecznych nawozów organicznych bogatych w próchnicę, ponieważ bez ich stosowania ziemia będzie mniej żyzna i przepuszczalna. Uzupełnianie składników mineralnych nawozami wieloskładnikowymi pozwoli na zwiększenie ilości plonów czy efektowniejsze kwitnięcie. Warto przyjrzeć się obu metodom nawożenia, by dostosować do swoich upraw tę najefektywniejszą.
Odżywianie roślin poprzez nawożenie gleby
Wśród rodzajów nawożenia jest to przedsiewne, siewne, pogłówne oraz donasienne. Zanim rozpoczniesz sadzenie roślin, wykorzystaj tę pierwszą opcję. Dzięki wzbogaceniu gleby w przydatne składniki, wpłyniesz na większą bioróżnorodność podłoża, co w konsekwencji poprawi jego żyzność. Nawożenie umożliwi uzupełnienie substancji potrzebnych do zdrowego wzrostu roślin, a także uodporni je na choroby czy szkodniki.
Większość polskich gleb nie posiada dużo próchnicy, dlatego warto stosować nawożenie organiczne. Mieszanki z zawartością próchnicy zwiększają przepuszczalność ziemi, ulepszają cyrkulację wody i powietrza, a także redukują ilość bakterii czy toksyn w glebie. Przydatne są również nawozy mineralne na bazie torfu wysokiego. Powstawanie próchnicy z kolei przyspieszają biopreparaty. Ciekawym środkiem są również szczepionki mikoryzowe dostarczające pożyteczne grzyby do podłoża i zwiększające zasięg pobierania wody.
Wśród dostępnych opcji istnieje wiele różnych nawozów. Na rynku znajdziesz zarówno preparaty w formie stałej, jak i płynnej. Dzielą się one również na doglebowe czy dolistne. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu dopasowanego do warzyw, owoców czy hodowanych kwiatów. Możliwości dbania o dobry start w glebie dla roślin jest mnóstwo!
Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna w ogrodzie oznacza porządki, pielenie, odchwaszczanie, a to tylko początek listy obowiązków. Dla doświadczonych działkowców to jednak żadne wyzwanie. Zaplanuj swoje ogrodowe prace już teraz, by jak najlepiej przygotować swój przydomowy ogródek na nowe sadzonki!