Strona główna HIPPER porady Lawenda w ogrodzie. Uprawa, pielęgnacja i przycinanie

    Hipperporada

    Lawenda w ogrodzie. Uprawa, pielęgnacja i przycinanie

    Lawenda w ogrodzie to piękna i pożyteczna roślina, która oczarowuje nie tylko swoim wyglądem, ale także przyjemnym aromatem. Ten dość intensywny zapach działa na człowieka relaksująco, a na owady (komary, mszyce) odstraszająco, dlatego tym bardziej warto zaprosić ją do swojego ogrodu. Dowiedz się, na czym polega pielęgnacja lawendy i jak o nią dbać, aby jak najdłużej cieszyła oko i spełniała swoje zadanie w ogrodzie, kuchni i... domowej apteczce!

    baner

    Wybór odpowiedniego miejsca dla lawendy

    Niektóre rośliny ogrodowe mają konkretne wymagania związane ze stanowiskiem i ekspozycją na słońce. Nie inaczej jest w przypadku lawendy. Dlatego jeśli planujesz umieścić lawendę w ogrodzie, kluczowe jest wybranie dla niej odpowiedniego miejsca. Roślina ta potrzebuje słonecznego, przewiewnego stanowiska, najlepiej w dość piaszczystej glebie o dobrej przepuszczalności i z dużą zawartością wapnia.

    Unikaj miejsc zagęszczonych, osłoniętych od wiatru i zbyt wilgotnych, ponieważ nadmierna wilgoć i brak cyrkulacji powietrza mogą prowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych.

    Mimo że uprawa lawendy w ogrodzie nie jest trudna a roślina wymagająca, warto zapewnić jej podstawowe potrzeby bytowe, które stworzą sprzyjające warunki do jej dalszego wzrostu i pięknego rozkwitu.

    kobieta przechadzająca się polem lawendy

    Sadzenie i pierwsze dni lawendy w ogrodzie

    Sadzenie lawendy najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną (od początku kwietnia) lub jesienią (wrzesień-październik). Znajdź dla niej najlepsze miejsce w ogrodzie, spełniające jej wymagania glebowe. Rośliny posadź w rozstawie około 30-40 cm, aby miały nie tylko odpowiednią przestrzeń do wzrostu, ale także zapewnioną właściwą cyrkulację powietrza. Po posadzeniu pamiętaj o regularnym i dość obfitym podlewaniu rośliny. Mimo że lawenda nie lubi mocno wilgotnego podłoża, obfite podlewanie – szczególnie w pierwszych dniach – ułatwi jej przyjęcie w nowym miejscu.

    kobieta trzymająca donicę ze świeżo posadzoną lawendą

    Podstawy pielęgnacji lawendy: nawadnianie, nawożenie i ochrona

    Uprawa lawendy nie należy do trudnych, ale wymaga przestrzegania kilku prostych zasad.

    Istotne jest regularne nawadnianie lawendy, szczególnie w suche i gorące dni. Lawenda jest rośliną odporną na suszę i nie lubi nadmiernej wilgoci, dlatego lepiej wybrać umiarkowane podlewanie, aby uniknąć zbytniego zalania podłoża.

    Woda powinna być dostarczana roślinie bezpośrednio do ziemi, a nie w postaci zraszania czy polewania kwiatów i liści.

    Jeśli zdecydujesz się na uprawę lawendy w skrzyniach lub donicach, pamiętaj o jej częstym, ale mało obfitym podlewaniu. Ziemia nie powinna być ani mokra, ani całkowicie przeschnięta przez dłuższy czas.

    lawenda na parapecie w kuchni

    Pielęgnacja lawendy w ogrodzie nie wymaga częstego nawożenia, ponieważ roślina ta naturalnie porasta trudne tereny skaliste, dzięki czemu ma niewielkie wymagania pokarmowe. Na pewno warto nawozić ją wiosną, aby wzbogacić podłoże w składniki mineralne, które na dalszym etapie będą wspierały kwitnienie lawendy. Regularne nawożenie w tym okresie lub długodziałające nawozy do roślin ogrodowych, wpłyną pozytywnie na jej prawidłowy wzrost oraz intensywne wybarwienie kwiatów.

    Tak jak inne rośliny ogrodowe, także lawenda narażona jest na działanie szkodników, chwastów czy chorób grzybowych.

    Aby chronić roślinę, uważnie ją obserwuj i reaguj na niepokojące objawy chorób czy działania szkodników. Aby zabezpieczyć ją przed chwastami, przed sadzeniem warto wykonać mulczowanie ziemi, które hamuje wzrost chwastów. Pamiętaj jednak, że ten zabieg znacząco zmniejsza odparowanie wody z ziemi, przez co utrzymuje się w niej większa wilgotność. Pomocne w zwalczaniu chwastów będzie też ich ręczne usuwanie.

    Przed chorobami grzybowymi możesz chronić lawendę w ogrodzie pilnując poziomu wilgoci jej podłoża oraz pamiętając o regularnym, ale mało obfitym podlewaniu. Ważna jest także uważna obserwacja rośliny i w razie konieczności usuwanie zainfekowanych krzewinek z nasadzeń i bezpośredniego sąsiedztwa innych roślin ogrodowych. Konieczne może okazać się także opryskanie sąsiadujących roślin specjalnym preparatem, w zależności od powodu infekcji lawendy.

    Jak i kiedy przycinać lawendę dla najlepszego wzrostu i kwitnienia?

    Regularne przycinanie lawendy pozwala utrzymać roślinę w odpowiedniej formie i stymuluje jej wzrost oraz obfite kwitnienie. Najlepiej robić to 2 razy w roku – na wiosnę, tuż przed rozpoczęciem wegetacji oraz latem, po zakończeniu kwitnienia, aby pobudzić roślinę do produkcji nowych pędów.

    Przycinanie lawendy rozpocznij wczesną wiosną –  środek rośliny przytnij na 25-30 cm, a boki nieco krócej. Dzięki temu nadasz jej docelowy kształt i odpowiednio ją zagęścisz. Z kolei latem, tuż po kwitnieniu, obetnij jedynie końcówki pędów (razem z kwiatostanami), zachowując przygotowany wiosną, półkolisty pokrój. Dzięki temu lawenda w ogrodzie będzie jeszcze gęściej rosnąć, a kwiatostany pięknie układać we wszystkie strony.

    Przycinanie jest kluczowym elementem pielęgnacji lawendy, dlatego zadbaj o ten aspekt, by przez wiele sezonów była ozdobą Twojego ogrodu. Pomogą Ci w tym narzędzia do przycinania i cięcia roślin.

    Problemy i choroby lawendy – jak sobie z nimi radzić?

    Lawenda jest rośliną stosunkowo odporną na choroby i szkodniki, jednak może być narażona na nieprawidłowe warunki uprawy.

    Najczęstszym problemem jest zbyt wilgotna gleba, która może prowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych, oraz zachwaszczenie podłoża. W przypadku wystąpienia problemów, warto zweryfikować warunki uprawy lawendy, odchwaścić podłoże oraz zastosować naturalne metody ochrony, na przykład odstraszanie szkodników naturalnymi repelentami.

    Z kolei w przypadku chorób grzybowych, do których należy tzw. szara pleśń – najczęściej dotykająca krzewinek lawendy – konieczne może okazać się opryskanie rośliny przeznaczonymi do tego środkami. Dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia oraz zachowanie odstępów pomiędzy krzewinkami, by umożliwić prawidłową cyrkulację powietrza w obrębie krzewów.

    mężczyzna wybierający idealny krzew lawendy w sklepie ogrodniczym

    Lawenda w ogrodzie oferuje nie tylko piękno i aromat, ale również przyjemność z pielęgnacji i obserwacji rośliny, która nagradza nas kwitnieniem i zdrowym wyglądem. Dzięki odpowiedniej uprawie, pielęgnacji i przycinaniu lawendy, możemy cieszyć się jej urodą przez wiele sezonów. Zachęcamy do eksperymentowania z lawendą w swoim ogrodzie i doświadczania wszystkich jej zalet. W końcu aromatyczna lawenda to nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale również roślina o wielu zastosowaniach kulinarnych i zdrowotnych.

    W kuchni aromatyczna lawenda jako przyprawa może być składnikiem wielu dań, a najbardziej pasuje do tych słodkich – lodów, ciastek, dżemów czy galaretek. Świetnie komponuje się także z daniami mięsnymi, dodając im niesamowitego aromatu. Lawendę można znaleźć w popularnej przyprawie prowansalskiej oraz innych gotowych mieszankach przyprawowych. Suszone kwiaty lawendy znakomicie nadają się także do parzenia herbatek ziołowych.

    Roślina ta znana jest też ze swoich właściwości leczniczych. Działa pozytywnie na układ nerwowy, łagodząc napięcie, także te związane z bólem głowy, mięśni, stawów czy bólem menstruacyjnym. Możesz stosować aromaterapię (olejek lawendowy w kominku zapachowym) lub masaże z użyciem olejku. Z kolei ususzone kwiaty w woreczku umieszczone obok poduszki sprawią, że zasypianie będzie łatwiejsze, a sen przyjemniejszy. Lawenda pomaga także w zwalczaniu infekcji, dzięki właściwościom antyseptycznym i bakteriobójczym – najlepiej stosować ją wtedy w ramach inhalacji lub jako płukankę do gardła. W okresie jesienno-zimowym zaleca się także picie nalewki lawendowej, która zwalcza drobnoustroje i działa stymulująco na układ odpornościowy.

    Podsumowując, ta piękna, niepozorna krzewinka ma wiele zastosowań, które okazują się przydatne w codziennym życiu. Dlatego warto zaprosić ją do swojego ogrodu i odpowiednio o nią zadbać, by przez cały rok cieszyć się jej niesamowitymi właściwościami.

    suszona lawenda jako dodatek do dań
    < Cofnij