Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę dobierając kamień ogrodowy, jest jego rozmiar. Odmienne frakcje pozwalają na tworzenie różnorodnych dekoracyjnych kompozycji, a także mają znaczenie funkcjonalne. Wybierając większe kamienie, szybciej pokryjesz daną przestrzeń. W przypadku ścieżek, praktyczniejszą opcją będą drobne frakcje pozwalające na stworzenie utwardzonego podjazdu czy wygodnych do chodzenia dróg.
Ważne jest również umiejscowienie, a także przeznaczenie kamieni. Zależy Ci bardziej na wytrzymałym, twardym kruszywie czy na dekoracyjnym wyglądzie? Będziesz chodzić pod kamieniach, czy podziwiać je z daleka? To pytania, na które musisz odpowiedzieć, zanim kupisz kamień do ogrodu. Odpowiedni surowiec powinien spełniać użyteczne funkcje. Jeśli będzie to kamień na ścieżkę, pamiętaj o tym, by wybrać kruszywo z chropowatą strukturą, która nie będzie śliska po deszczu.
Gdzie umieścić kamień w ogrodzie?
Wykorzystując kamienie dekoracyjne, możesz stworzyć mnóstwo pięknych aranżacji w ogrodzie. Posłużą one do założenia skalniaków, do niskich murków czy do ułożenia ścieżek ułatwiających poruszanie się po podwórku. Otoczak czy grys świetnie sprawdzi się jako kamień na taras, patio czy jako kamień do oczka wodnego.
Tworząc kolorowe rabaty kwiatowe, warto wykorzystać kamień ogrodowy jako tło lub kontrastową ozdobę. Dodatkowo, surowiec ten będzie chronić rośliny przed wyrastaniem chwastów. Doskonale sprawdzi się jako wypełnienie otoczenia wokół drzew czy krzewów. Oprócz tego, kamień do ogrodu może wyznaczyć w ogrodzie strefy użytkowe, wypoczynkowe czy rekreacyjne. Z pomocą drobnego kruszywa wykonasz także ogród żwirowy. Kamienie będą pomocne także w przygotowaniu opaski wokół domu. Dzięki temu, elewacja budynku nie będzie wchłaniać wilgoci, ponieważ ta opaska będzie odprowadzać wodę deszczową od ścian.