Strona główna HIPPER porady Na co zwrócić uwagę, kupując dmuchawę do liści?

  Hipperporada

  Na co zwrócić uwagę, kupując dmuchawę do liści?

  Jesienne porządki w ogrodzie potrafią być uciążliwe. Gdy do usunięcia mamy suche lub mokre liście, na szczęście z pomocą przychodzi dmuchawa do liści. Jaką wybrać, by sprostała swoim zadaniom? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając to narzędzie do pracy w ogrodzie.

  Jesienne porządki w ogrodzie

  Grabienie liści to zajęcie, z którym muszą się mierzyć właściciele ogrodów, działek i innej przydomowej zieleni. To jedna z bardziej uciążliwych prac w okresie wiosennych i jesiennych porządków w ogrodzie. Zajmuje dużo czasu, wymaga wysiłku i regularności, aby utrzymać nasz ogród w należytym porządku. Na szczęście możesz odstawić grabie na bok i sięgnąć po sprzęt, który ułatwi Ci to żmudne zajęcie. Dmuchawa do liści pozwoli Ci bez większego wysiłku oczyścić trawnik, chodnik i taras z liści i innych niechcianych elementów.

  W przeciwieństwie do odkurzacza ogrodowego, który zasysa pozostałości do przeznaczonego do tego pojemnika, dmuchawa zdmuchuje liście i inne luźne elementy w wybrane przez nas miejsce, ułatwiając ich segregację. Aby praca z nią nie zamieniła się w zabawę w kotka i myszkę z uciekającymi liśćmi, zwróć uwagę na kilka ważnych właściwości. W końcu narzędzia ogrodowe mają nam pomagać, a nie utrudniać prace wokół domu. Okazuje się, że nic nie pomoże nam w porządkach tak, jak właśnie dmuchawa. Jak wybrać taką, która spełni swoje zadanie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

  Dmuchawa do liści w ogrodzie

  Rodzaje dmuchaw

  Podstawowy podział dzieli dmuchawy do liści na spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

  Modele elektryczne wymagają zasilania w postaci podłączenia do sieci, co może ograniczać obszar naszej pracy i wybór miejsca, w których ich użyjemy. Jasne, zawsze możemy sobie pomóc podłączając dodatkowo przedłużacz, jednak na działce bez dostępu do prądu już niewiele zdziałamy. Do zalet dmuchaw elektrycznych na pewno można zaliczyć to, że są bardziej lekkie i ciche w porównaniu do ich spalinowych odpowiedników. 

  Dmuchawa spalinowa wyposażona w solidny silnik spalinowy może pochwalić się znacznie większą mocą i wydajnością niż jakikolwiek inny model. Nie wymaga zasilania, więc w tym wypadku nie ogranicza nas żaden kabel. Jej największe wady to jednak waga i hałas, co w przypadku prostych, przydomowym prac może być znacznym utrudnieniem.

  Idealnym wyborem dla Ciebie może się okazać dmuchawa akumulatorowa. To swojego rodzaju kompromis między modelem elektrycznym a spalinowym. Nie wymaga dostępu do prądu, jednak przed rozpoczęciem prac trzeba pamiętać o naładowaniu akumulatora. Dzięki temu zyskujesz jednak swobodny dostęp we wszystkie zakamarki w ogrodzie, garażu czy działce za miastem bez dostępu do elektryczności. Dmuchawa do liści z akumulatorem nie ma tak dużej mocy, jak spalinowa ani nie jest tak lekka, jak elektryczna, jednak warto odłożyć akurat te uprzedzenia na bok, by cieszyć się swobodą pracy w każdych warunkach.

  Poziom hałasu

  Poziom hałasu w przypadku takiego narzędzia jak dmuchawa do liści ma ogromne znaczenie. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, by nie uprzykrzać życia domownikom i sąsiadom. Model spalinowy odznacza się niestety znacznym poziomem generowanego hałasu, jednak modele elektryczne i akumulatorowe również bywają dość głośne. W takim przypadku konieczna może się okazać praca w specjalnych nausznikach.

  Moc dmuchawy do liści

  O mocy dmuchawy do liści – a więc o sile i szerokości obszaru nadmuchu – decyduje prędkość i objętość przepływu powietrza. Niezależnie od wybranego przez nas typu zasilania (elektryczne, spalinowe czy akumulatorowe), przepływ powietrza ma tu kluczowe znaczenie.

  Już przepływ około 200 km/h w zupełności wystarczy do sprzątnięcia suchych liści, igieł i trawy wokół domu. Jeśli chcemy usuwać mokre liście, małe gałęzie i nieco większe elementy, wtedy warto sięgnąć po dmuchawę o mocy min. 300 km/h, która powinna sprostać tego typu zadaniom.

  Dmuchawa do liści używana na podjeździe

  Wielofunkcyjna dmuchawa do liści

  Dmuchawa do liści to urządzenie, które posłuży nam do wielu prac w domu i ogrodzie. Możemy stosować ją nie tylko do zdmuchiwania liści, igieł i skoszonej trawy z alejek, ścieżek, chodników i tarasów, ale także do czyszczenia antystatycznego, odkurzania oraz osuszania maszyn. Dzięki temu, że to tak wielofunkcyjne narzędzie, pomoże Ci w różnego rodzaju porządkach wokół domu, w garażu i przydomowym warsztacie. Okazuje się więc, że nie ma bardziej uniwersalnego urządzenia, jak dmuchawa do liści. Jak wybrać tę najlepszą?

  Jak wybrać dmuchawę do liści?

  Dmuchawa, jaka sprosta swoim zadaniom a przede wszystkim – Twoim oczekiwaniom? To zależy od Ciebie i prac, które przy jej pomocy chcesz wykonywać.

  Nie masz dużego terenu zielonego wokół domu, a Twoi sąsiedzi mieszkają stosunkowo blisko? W tym przypadku raczej nie warto decydować się na ciężką i głośną dmuchawę spalinową. W niewielkim, przydomowym ogródku i do prostych prac wokół domu lepiej sprawdzi się model elektryczny lub dmuchawa z akumulatorem. Dmuchawa spalinowa najlepiej sprawdzi się w przypadku większych terenów bez dostępu do źródła zasilania lub prac na terenie zieleni miejskich, gdzie wymaga jest większa moc i mobilność.

  Jeśli przy dmuchawy użyciu chcesz docierać w trudno dostępne miejsca, zwróć uwagę na możliwość obsługi jej jedną ręką. To znacznie ułatwia manewrowanie i docieranie nawet w najmniejsze zakamarki.

  Praca z dmuchawą do liści w ogrodzie

  Do użytku prywatnego wokół domu najlepszym wyborem będzie dmuchawa na akumulator. Jest stosunkowo lekka, łatwa w obsłudze i zapewnia maksymalną mobilność oraz nie wymaga podłączenia do prądu w trakcie pracy. Należy jedynie pamiętać o naładowaniu akumulatora przed rozpoczęciem porządków w ogrodzie czy garażu. Poza tym gwarantuje nam pełną swobodę prac – jest stosunkowo lekka i nieduża, a to ułatwia obsługę jej jedną ręką i docieranie nawet do trudno dostępnych miejsc. No i co najważniejsze, pomoże nam w różnego typu zajęciach: zbieraniu liści i odkurzaniu powierzchni w domu i poza nim.

  < Cofnij