Strona główna HIPPER porady Montaż półek, szafek i dodatków na ścianie gipsowo-kartonowej – jak to zrobić dobrze?

    Hipperporada

    Montaż półek, szafek i dodatków na ścianie gipsowo-kartonowej – jak to zrobić dobrze?

    Ściana gipsowo-kartonowa to rozwiązanie stosowane w wielu domach i mieszkaniach. Najczęściej do wykańczania istniejących ścian, jednak równie często wykorzystywane jako ścianka działowa, oddzielająca jedno pomieszczenie od drugiego, lub wydzielająca wybraną część z danego pomieszczenia. W tej roli sprawdza się świetnie – wydziela, izoluje i tworzy osobne strefy skrojone na nasze potrzeby. Jednak kiedy przychodzi do montażu półek, szafek czy dodatków, które mogłyby ją ozdobić – pojawiają się wątpliwości. Czy wytrzyma? Czy jej nie uszkodzimy? Czy w nocy nie obudzi nas huk spadających przedmiotów? Jeśli zrobisz to dobrze – żadna z tych rzeczy nie powinna się wydarzyć. Dowiedz się, jak się za to zabrać, by szybko cieszyć się odświeżającymi zmianami we wnętrzu i każdej nocy spać spokojnie.

    baner

    Przygotowanie do montażu

    Przygotowanie do montażu elementów na ścianie gipsowo-kartonowej zależy w od samej ściany, jej stanu oraz wyposażenia, które chcesz na niej zawiesić. Mocowanie półek czy szafek wymaga innych materiałów niż montowanie małych obrazków czy innych lekkich dekoracji.

    Wystarczy zaopatrzyć się w narzędzia i akcesoria montażowe odpowiednie dla danego typu dekoracji i rodzaju montażu, by prace przebiegły szybko i sprawnie. O tym, jak dobrać odpowiednie kołki, przeczytasz w kolejnej części poradnika.

    Przygotuj miejsce i powierzchnię ściany do pracy. Jeśli w pobliżu znajdują się inne elementy lub dekoracje, usuń je, aby zapewnić sobie wygodną przestrzeń do montażu. Z pewnością pracę ułatwi Ci użycie wkrętarki lub wiertarki. Warto mieć pod ręką także zestawy narzędzi, które mogą okazać się niezbędne podczas prac tego typu.

     

    zabudowa ze ścianek kartonowo-gipsowych w mieszkaniu

    Jakie akcesoria montażowe wybrać? To zależy od elementu, który chcesz powiesić na ścianie. W kolejnej części porady poznasz akcesoria, dzięki którym zawiesisz dekoracje różnego rodzaju – od lekkich obrazków, po półki aż po sposoby na montaż szafek ze znacznym obciążeniem.

    Narzędzia i materiały potrzebne do montażu na ścianie gipsowo-kartonowej

    Często wybieranym rozwiązaniem do wieszania elementów na ścianie gipsowo-kartonowej są kołki rozporowe. Nie oznacza to jednak, że nie możesz użyć zwykłych gwoździ i wkrętów – te jednak najlepiej sprawdzą się do wieszania bardzo lekkich przedmiotów (np. małe obrazki). Ta opcja sprawdzi się szczególnie, gdy płyta GK przyklejona jest do ściany przy użyciu specjalnego kleju, a waga wieszanego przedmiotu nie przekracza 0,5 kg.

    Jeśli chcesz powiesić nieco cięższe elementy, sięgnij po kołki rozporowe. Te do mocowań na płytach GK występują w dwóch wariantach – mogą być metalowe lub plastikowe. Kołki z tworzywa sztucznego są łatwiejsze do zamontowania, ale podobnie jak w przypadku gwoździ czy zwykłych wkrętów – nie mają dużego udźwigu. Gwarantują jednak szybki montaż dodatków o lżejszej wadze na każdej płycie GK.

    Mocowanie półek lepiej wykonać używając metalowych kołków rozporowych, pamiętając, by ich rozmiar dobrać odpowiednio do grubości płyty GK. Dlaczego to takie ważne? Ich działanie opiera się na systemie motylkowym – podczas mocowania kołka do powierzchni, otwierają się boczne uchwyty (tzw. motylki), które przytwierdzają i stabilizują kołek z tyłu płyty. To najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy płyta jest zamontowana do stelaża, a z tyłu ma pustą przestrzeń. Metalowe kołki są trudniejsze od zamontowania w płycie GK, jednak to działanie warte zachodu – są gwarancją trwalszego mocowania w przypadku wieszania cięższych elementów.

    W sklepach budowlanych obok kołków rozporowych znajdziesz jeszcze 2 typy elementów mocujących wartych rozważenia w przypadku montażu szafek i półek na ścianie gipsowo-kartonowej – tzw. „ślimaki” i kołki „Molly”.

    Kołki typu „ślimaki” wykonywane są najczęściej z tworzywa sztucznego i podobnie jak plastikowe kołki motylkowe, znajdują zastosowanie w przypadku mocowania w miarę lekkich elementów. Przy ich użyciu możesz powiesić karnisz czy kinkiet, a nawet półki, ale z zastrzeżeniem, że nie będą szczególnie obciążane.

    Jeśli powyższe sposoby mocowania nie wydają Ci się wystarczające dla elementów, które chcesz zawiesić – a czeka Cię montaż szafek lub półek, które będą dodatkowo mocno obciążone (np. szafki kuchenne lub półki z książkami) – sięgnij po kołki typu „Molly”. To rodzaj ściągających kołków, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie inne sposoby zawodzą. Ważne jest ich odpowiednie rozstawienie tak, aby mogły utrzymać duży ciężar. O tym, jak przeprowadzić montaż półek, szafek i innych dodatków przy ich użyciu, przeczytasz w kolejnej części. Do montażu elementów za pomocą kołków „Molly” konieczne jest użycie specjalnej zaciskarki.

    Jak poprawnie zamontować półki, szafki i dodatki na ścianie gipsowo-kartonowej?

    Technika zawieszania elementów na ścianie gipsowo-kartonowej zależy od tego, czy czeka Cię montaż półek i szafek, czy montaż dodatków, takich jak lekkie obrazki czy ramki ze zdjęciami. Od ciężaru zawieszanego elementu zależy rodzaj użytego kołka, a więc i sama technika jego mocowania.

    W przypadku użycia gwoździ, wbij je w ścianę pod kątem (ukośnie). Pamiętaj, że gips może powodować korozję stali, dlatego gwoździe powinny być ocynkowane lub wykonane z miedzi albo mosiądzu.

    Kołki rozporowe po odpowiednim rozmieszczeniu na ścianie, mogą utrzymać płaski przedmiot o wadze do 25 kg. Świetnie sprawdzą się więc do wieszania większych obrazów w ciężkich ramach oraz innych dekoracji ściennych o płaskiej, przylegającej do ściany konstrukcji.

    Użyj kołków rozporowych w odpowiednim rozmiarze dla zamontowanej płyty GK, by trwale i skutecznie przymocować je do ściany. Montaż półek przy użyciu tego rodzaju kołków także jest możliwy, jednak do tego lepiej sprawdzą się te metalowe. Pamiętaj, by znacząco nie obciążać takiej półki. Możesz postawić na niej lekkie dekoracje czy ramki ze zdjęciami, ale jeśli marzy Ci się półka pełna książek – lepiej wybrać stabilniejsze kołki typu „Molly”.

    W przypadku montażu dodatków na kołkach rozporowych, ważny jest przekrój wykonanych przed zamontowaniem otworów oraz zachowanie odpowiedniej odległości między kołkami. Do nawiercenia otworów wybierz wiertarkę bez udaru oraz wiertło z mniejszym przekrojem niż kołek i delikatnie nawierć otwór w wybranym miejscu. Nie zapomnij o zachowaniu odległości min. 15 cm między kołkami (dotyczy płyt o grubości 12,5 mm). Zmniejszenie odległości może wpłynąć na stan płyty i stabilność całej konstrukcji.

    Montaż dodatków przy użyciu tzw. „ślimaków” jest bardzo prosty, ponieważ nie wymagają wiercenia pod nie otworów. Ślimaki to kołki samonawiercające, które wystarczy wkręcić w płytę GK, np. przy użyciu wkrętarki. Dzięki swojej budowie, osadzają się mocno w gipsie i są świetnym punktem wyjścia do zamontowania wkrętów. Dostępne w sklepach różne rozmiary umożliwiają dobranie odpowiedniej długości do mocowania wybranego elementu.

    Do montażu szafek za pomocą kołków „Molly” potrzebna jest specjalna zaciskarka, która umożliwia stabilne osadzenie kołków w ścianie kartonowo-gipsowej. W pierwszej  kolejności nawierć otwór o średnicy mniejszej niż kołek. Następnie umieść kołek w otworze, wystający element wkrętu umieść w gnieździe zaciskarki i zaciśnij szczypce. W ten sposób kołek zostanie zaciśnięty poprzez rozprężenie po drugiej stronie płyty. Podobnie jak w przypadku kołków rozporowych, ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu, który przy użyciu kołków „Molly” wynosi 30 cm (w pionie i poziomie). 

    Co można wieszać na ścianie GK?

    Wbrew opiniom o tym, że ściany działowe lub ściany wykończone płytami GK nie nadają się do wieszania cięższych elementów – przy odpowiednim przygotowaniu, można na nich zawiesić telewizor, szafki kuchenne a nawet półki z książkami.

    Do montażu bardzo lekkich elementów, takich jak mały obrazek, plastikowa ramka ze zdjęciami czy lekkie dekoracje ścienne ze sklejki (do 0,5 kg) wystarczą zwykłe gwoździe lub małe wkręty.

    Odpowiednio rozmieszczone kołki rozporowe są w stanie unieść ciężar nawet do 25 kg – nie tylko pod postacią płaskich, przylegających do ściany elementów, ale także lekkich półek, które nie będą mocno dociążane. Podobnie jak w przypadku kołków typu „ślimak”, przy ich użyciu można wieszać także karnisze, kinkiety i inne elementy dekoracyjne wnętrz.

    mężczyzna wiercący otwory w ścianie kartonowo-gipsowej
    półki z książkami i kwiatami zawieszone na ścianie kartonowo-gipsowej

    Do montażu szafek kuchennych czy półek z przeznaczeniem na książki i nie tylko – dla własnego komfortu i spokoju wybierz mocne i stabilne kołki „Molly”. Przy zachowaniu odpowiedniego rozstawienia (min. 30 cm w pionie i poziomie), te metalowe kołki mogą utrzymać ciężar nawet do 200 kg. Z kolei obciążenie pojedynczego kołka "Molly" sięga 35 kg.

    Przed montażem warto przemyśleć, czemu ma służyć wieszany element i jakie inne ozdoby czy elementy wystroju domu będziesz na nim umieszczać. Dzięki temu dobierzesz odpowiednie akcesoria montażowe, które zapewnią konstrukcji trwałość i stabilność nawet mimo znacznych obciążeń. 

    Wiertarki, wkrętarki i zestawy narzędzi w HIPPER.pl

    < Cofnij