Strona główna HIPPER porady Przygotowanie gleby do sadzenia roślin na wiosnę. Co należy zrobić?

    Hipperporada

    Przygotowanie gleby do sadzenia roślin na wiosnę. Co należy zrobić?

    Dowiedz się, jakie wiosenne prace ogrodowe wykonać, by przygotować działkę na nowy sezon wegetacyjny. Odpowiednia kondycja podłoża to podstawa udanej uprawy, dlatego warto zadbać o jej wysoką jakość oraz zdrowy stan. Przygotowanie gleby na nowe warzywa i owoce wymaga wiele pracy, ale efekty będą satysfakcjonujące. Wczesna wiosna to idealny czas na pierwsze obowiązki dla miłośników ogrodnictwa. Sprawdź, jakie zadania czekają Cię w nadchodzących tygodniach.

    baner

    Przygotowanie gleby pod kątem fizycznym

    Wiosna w ogrodzie to najlepszy okres na przygotowanie ziemi do posadzenia nowych kwiatów, warzyw czy owoców. Doskonale żyzna gleba rzadko znajduje się na przydomowych ogródkach, dlatego trzeba ją dostosować tak, by zapewnić roślinom optymalne warunki do zdrowego wzrostu. Przed przekopywaniem ogródka, można zastanowić się nad planami ogrodniczymi na ten rok. Może chcesz zmienić miejsce grządek oraz układ swojego ogródka?

    Gdy wiesz już, co chcesz osiągnąć poprzez przygotowanie gleby, czas złapać za niezbędne narzędzia ogrodowe! Zaopatrz się w szpadel do przekopywania ogródka, widły do pozbywania się chwastów oraz grabie do wyrównywania grządek. Wiosenne obowiązki ułatwi również wygodna glebogryzarka. Pierwszym krokiem do pielęgnacji podłoża, jest przekopanie grządek po zimie. Spulchnienie ziemi poprawia strukturę gleby i sprawia, że jest ona luźniejsza oraz żyźniejsza. Dzięki temu lepiej wchłania wodę, świetnie przepuszcza powietrze, a do tego szybciej przyswaja składniki odżywcze.

    kobieta przygotowująca ziemię do pracy w ogrodzie

    W ogródkach warzywnych warto przekopywać ziemię regularnie, jednak trzeba uważać, by jej zbytnio nie przesuszyć. Podczas napowietrzania gleby, należy oczywiście omijać rośliny wieloletnie – tam wystarczy odchwaszczanie. Na tym etapie w ruch powinny pójść również kosiarki, dzięki którym ogródek będzie mieć schludne, odświeżone otoczenie.

    Wiosenne prace ogrodowe skutecznie ułatwi szpadel. Podczas przekopywania wystarczy wbić go na głębokość szpadla, czyli około 25-30 cm. Dobrym sposobem jest odwrócenie ziemi i pozostawienie niewyrównanej gleby. Przy tej okazji można zmieszać podłoże z kompostem lub pozostałościami roślinności z ogródka. Niektórzy preferują grządki bez kopania, czyli tzw. metodę „no dig”. Dzięki temu, pracę nad spulchnianiem gleby wykonuje natura i mikroorganizmy mieszkające w glebie.

    Przydatnym etapem zanim zaczniesz sadzenie roślin, jest ściółkowanie. Przydaje się ono np. do uprawy truskawek lub do stworzenia rabat kwiatowych. Do ściółkowania można użyć żwiru, grysu, skoszonej i wysuszonej trawy, słomy, zmielonej kory czy folii. Dzięki zastosowaniu tych materiałów, ograniczysz wzrost chwastów i zapewnisz sadzonkom stałą temperaturę podłoża.

    Odchwaszczanie i nawożenie gleby

    Wykonując wiosenne obowiązki nie można zapomnieć o tradycyjnym pieleniu, które szykuje ziemię do wysiewu nowych roślin. Ważnym zadaniem jest odchwaszczanie zarośniętych grządek po zimie. Usunięcie uciążliwych, szybko rozprzestrzeniających się roślin pozwoli sadzonkom i nasionom na swobodny rozwój. Umożliwi zdrowy rozrost korzeni i lepsze wchłanianie składników odżywczych.

    Aby ułatwić sobie przygotowywanie gleby, można ją rozluźnić odpowiednimi narzędziami. Pomocne będą wszelkie gracki, motyki i pazurki. Niektóre z wykopanych chwastów warto przeznaczyć na pryzmę kompostową. Pamiętaj o wyciąganiu roślin z korzeniami, by uniknąć ich ponownego wyrośnięcia.

    grabienie ziemi

    Do niezbędnych kroków podczas wiosennych prac w ogrodzie należy nawożenie. Zanim wybierzesz odpowiednie nawozy, poznaj kwasowość swojego podłoża na działce. Do sprawdzenia tej wartości posłuży kwasomierz, tester podłoża lub miernik pH. Większość warzyw, owoców oraz kwiatów potrzebuje odczynu w zakresie od 6-7 pH, jednak są wyjątki.

    W zależności od hodowanych roślin, zadbaj o to, czego potrzebuje gleba w Twoim ogródku. Jeśli ziemia i podłoże mają za niski odczyn, przeprowadź wapnowanie. Wczesna wiosna w ogrodzie to najlepszy czas na stosowanie nawozów wapniowych. Nie łącz go jednak z innymi nawozami i poczekaj dwa tygodnie na odżywianie gleby inną mieszanką. Ziemia z prawidłowym pH sprawi, że rośliny będą lepiej wchłaniać niezbędne minerały.

    Nawożenie organiczne a syntetyczne

    Czym różni się nawożenie organiczne od sztucznego? Czy trzeba między nimi wybierać? Nawozy organiczne zawierają składniki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, a te syntetyczne to znane mineralne koncentraty. W zależności od potrzeb można stosować je razem, zamiennie lub osobno. Dzięki odmiennym właściwościom nawozy sztuczne świetnie uzupełnią te naturalne. Nawożenie organiczne można nazwać metodą dla cierpliwych. Jest to sposób w 100% przyjazny dla natury, który pozytywnie wpływa na mikroflorę w ogrodzie. Jednak efekty nawozu w formie obornika, kompostu czy biohumusu, widać stosunkowo późno.

    Do rozwiązań na niedobory mineralne potrzebnych od razu należą nawozy mineralne – jedno- i wieloskładnikowe. Ich użycie gwarantuje szybkie działanie oraz łatwą rozpuszczalność. Używając sztucznych nawozów, trzeba pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta, ponieważ istnieje ryzyko „przenawożenia” roślin, co prowadzi do ich zniszczenia. Wśród skoncentrowanych nawozów syntetycznych znajdziesz m.in. azotowe, fosforowe czy potasowe lub te przeznaczone do konkretnych gatunków roślin.

    ręczne pielenie ziemi

    Odżywianie roślin najlepiej zacząć od bezpiecznych nawozów organicznych bogatych w próchnicę, ponieważ bez ich stosowania ziemia będzie mniej żyzna i przepuszczalna. Uzupełnianie składników mineralnych nawozami wieloskładnikowymi pozwoli na zwiększenie ilości plonów czy efektowniejsze kwitnięcie. Warto przyjrzeć się obu metodom nawożenia, by dostosować do swoich upraw tę najefektywniejszą.

    Odżywianie roślin poprzez nawożenie gleby

    Wśród rodzajów nawożenia jest to przedsiewne, siewne, pogłówne oraz donasienne. Zanim rozpoczniesz sadzenie roślin, wykorzystaj tę pierwszą opcję. Dzięki wzbogaceniu gleby w przydatne składniki, wpłyniesz na większą bioróżnorodność podłoża, co w konsekwencji poprawi jego żyzność. Nawożenie umożliwi uzupełnienie substancji potrzebnych do zdrowego wzrostu roślin, a także uodporni je na choroby czy szkodniki.

    Większość polskich gleb nie posiada dużo próchnicy, dlatego warto stosować nawożenie organiczne. Mieszanki z zawartością próchnicy zwiększają przepuszczalność ziemi, ulepszają cyrkulację wody i powietrza, a także redukują ilość bakterii czy toksyn w glebie. Przydatne są również nawozy mineralne na bazie torfu wysokiego. Powstawanie próchnicy z kolei przyspieszają biopreparaty. Ciekawym środkiem są również szczepionki mikoryzowe dostarczające pożyteczne grzyby do podłoża i zwiększające zasięg pobierania wody.

    Wśród dostępnych opcji istnieje wiele różnych nawozów. Na rynku znajdziesz zarówno preparaty w formie stałej, jak i płynnej. Dzielą się one również na doglebowe czy dolistne. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu dopasowanego do warzyw, owoców czy hodowanych kwiatów. Możliwości dbania o dobry start w glebie dla roślin jest mnóstwo!

    Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna w ogrodzie oznacza porządki, pielenie, odchwaszczanie, a to tylko początek listy obowiązków. Dla doświadczonych działkowców to jednak żadne wyzwanie. Zaplanuj swoje ogrodowe prace już teraz, by jak najlepiej przygotować swój przydomowy ogródek na nowe sadzonki!

    świeżo wyrośnięta sadzonka w ziemi
    < Cofnij