Strona główna HIPPER porady Malowanie natryskowe ścian - instrukcja krok po kroku

    Hipperporada

    Malowanie natryskowe ścian - instrukcja krok po kroku

    Perfekcyjne malowanie ścian bez zacieków i plam? To możliwe! Natryskowa technika malarska to gwarancja zadowalającego efektu na ścianach. Ta nowoczesna metoda jest używana szczególnie przez profesjonalne ekipy remontowe, ale można ją przetestować również w domowych warunkach. Malowanie natryskowe nie tylko gwarantuje świetny efekt, ale też oszczędza farbę, czas i pieniądze. Sposób ten wymaga jednak skupienia, dokładności oraz wcześniejszego przygotowania. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak swobodnie pracować z pistoletem natryskowym do malowania, a także jaki sprzęt malarski będzie niezbędny.

    baner

    Dlaczego warto zastosować malowanie natryskowe?

    Malowanie natryskowe może odbywać się za pomocą elektrycznych pistoletów natryskowych lub hydrodynamicznych wyposażonych w kompresor. Działają one na zasadzie wyrzucania kropel farby na ścianę pod ciśnieniem.

    Dzięki odpowiedniej odległości, rozcieńczeniu oraz obyciu z narzędziem, pistolet natryskowy wytworzy mgiełkę, która równomiernie pokryje ścianę nie zostawiając żadnych odprysków ani zacieków.

    Malowanie ścian tym sposobem nie jest skomplikowane, ale wymaga wyczucia oraz obycia z urządzeniem.

    malowanie natryskowe pistoletem

    Do techniki malowania pistoletem natryskowym przekonują przede wszystkim świetne efekty oraz wielofunkcyjność.

    Oprócz ścian we wnętrzu domu, malowanie natryskowe pozwala na pokrycie elewacji, mebli, ogrodowej architektury czy elementów dekoracyjnych. Przyda się do nakładania impregnatów, podkładów czy gruntowania.

    Sposób ten umożliwia szybkie pomalowanie dużych powierzchni – hydrodynamiczne pistolety zapewniają pokrycie 4m2 na minutę.

    Dodatkowo, jest to oszczędne rozwiązanie, ponieważ do pełnego krycia wystarczy jedna warstwa farby. Sprawnie nałożone farby elewacyjne czy ścienne zapewnią jednolitą warstwę oraz nieskazitelny efekt.

    Natryskowy sprzęt malarski ułatwi pokrycie trudno dostępnych powierzchni. Dzięki niemu unikniesz również dokupowania nowych pędzli czy wałków. Pistolety natryskowe to z pewnością inwestycja. Jeśli często sięgasz za farbę, to rozwiązanie na pewno się opłaci.

    Przygotowanie powierzchni przed malowaniem natryskowym

    Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie powierzchni przed rozpoczęciem malowania. Obowiązkowo należy zabezpieczyć folią podłogę, okna i inne powierzchnie, które nie mają być malowane. Włączniki, framugi i mniejsze elementy można zakleić taśmą malarską.

    Jeśli farba natryskowa będzie nakładana na ażurową powierzchnię, zaleca się rozstawienie osłony po drugiej stronie. Ściana, która będzie malowana musi być przetarta z kurzu, brudów i pozbawiona ubytków. Czysta i osuszona powierzchnia to dobra baza do dalszej pracy. Jeśli zamierzasz malować świeży tynk, musisz go najpierw zagruntować.

    zestaw do malowania natryskowego

    Wybór odpowiedniego sprzętu do malowania natryskowego

    Decydując się na sprzęt malarski trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów zapewniających prawidłowe działanie i jak najlepsze efekty.

    Podczas zakupu natryskowego pistoletu elektrycznego przyjrzyj się jego wydajności. Najczęściej wybierane modele zużywają od 220 do 300 gramów farby na minutę.

    Im większą średnicę dyszy będzie miało urządzenie, tym gęstszej farby można do niego używać.

    Ważny jest też kształt oraz wielkość otworów. Płaskie gwarantują precyzję, a z kolei okrągłe pomagają w uzyskaniu doskonałego krycia. W elektrycznych modelach zazwyczaj występują zbiorniki z pojemnością od 0,5 do 1 litra.

    Inną opcją jest wybór pistoletu pneumatycznego, który w oddzielnej obudowie posiada kompresor. Cechuje go użycie systemu HVLP – High Volume Light Pressure. Wydajność modeli tego urządzenia jest różna – od 125 do 350 ml. Dokupiony kompresor pozwala na działanie pod ciśnieniem na poziomie 3-4 barów.

    Niektóre pistolety natryskowe mają funkcje usprawniające pracę. Wśród ułatwień jest dodatek filtra ssącego, łatwa regulacja strumienia farby czy system szybkiego odczepiania pojemnika.

    Czego potrzebujesz, aby pistolet z aparatem natryskowym działał jak należy? Niezbędny jest przewód ciśnieniowy, kompresor, regulator ciśnienia, a także filtr usuwający wodę i przecieki. Taki sprzęt malarski umożliwi używanie farb akrylowych, poliuretanowych, emulsyjnych i nie tylko. Jeśli nie chcesz tracić czasu na rozcieńczanie zwykłej farby do ścian i sufitów, dobrym pomysłem będzie farba natryskowa.

    osoba wykonująca malowanie natryskowe

    Krok po kroku - instrukcja malowania natryskowego ścian

    1. Na początku zadbaj o BHP na miejscu pracy. Zaopatrz się w specjalną maskę oraz kombinezon ochronny.
    2. Zanim rozpoczniesz malowanie natryskowe, przygotuj rozcieńczoną emulsję zgodnie ze wskazówkami producenta. Zbyt gęsta farba zatka dyszę pistoletu, a z kolei zbyt lepka spowoduje zacieki.
    3. Wykorzystaj mały kawałek kartonu i dopasuj strumień farby. Dzięki temu zobaczysz czy ciśnienie jest odpowiednie do malowania. Wypróbuj urządzenie pionowo, poziomo oraz pod kątem, by sprawdzić jak działa.
    4. Pamiętaj o tym, że nie można przerywać malowania, dlatego przed rozpoczęciem pracy sprawdź, czy ilość emulsji wystarczy na całą ścianę.
    5. Po dobraniu strumienia, zacznij malowanie ścian. Utrzymaj odległość pistoletu natryskowego od 15 do 20 cm od ściany. Jeśli jest to zbyt mała odległość, na malowanej powierzchni pojawią się zacieki. Z kolei gdy urządzenie będzie za daleko, farba zacznie schnąć w powietrzu i będzie widoczny kurz.
    6. Dopasuj odpowiedni ruch do malowania ściany. Nadgarstek podczas tego zadania powinien być rozluźniony i zapewniać swobodę pracy. Farbę należy rozprowadzać ruchem w linii prostej poziomo lub pionowo. Dobrym sposobem jest „malowanie na zakładkę”. Kontrolowanie ruchów pistoletu natryskowego zapewni lepszy efekt.
    7. Natryskowa technika malarska jest stosunkowo prosta i nie wymaga dokupowania wałków czy pędzli. Jednak, aby malowanie ścian cały czas szło gładko, powinno się zadbać o dokładne wyczyszczenie pistoletu natryskowego. Szczególnie ważne jest umycie dyszy, głowicy oraz agregatu. Na tym etapie należy pozbyć się też pozostałej emulsji. Do wyczyszczenia części z farb emulsyjnych i produktów na bazie wody wystarczy woda. W przypadku pozostałych farb użyj rozpuszczalnika.

     

     

    Wiele przemawia za tym, że nowoczesna natryskowa technika malarska uprości prace remontowo-wykończeniowe.

    Z pewnością używa jej sporo profesjonalistów, którzy dzięki temu oszczędzają farbę, a także pracują szybciej i wydajniej.

    Może to czas na Ciebie? Poznaj możliwości malowania natryskowego i doceń idealny efekt na ścianie!

    pistolety do malowania natryskowego
    < Cofnij