Strona główna HIPPER porady Oświetlenie solarne do ogrodu. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

  Hipperporada

  Oświetlenie solarne do ogrodu. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

  W cieplejsze dni warto zadbać o pięknie rozświetlony ogród, by zachwycał swoim wyglądem nie tylko za dnia, ale także po zmroku. Na podwórku świetnie sprawdzi się oświetlenie solarne. Umożliwi stworzenie praktycznej i estetycznej instalacji świetlnej, a do tego nie zwiększy rachunków za prąd. To ekonomiczna oraz wygodna alternatywa dla tradycyjnych lamp. Zastanawiasz się jak dobrać odpowiednią lampę solarną? Nasz artykuł skutecznie ułatwi wybór oświetlenia ogrodowego.

  Dlaczego warto wybrać oświetlenie solarne do swojego ogrodu?

  Oświetlenie solarne to przede wszystkim wiele korzyści – dla natury, Twojego portfela i ogrodu. Do ich prawidłowego działania nie jest potrzebny dostęp do gniazdka elektrycznego, dzięki czemu nie musisz projektować aranżacji w ogrodzie specjalnie pod instalację okablowania. Dzięki naturalnemu zasilaniu unikniesz rozkopywania działki, by zamontować skomplikowane oświetlenie zewnętrzne. Lampy solarne w ogrodzie będą gotowe do pracy w kilka sekund. Często wystarczy wbić je w podłoże lub powiesić w wybranym miejscu. To oświetlenie, któremu nie straszne są żadne awarie prądu, ponieważ lampa samodzielnie wytwarza energię potrzebną do rozświetlenia przestrzeni. Dodatkowo lampy solarne nie nagrzewają się, gwarantując bezpieczeństwo użytkowania.

  Praktyczny panel słoneczny jest ekonomicznym sposobem oświetlenia. Nie wpłynie na wysokość rachunków za prąd, a jedyną inwestycją jest koszt samej lampki. Energooszczędne oświetlenie ogrodowe solarne charakteryzuje długa żywotność – to wybór na lata! Na wytrzymałość lamp wpływa przede wszystkim odporność na warunki atmosferyczne. Lampki solarne zostały stworzone do działania na zewnątrz, dlatego przetrwają wiatr, deszcz i niesprzyjającą pogodę. Sprawdzą się o każdej porze roku, choć zimą warto uchronić je przed mrozem.

  Jeśli zależy Ci na stworzeniu ciekawej instalacji świetlnej, oświetlenie solarne jest znakomitą opcją. Na rynku są dostępne różnorodne modele lamp idealne do oryginalnych aranżacji. Dzięki braku okablowania można je umieścić w dowolnym miejscu. Umożliwia to podświetlenie chodnika, ścieżki, podjazdu czy rabaty kwiatowej.

  Lampa solarna na podwórku sprawdza się zarówno jako funkcjonalny dodatek, jak i w roli dekoracji. Ciepłe światło zagwarantuje przytulny klimat podczas wieczorów na zewnątrz.

  lampy solarne wśród traw i roślin w ogrodzie

  Jakie cechy powinno mieć dobre oświetlenie solarne?

  W każdej lampie solarnej znajduje się moduł słoneczny oraz akumulator magazynujący prąd. Zasada działania jest w tym przypadku podobna do paneli fotowoltaicznych. Panel słoneczny pochłania energię słoneczną, przetwarza ją w prąd, a potem emituje światło po zapadnięciu zmierzchu. Lampy są wyposażone w żarówki lub diody LED-owe wyróżniające się energooszczędnością.

  Lampki solarne zazwyczaj oświetlają ogród przez około 8 godzin, a ich ładowanie zajmuje 6 godzin. Modele z pojemniejszym akumulatorem ładują się szybciej, dlatego sprawdzają się w pochmurne jesienne czy zimowe dni. Wybór oświetlenia solarnego należy uzależnić od miejsca umieszczenia i przeznaczenia lampki. Najważniejszy jest tu bezpośredni dostęp do światła słonecznego, co wpływa na intensywność świecenia. Dobierając lampy ogrodowe trzeba zastanowić się czy będą miały jak się ładować w wybranym miejscu. Istotne są również kwestie techniczne takie jak moc, klasa ochronności, szczelności, a także parametry akumulatora.

  Jakie rodzaje oświetlenia solarnego są dostępne na rynku?

  Wśród lamp solarnych jest mnóstwo ciekawych modeli różniących się wykorzystanymi materiałami, estetyką i kolorystyką. W naszym asortymencie znajdziesz dekoracyjne figurki z solarnymi akcentami, a także funkcjonalne oprawy solarne służące do podświetlenia altany czy wejścia do domu. Wybór oświetlenia ułatwi zdecydowanie się na konkretny rodzaj lampy. Czego potrzebujesz na swoje podwórko – girlandy, słupków ogrodowych, kinkietów, a może wiszących lampek?

  W ogrodzie w zależności od aranżacji sprawdzą się nowoczesne lub klasyczne lampki. Kolorowe, przezroczyste, w kształcie żarówek, kuli, a nawet imitujące pochodnie – możliwości jest wiele. Znajdziesz u nas oświetlenie solarne wykonane ze stali nierdzewnej, z bambusa, a także w kształcie pięknych lampionów. To gwarancja ciekawej dekoracji na balkonie czy na podwórku!

  lampka solarna w donicy
  girlanda rozwieszona w ogrodzie

  Jeśli chcesz mieć nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny ogród, pomocny okaże się ścienny czujnik ruchu. Dzięki niemu będziesz od razu wiedzieć, gdy ktoś pojawi się na podwórku. Lampa z czujnikiem przydaje się do automatycznego podświetlenia ścieżki w ogrodzie po zmroku.

  Jak dobrać oświetlenie solarne do swoich potrzeb?

  Na końcowy wybór oświetlenia wpływa wiele czynników. Wśród nich istotne jest przeznaczenie lampy oraz jej docelowe miejsce. Dopasuj też odpowiednią wielkość lampy, a także sposób jej montażu. Jeśli lubisz częstsze zmiany aranżacji, ciekawą opcją będzie wielofunkcyjny panel słoneczny instalowany na dwa sposoby: jako słupek wbijany w ziemię lub na dołączonej podstawie.

  Ważnym aspektem jest też styl ogrodu oraz design oświetlenia. Dobierz lampę solarną pasującą estetyką do umieszczonych dekoracji, kwiatów i kolorystyki. Jeśli cenisz prostotę, postaw na minimalistyczne oświetlenie zewnętrzne. Do ozdoby ścieżki ogrodowej z bogatą roślinnością lepiej sprawdzą się klasyczne latarnie.

  Nie można zapomnieć o technicznych właściwościach lamp solarnych. Weź pod uwagę nie tylko moc lampy, ale także emitowaną barwę światła. Ciepłe kolory to świetna opcja, gdy chcesz stworzyć przytulną atmosferę. Do wyboru masz jeszcze neutralne, chłodne, a także ciekawe kolorowe światło. Oprócz tego, przyjrzyj się klasie szczelności produktu. Lampka solarna umieszczona obok oczka wodnego musi mieć stopień szczelności IP68 oraz klasę ochronności III.

  Zadbaj o wyjątkowe oświetlenie wykorzystując lampy solarne w ogrodzie i dobierz te idealne dla siebie! Dzięki wybranym lampkom będziesz cieszyć się klimatyczną przestrzenią w ciepłe wieczory, a także funkcjonalnym podświetleniem otoczenia domu.

  lampka solarna rozświetlająca nasadzenia w ogrodzie
  < Cofnij