Strona główna HIPPER porady Jak odnowić stare meble?

    Hipperporada

    Jak odnowić stare meble?

    Renowacja mebli to zadanie, którego coraz chętniej podejmujemy się samodzielnie. Umożliwiają nam to dostępne na rynku farby renowacyjne, dzięki którym odnowa mebli jeszcze nigdy nie była taka prosta. Podpowiadamy, jak odnowić meble oraz jakie farby i akcesoria do tego wybrać.
    Stara komoda wymagająca renowacji

    Kiedy renowacja starych mebli to dobry pomysł?

    Szczęśliwi posiadacze dobrych, drewnianych mebli są zgodni – wyrzucanie tak solidnych elementów wyposażenia domu to ostateczność. W dobie mebli ze sklejki czy innych mniej wytrzymałych materiałów, porządnie wykonany mebel jest na wagę złota i może nam towarzyszyć przez lata. Nawet jeśli wyszedł już z mody, nie odnajduje się w nowej aranżacji lub nie pasuje kolorem do odświeżonych ścian – przy odrobinie kreatywności, poświęconego czasu i dzięki farbie do drewna lub do renowacji mebli damy mu drugie (i każde kolejne) życie. Wychodzi więc na to, że renowacja mebli drewnianych, zamiast ich wyrzucania i kupowania nowych, to zawsze dobry pomysł!

    Istnieje wiele sposobów na renowację starych mebli. Do najpopularniejszych należą: 

    • malowanie starych mebli specjalnymi farbami renowacyjnymi
    • dalsze postarzanie mebli po to, aby nadać im jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru.

    Malowanie starych mebli to najlepszy sposób na ich szybką renowację, zmianę koloru i odświeżenie ich wyglądu. Moda się zmienia, podobnie jak nasze upodobania aranżacyjne i kolorystyczne. Podczas planowania zmian w aranżacji domowej przestrzeni, nie wykluczajmy z niej starszych mebli, które już przestały cieszyć oko. Zastanówmy się, w jaki sposób możemy je wykorzystać w planowanych zmianach. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy na nowych meblach, ale także sprawimy, że te, które już posiadamy, zykają nowe życie i będą jedyne w swoim rodzaju.

    Postarzane drewno to od kilku sezonów niekwestionowany hit. To stosunkowo łatwy do osiągnięcia efekt – poprzez samo szlifowanie powierzchni lub nałożenie odpowiednich farb, olejów i innych produktów do drewna. Bielenie i poszarzanie drewna to najczęściej wybierane rozwiązania wśród osób podejmujących samodzielne prace renowacyjne. W tym celu najlepiej sprawdzą się farby białe oraz w kolorze złamanej bieli, skandynawskie szarości i pastelowe odcienie innych delikatnych kolorów (różowy, błękitny). Te ostatnie szczególnie dobrze sprawdzą się w przypadku renowacji mebli do pokoju dziecka oraz do wnętrz w stylu rustykalnym lub prowansalskim.

    Poszarzany stolik kawowy i krzesło

    Malowanie starych mebli – jakie farby i akcesoria?

    Renowację starych mebli ułatwiają dedykowane do tego typu zadań farby renowacyjne oraz farby i lakiery do drewna. Wśród nich znajdziemy też specjalne farby do kuchni i do łazienki, przeznaczone do renowacji elementów znajdujących się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Dzięki nim przeprowadzisz m.in. szybką renowację szafek kuchennych i łazienkowych.

    Aby ułatwić Ci poszukiwania, najpopularniejsze farby do renowacji mebli zebraliśmy w jednym miejscu:

    • Dulux Szybka Odnowa MEBLE
    • Dulux Szybka Odnowa MEBLE KUCHENNE
    • V33 Renowacja KUCHNIA
    • V33 Renowacja ŁAZIENKA
    • V33 Lakier do mebli i boazerii
    • V33 Lakier do blatów kuchennych

    Aby malowanie starych mebli przebiegło sprawnie, warto zaopatrzyć się też w odpowiednie akcesoria malarskie. Szczególnie pomocne będą w tym przypadku pędzle oraz wałki do malowania. Zwróć szczególną uwagę na długość i materiał włosia. Pędzle i wałki o miękkim, krótkim włosiu oraz wałki gąbkowe sprawdzą się do malowania gładkich powierzchni, z kolei te z grubszym włosiem najlepiej wykorzystać do malowania chropowatego podłoża z nierównościami. Warto w tym miejscu dodać, że wałki z naturalnego włosia i innych naturalnych materiałów (takich jak świńskie, końskie, sznurkowe) są przeznaczone do malowania farbami rozpuszczalnikowymi. Z kolei do farb wodnych najlepiej sprawdzają się wałki syntetyczne, ponieważ – w przeciwieństwie do tych naturalnych – nie pochłaniają wody.

    Renowacja starych mebli nie odbędzie się też bez papieru ściernego, który może okazać się niezbędny podczas przygotowywania powierzchni do malowania. Wykorzystasz go także do wykonania efektownych przetarć w celu postarzenia mebli. Warto zaopatrzyć się w folię i taśmę malarską, dzięki którym zabezpieczymy pozostałe elementy wyposażenia, które nie są poddawane renowacji.

    Wałek do malowania w kuwecie z białą farbą

     

    Odnawianie mebli drewnianych – jak się za to zabrać?

    Renowacja mebli drewnianych to nie tylko odmalowanie ich na inny kolor lub celowe postarzanie. Odnowę możemy zacząć już na etapie samej konstrukcji mebla. O ile pozwala na to jego budowa, możemy zmienić układ półek, otworzyć zamkniętą wcześniej część, przełożyć drzwiczki w inne miejsce lub w ogóle nich zrezygnować. Dzięki temu nasze meble zyskają nie tylko nowy wygląd, ale także być może nowe opcje przechowywania. Z mniejszych zmian możemy rozważyć też metamorfozę uchwytów – wymianę na inne lub przemalowanie tych już posiadanych na zupełnie inny kolor, który będzie pasował do nowego wyglądu mebla.

    Jeśli zależy nam na całkowitej zmianie wyglądu podstarzałej szafy, komody czy regału z książkami – nie pozostaje nam nic innego, jak pomalowanie starych mebli.

     

    Mężczyzna planujący renowację

    Jak odnowić meble? Jeśli nasze wyposażenie przeznaczone do renowacji jest pokryte jedynie warstwą lakieru zabezpieczającego, wystarczy zeszlifować powierzchnię papierem ściernym aż do odsłonięcia czystego, naturalnego drewna. Dzięki temu zyskamy doskonale przygotowaną powierzchnię do dalszej pracy nad meblem. Gdy zależy nam na naturalnym wyglądzie komody, wystarczy ponownie pokryć ją lakierem lub innym produktem ochrony drewna (oleje, lakierobejce, impregnaty, lazury), które odpowiednio zabezpieczą wrażliwą, drewnianą powierzchnię. Tutaj należy zwrócić uwagę, czy wybrany produkt ochrony drewna może być stosowany również wewnątrz pomieszczeń (jeśli docelowo tam będą umieszczone meble).

    Jeśli renowacja mebli drewnianych ma być szybka i prosta, świetnym rozwiązaniem będzie wybór farby renowacyjnej, która nie wymaga specjalnych przygotowań na powierzchni. Dzięki temu unikniemy uciążliwego szlifowania i związanego z tym bałaganu, a nasze meble niedużym nakładem pracy i sił pracy zyskają nowe życie. Z myślą o szybkiej renowacji mebli powstała m.in. farba Dulux Szybka Odnowa, która łączy w sobie właściwości podkładu i farby, i którą można nakładać bezpośrednio na stare warstwy (po uprzednim odtłuszczeniu, delikatnym zmatowieniu i odpyleniu). Dzięki tej satynowanej farbie do mebli przeprowadzimy szybką renowację krzeseł drewnianych, komody, szafy i innych elementów wyposażenia wnętrz.

    Stare, solidne drewniane meble niewątpliwie mają swój urok. Posiadają też swoją historię i charakter, dlatego warto otaczać je szczególną troską, aby mogły służyć nam jak najdłużej. Renowacja krzeseł drewnianych, szaf, szafek, komód czy regałów – wszystkich drewnianych elementów w naszym otoczeniu to znakomity pomysł, który przyniesie nam wiele korzyści. Jest to budżetowe rozwiązanie (koszt farby do renowacji jest zdecydowanie mniejszy niż zakup nowych mebli), dzięki któremu podarujemy drewnianym meblom kolejne życie i sprawimy, że nasze wnętrza nabiorą unikalnego charakteru. Przekonaj się, jaki potencjał drzemie w Twoich drewnianych meblach, obudź w sobie pokłady kreatywności i do dzieła!

    Odnowiona komoda ozdobna w pokoju dziennym

    Farby i akcesoria do ochrony drewna dostępne na HIPPER.pl

    < Cofnij