Strona główna HIPPER porady Jak wybrać odpowiedni kamień ogrodowy?

  Hipperporada

  Jak wybrać odpowiedni kamień ogrodowy?

  W większości ogrodów znajdują się kamienie dekoracyjne tworzące ścieżkę, opaskę wokół domu czy utwardzoną drogę na podjeździe. Estetyczny kamień ogrodowy to trwały i naturalny surowiec, który świetnie pasuje do kompozycji roślinnych i nie tylko. Z jego użyciem możesz stworzyć ogród w stylu orientalnym, rustykalnym, klasycznym czy nowoczesnym – wszystko zależy od Twojej wizji! W naszym poradniku przybliżymy rodzaje dostępnych surowców, by ułatwić Ci wybór kamienia.

  Rodzaje kamieni ogrodowych

  Na rynku znajdziesz różne rodzaje kamieni w odmiennych kształtach, kolorach i strukturach. Naturalne i sztuczne, rozdrabniane, przesiewane, uszlachetniane i płukane – możliwości jest mnóstwo! Na co najlepiej się zdecydować? Poznaj te bardziej i mniej znane kamienie ozdobne do ogrodu.

  Jednym z najpopularniejszych typów jest otoczak powstający naturalnie przez wymywanie wodą i piaskiem lub w mechanicznym procesie. Wśród jego rodzajów są znane śnieżnobiałe greckie otoczaki „thassos”, grafitowe, a także czerwone wyglądem przypominające marmur. Otoczak to bezpieczny wybór, ponieważ nie posiada ostrych krawędzi. Ten kamień do ogrodu dobrze przepuszcza wodę i będzie idealną propozycją na rabaty kwiatowe. Występujące frakcje otoczaków to przedział od 1 do aż 40 centymetrów.

  otoczaki ogrodowe beżowe

  Często spotykany na podwórkach kamień ozdobny to grys ogrodowy. Jest on tworzony przez kruszarki, dzięki czemu ma ostrzejsze krawędzie niż otoczaki. Charakteryzuje się wydajnością, uniwersalnym zastosowaniem, a także estetycznym kolorem. Najczęściej wybieranym grysem, jest granitowa odmiana ze Strzegomia. Inne rodzaje kamieni tego typu to marmurowy, biały thassos, kwarcytowy, biała marianna, a także bazaltowy o grafitowej barwie.

  Grys można dostać w formie drobnego miału, ale najczęściej wybieraną frakcją jest 8-16 mm lub 16-32 mm. Ten kamień ogrodowy doskonale sprawdzi się np. jako podstawa pod meble ogrodowe.

  Świetnym wyborem będzie również szorstki żwir idealny na ścieżkę, alejki ogrodowe, podjazd i nie tylko. To surowiec pochodzący z większej skały osadowej w pokruszonej formie. Na dróżki nada się również kora kamienna oraz łupki ogrodowe produkowane w kruszarce. Do ich rodzajów należy szarogłaz, gnejs, a także dzikówka. Popularną frakcją tych naturalnych kamieni jest 16-32 mm.

  wielokolorowe kamienie ogrodowe
  śnieżnobiały grys ogrodowy

  Jakie kamienie dekoracyjne wybrać na murki lub skalniaki? Zdecyduj się na głazy gnejsowe, skały bazaltowe, piaskowce, wapienie, kwarcyty lub polny kamień. Ciekawy wybór kamienia to szpile kamienne o interesującej tygrysiej barwie. Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz zaopatrzyć się w starannie wykonane płytki ogrodowe czy płyty z marmurowego bloku. W naszym sklepie znajdziesz też przydatne dodatki do podłoża pod rabatę kwiatową takie jak keramzyt czy perlit.

  Czym się kierować przy wyborze kamienia do ogrodu?

  Chcesz dopasować idealny kamień do ogrodu? Przyjrzyj się jego wyglądowi i wyobraź sobie go na ścieżce ogrodowej czy w innym, docelowym miejscu. Zadbaj o wybór kamienia ogrodowego pasującego do stylistyki ogrodu, a także do elewacji domu oraz barw ogrodzenia. Jeśli szukasz czegoś uniwersalnego, postaw na popularny biały grys rozjaśniający ogród. Ciemne, grafitowe kolory również sprawdzą się znakomicie w większości przestrzeni. Wykorzystując kamienie dekoracyjne o oryginalnym kolorze i strukturze możesz nadać działce ciekawego wyglądu.

  ścieżka w ogrodzie wypełniona kamieniami ozdobnymi

  Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę dobierając kamień ogrodowy, jest jego rozmiar. Odmienne frakcje pozwalają na tworzenie różnorodnych dekoracyjnych kompozycji, a także mają znaczenie funkcjonalne. Wybierając większe kamienie, szybciej pokryjesz daną przestrzeń. W przypadku ścieżek, praktyczniejszą opcją będą drobne frakcje pozwalające na stworzenie utwardzonego podjazdu czy wygodnych do chodzenia dróg.

  Ważne jest również umiejscowienie, a także przeznaczenie kamieni. Zależy Ci bardziej na wytrzymałym, twardym kruszywie czy na dekoracyjnym wyglądzie? Będziesz chodzić pod kamieniach, czy podziwiać je z daleka? To pytania, na które musisz odpowiedzieć, zanim kupisz kamień do ogrodu. Odpowiedni surowiec powinien spełniać użyteczne funkcje. Jeśli będzie to kamień na ścieżkę, pamiętaj o tym, by wybrać kruszywo z chropowatą strukturą, która nie będzie śliska po deszczu.

  Gdzie umieścić kamień w ogrodzie?

  Wykorzystując kamienie dekoracyjne, możesz stworzyć mnóstwo pięknych aranżacji w ogrodzie. Posłużą one do założenia skalniaków, do niskich murków czy do ułożenia ścieżek ułatwiających poruszanie się po podwórku. Otoczak czy grys świetnie sprawdzi się jako kamień na taras, patio czy jako kamień do oczka wodnego.

  Tworząc kolorowe rabaty kwiatowe, warto wykorzystać kamień ogrodowy jako tło lub kontrastową ozdobę. Dodatkowo, surowiec ten będzie chronić rośliny przed wyrastaniem chwastów. Doskonale sprawdzi się jako wypełnienie otoczenia wokół drzew czy krzewów. Oprócz tego, kamień do ogrodu może wyznaczyć w ogrodzie strefy użytkowe, wypoczynkowe czy rekreacyjne. Z pomocą drobnego kruszywa wykonasz także ogród żwirowy. Kamienie będą pomocne także w przygotowaniu opaski wokół domu. Dzięki temu, elewacja budynku nie będzie wchłaniać wilgoci, ponieważ ta opaska będzie odprowadzać wodę deszczową od ścian.

  skalniak w ogrodzie wypełniony kamieniami ozdobnymi

  Do stworzenia harmonijnej kompozycji, połącz ze sobą maksymalnie 3 rodzaje kamieni. Stosując tę zasadę, nie uzyskasz sztucznego efektu, a zamiast tego będziesz cieszyć się efektowną aranżacją. Rodzaje kamieni można łączyć ze sobą np. ze względu na pochodzenie, kolor czy typ. Ciekawy efekt zapewni też umieszczenie dużego głazu jako pojedynczej ozdoby.

  Z powyższymi poradami wybór kamienia przyjdzie Ci z łatwością. Wykorzystaj swoją kreatywność oraz dostępne surowce, by stworzyć dekoracje cieszące oko. Ozdób swój przydomowy ogródek, podjazd, rabaty kwiatowe i postaw na naturalne, stylowe kruszywo.

  kwiaty wśród kamieni ozdobnych w ogrodzie
  < Cofnij