Strona główna HIPPER porady Jakie kwiaty sadzimy jesienią?

  Hipperporada

  Jakie kwiaty sadzimy jesienią?

  Gdy kończy się lato, a powietrze jest rześkie i chłodne, można zabrać się za sadzenie kwiatów jesienią. Piękny ogród wymaga pracy całym rokiem. Ogrodnictwo jesienią to wiele obowiązków – grabienie liści, przekopywanie działki, przygotowywanie ogrodu do wegetacji. W tym okresie sadzi się też jesienne rośliny oraz cebulkowe kwiaty. Co zrobić jesienią, by ogród nadal wyglądał efektownie? Dowiedz się, jakie kwiaty na jesień warto umieścić w przydomowym ogródku i jak o nie dbać.

  Dlaczego warto sadzić kwiaty jesienią?

  Jesień to nie tylko czas pielęgnacji ogródka, sprzątania na działce oraz przygotowywania go do mroźnej zimy. W tym okresie nadal mogą cieszyć oko kwitnące rośliny ozdobne ogrzewane przez wrześniowe i październikowe słońce.

  Sadzenie kwiatów jesienią ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że ceny dostępnych gatunków są dużo niższe niż wiosną. W przystępnych cenach znajdziesz nie tylko nasiona kwiatów, ale też cebulki, krzewy i drzewa ozdobne. Różnorodność w sklepach ogrodniczych nieco utrudni wybór roślin, ale na pewno zaopatrzysz się w piękne sadzonki.

  W jesienne dni kwiaty przyjmują się lepiej niż w lato. Nie ma takiej suszy i upałów, a podłoże ma inną wilgotność. Dzięki krótkiej ekspozycji na słońce, rośliny zajmą się rozrostem korzeni, a na wiosnę i lato zdrowo wyrosną zachwycając intensywnym kwitnięciem. Wrzesień jest idealnym miesiącem na sadzenie kwiatów jesienią i zostawienie ich w glebie na przezimowanie. Zaplanuj kolorową rabatę już teraz!

   

  Jakie kwiaty warto posadzić na jesień?

  • Byliny – to świetny czas by rozmnożyć funkię, krwawniki, skalnicę, tawułkę. Możesz posadzić też barwinka, bergenię, żagwin, konwalie lub przetacznika.
  • Cebule – warto użyć wcześniej wykopanych cebul lub kupić nowe kolorowe gatunki. Wśród kwiatów cebulowych sadzonych na jesień są piwonie, lilie, szachownice, narcyzy, tulipany, czosnki, zawilce, szafirki, jaskry czy krokusy.
  • Róże – najważniejsze jest zapewnienie im miejsca do rozległego rozrostu korzeni, ponieważ róża lubi być w jednym miejscu przez długie lata.
  sadzenie kwiatów

   

  Wybór roślin na jesienne kompozycje kwiatowe

  Jesień w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim z ciepłymi kolorami i liśćmi opadającymi w różnych barwach. Odcienie pomarańczu, bordo i fioletu wypełniają ogrody, parki oraz lasy zachwycając na każdym kroku.

  Ogrodnictwo również może spełnić w tym swoją rolę. Jesienne rośliny takie jak astry, aksamitki, rozchodniki, oczary czy dąbrówki rozłogowe, warto umieścić na swojej działce. Rabaty ogrodowe obsadzone tymi gatunkami kwiatów będą przyciągać barwami z daleka.

  Co jeszcze wyróżnia jesienne kompozycje kwiatowe?

  Jeśli chcesz stworzyć klimatyczną kwiatową dekorację w swoim ogródku, zaopatrz się różne wiklinowe kosze czy ceramiczne doniczki. Można je ustawić nie tylko na działce, ale też na balkonie czy tarasie. Zdobądź ulubione kwiaty, a obok roślin ustaw dekoracyjne dynie czy suszki w wysokim wazonie.

  W taką ozdobę doskonale wkomponują się znane i lubiane wrzosy. Te rośliny ozdobne kojarzą się z okazałymi wrzosowiskami, ale z powodzeniem można je uprawiać w ogrodzie. Ich pielęgnacja nie jest trudna, a piękny wygląd fioletowych wrzosów długo cieszy oko.

  Wybierając kwiaty na jesień, nie można zapomnieć o cudownych chryzantemach. Niesłusznie są powszechnie kojarzone tylko z dniem Wszystkich Świętych. Wśród gatunków chryzantem znajdziesz wiele ciekawych odmian. Są wśród nich m.in. te gałązkowe, które efektownie uzupełniają bukiety okolicznościowe. Chryzantemy dzięki dostępności w różnych barwach, perfekcyjnie uzupełnią Twoją przydomową działkę. Jesienne rośliny dodadzą ogrodowi koloru!

  kolorowe wrzosy w ogrodzie

   

  Sadzenie kwiatów jesienią - jak to zrobić?

  Zabierając się za wsadzanie wiosennych kwiatów do ziemi we wrześniu, wybierz ładne, duże i zdrowe cebule. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rośliny dobrze się rozwiną. Sadzenie kwiatów jesienią można rozpocząć najpóźniej w październiku.

  Kwiaty na jesień muszą wypuścić korzenie przed pierwszymi przymrozkami. Rośliny z cebulek preferują żyzne gleby o odczynie pH lekko zasadowym albo obojętnym. Należy je posadzić na głębokość trzykrotnej wysokości cebuli.

  Im wyższe mają być kwiaty, tym większą zachowaj odległość między cebulkami. Jeśli zależy Ci na gęstym nasadzeniu, ułóż w tym samym dole kilka cebul.

  Rośliny hodowane z cebulek są narażone na choroby, a także na gryzonie. Aby odpowiednio je zabezpieczyć, przed sadzeniem użyj środka grzybobójczego do cebulek, a następnie dokładnie je osusz.

  Warto je również otoczyć doniczkami z drutu lub plastikowymi osłonami. To nie tylko ochrona, ale także sposób na łatwiejsze wykopanie cebul po przekwitnięciu roślin. Pamiętaj też o ściółkowaniu ziemi wokół cebulek kompostem, korą albo torfem.

  Co zrobić, gdy chcesz rozmnożyć byliny? Należy je obkopać oraz wyjąć wraz z ziemią. Potem przedziel na części roślinę oraz umieść w nowym, wybranym miejscu na tej samej głębokości.

  Połowa września to świetny czas, by posadzić rozsadę z nasiona kwiatu w miejscu docelowym. Tym sposobem posadź w ogrodzie rośliny dwuletnie takie jak stokrotki, malwy czy też bratki.

  wsadzanie cebulek kwiatów do ziemi
  sadzenie roślin na rabatę

  Pielęgnacja roślin po jesiennym sadzeniu

  Ogrodnictwo w jesień może zmęczyć. Przycinanie krzewów i drzew, nawożenie działki, zabezpieczanie roślin przed zimowymi temperaturami – obowiązki się mnożą.

  Podczas tych chłodniejszych miesięcy należy jednak pamiętać o podlewaniu roślin w okresy bezdeszczowe aż do przymrozków. Oprócz tego, zadbaj o usunięcie chwastów zabierających kwiatom składniki odżywcze i wodę.

  Jesienne rośliny, róże i inne krzewy ozdobne warto przykryć agro- lub geowłókniną. Istotne jest też zabezpieczenie ściółką, która dba o izolację temperatury, a także zapobiega wzrostowi szkodliwych chwastów.

  Gdy ziemia lekko zmarznie, rośliny cebulkowe okryj 2-3 centymetrową warstwą kompostu lub zmielonej kory. W przypadku silnych mrozów na tej warstwie połóż 5 cm gałęzi drzew iglastych, słomy lub kory. Osłonę zdejmij pod koniec zimy, by umożliwić kiełkowanie roślinom.

  Jak widzisz, sadzenie kwiatów jesienią ma wiele zalet i gwarantuje pięknie kwitnące rośliny na wiosnę. Po lecie zaopatrz się w nasiona i cebulki warzyw, by stworzyć efektowne kompozycje z kwiatów na swojej działce.

  kompozycja z dyni i kwiatów jesiennych

  Produkty dla ogrodu z HIPPER.pl

  < Cofnij