Mocowanie półek lepiej wykonać używając metalowych kołków rozporowych, pamiętając, by ich rozmiar dobrać odpowiednio do grubości płyty GK. Dlaczego to takie ważne? Ich działanie opiera się na systemie motylkowym – podczas mocowania kołka do powierzchni, otwierają się boczne uchwyty (tzw. motylki), które przytwierdzają i stabilizują kołek z tyłu płyty. To najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy płyta jest zamontowana do stelaża, a z tyłu ma pustą przestrzeń. Metalowe kołki są trudniejsze od zamontowania w płycie GK, jednak to działanie warte zachodu – są gwarancją trwalszego mocowania w przypadku wieszania cięższych elementów.
W sklepach budowlanych obok kołków rozporowych znajdziesz jeszcze 2 typy elementów mocujących wartych rozważenia w przypadku montażu szafek i półek na ścianie gipsowo-kartonowej – tzw. „ślimaki” i kołki „Molly”.
Kołki typu „ślimaki” wykonywane są najczęściej z tworzywa sztucznego i podobnie jak plastikowe kołki motylkowe, znajdują zastosowanie w przypadku mocowania w miarę lekkich elementów. Przy ich użyciu możesz powiesić karnisz czy kinkiet, a nawet półki, ale z zastrzeżeniem, że nie będą szczególnie obciążane.
Jeśli powyższe sposoby mocowania nie wydają Ci się wystarczające dla elementów, które chcesz zawiesić – a czeka Cię montaż szafek lub półek, które będą dodatkowo mocno obciążone (np. szafki kuchenne lub półki z książkami) – sięgnij po kołki typu „Molly”. To rodzaj ściągających kołków, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie inne sposoby zawodzą. Ważne jest ich odpowiednie rozstawienie tak, aby mogły utrzymać duży ciężar. O tym, jak przeprowadzić montaż półek, szafek i innych dodatków przy ich użyciu, przeczytasz w kolejnej części. Do montażu elementów za pomocą kołków „Molly” konieczne jest użycie specjalnej zaciskarki.