Farby elewacyjne i fasadowe – zastosowanie
Farba elewacyjna zabezpiecza, utrwala i dekoruje elewację budynku. To ostatnia warstwa wykończeniowa stosowana na ściany zewnętrzne w celu ochrony przed niekorzystnymi warunkami. Tworzy specjalną powłokę, która blokuje działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne (otarcia, uderzenia). Dzięki właściwościom hydrofobowym (odpychającym wodę), które charakteryzują farby fasadowe, ściany budynku nie nasiąkają wilgocią. To uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni oraz zmniejsza widoczność zabrudzeń na budynku, dzięki czemu możesz cieszyć się jego nienagannym wyglądem przez długi czas.
Oprócz właściwości ochronnych, farby do fasady pełnią też funkcję dekoracyjną. Dzięki zróżnicowanej palecie kolorystycznej z powodzeniem odświeżysz wygląd budynku lub całkowicie odmienisz jego charakter. Wybierz kolor, który wpasuje się w otoczenie Twojego domu i najbliższą okolicę lub zaszalej i zacznij się wyróżniać – wybór należy do Ciebie! Kolory farb elewacyjnych dobierzesz z palety barw producentów, którzy proponują rozwiązania dostosowane do potrzeb wielu odbiorców.
Jak wybrać najlepszą farbę do elewacji?
Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jaka farba elewacyjna będzie dla Ciebie najlepsza, zastanów się:
- na jaką powierzchnię ją nałożysz
- jaki rodzaj ocieplenia zastosowany jest w budynku
- jaki stopień połysku chcesz uzyskać.
Ustalenie tych kwestii pomoże Ci dobrać idealne farby elewacyjne i uzyskać oczekiwany efekt dekoracyjno-ochronny. Zapoznaj się z opisem produktu lub informacjami na etykiecie by wiedzieć, czy wybrana farba będzie dla Ciebie odpowiednia.
Rodzaje farb do elewacji
Na rynku znajdziesz różne rodzaje farb do fasad. Poznaj ich rodzaje i wybierz odpowiedni do Twojej elewacji!
Farby elewacyjne akrylowe powstają na bazie żywicy akrylowej. Nadają się do malowania nie tylko powierzchni betonowych i cegieł ceramicznych, ale także tynków (wykluczając tynk wapienny). Gruntowanie ściany przed malowaniem akrylową farbą fasadową jest koniecznie w przypadku stosowania jej na tynku silikatowym lub betonie.
Akrylowe farby elewacyjne to jedne z chętniej wybieranych farb zewnętrznych. Charakteryzuje je niska przepuszczalność wilgoci, dzięki temu ograniczają powstawanie pleśni i grzybów. To jednak oznacza, że nie można stosować ich na budynku, który ocieplony jest wełną mineralną. Utrudni to oddychanie fasady i przepuszczanie wody, co naraża budynek na trudność w odprowadzaniu wilgoci. Tego typu farby fasadowe są wodorozcieńczalne (a więc i przyjazne środowisku), odporne na zabrudzenia, a jeżeli te jednak powstaną – ułatwiają ich czyszczenie.
Farby elewacyjne silikonowe powstają przy użyciu żywicy silikonowej. Aplikować możesz je na większość powierzchni z wyjątkiem cegieł silikatowych. Jeśli używasz tej farby zewnętrznej w większości przypadków konieczne będzie wcześniejsze gruntowanie ściany. Gruntowanie z jednej strony ogranicza wchłanianie wilgoci w ścianę, a z drugiej zwiększa wnikanie farby w podłoże. Dzięki temu uzyskasz długotrwały efekt, a fasada będzie odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.
Farby silikonowe fasadowe sprawdzą się zarówno podczas prac wykończeniowych nowego budynku, jak i pracach renowacyjnych starszych konstrukcji, ponieważ z łatwością pokrywają poprzednie warstwy farb. Te farby fasadowe gwarantują ochronę przed zabrudzeniami, dzięki powłoce niewchłaniającej brudu i pozwalającej na zmywanie elewacji w naturalny sposób – deszczem.
Oprócz dwóch omówionych rodzajów farb zewnętrznych, w sklepach możesz spotkać też farby wapienne, farby krzemianowe (silikatowe) oraz ich ulepszoną wersję, czyli farby polikrzemianowe. Farby wapienne stosowane są najczęściej w przypadku renowacji zabytków. Produkty krzemianowe (silikatowe) nie są łatwe w samodzielnej aplikacji, jednak skutecznie pokrywają różnego rodzaju farby nieorganiczne. Co ważne, nie powinny być stosowane na istniejące już powłoki – farby akrylowej i silikonowej. Zaletą tego typu farby jest to, że można ją nakładać na tylko delikatnie wyschnięty tynk, dzięki czemu prace wykończeniowe przebiegają szybciej. Farby polikrzemianowe zawierają dodatek z żywic silikonowych. Co to oznacza? Produkty te odpychają cząsteczki wody i przepuszczają parę wodną, a do tego łatwo je nałożyć.
Jako najpopularniejsze i najlepsze farby do tynków zewnętrznych wskazuje się jednak silikonowe i akrylowe farby elewacyjne. Dobre farby na elewację budynku powinny przede wszystkim wykazywać właściwości hydrofobowe oraz paroprzepuszczalne. Farby fasadowe zapewniają zazwyczaj wykończenie matowe lub półmatowe. Ich cena różni się w zależności od właściwości danego produktu. Zapoznaj się ze wskazaniami producenta i wybierz najlepszą farbę fasadową do warunków najbliższego otoczenia.
Najchętniej kupowane farby zewnętrzne to farba fasadowa Dekoral oraz farba fasadowa Śnieżka. Dostaniesz je również u nas – sprawdź naszą ofertę!
Farby elewacyjne w wielu kolorach do wyboru!
Dzięki zróżnicowanej palecie barw, łatwo dobierzesz kolor farby elewacyjnej, który będzie pasował do najbliższego otoczenia Twojego domu. Możesz go po prostu odświeżyć lub postawić na zupełnie nowe rozwiązanie kolorystyczne. Ogromną popularnością cieszą się m.in. farby elewacyjne białe, przy pomocy których możesz odmalować przybrudzoną elewację lub zmienić oblicze swojego domu i nadać mu elegancki charakter. Postaw na farby elewacyjne sprawdzonych producentów, by każdego dnia cieszyć się estetycznym wyglądem fasady swojego domu!