Strona główna HIPPER porady Jak dobrać odpowiednią grubość pędzla do rodzaju farby?

    Hipperporada

    Jak dobrać odpowiednią grubość pędzla do rodzaju farby?

    Podczas prac wykończeniowych w mieszkaniu szczególnie przyda się pędzel, wałek oraz inne akcesoria malarskie. To dodatki pomocne w malowaniu ścian, framug, drzwi, detali – krótko mówiąc niezbędne narzędzia podczas domowego remontu. Od różnych typów pędzli może zakręcić się w głowie. Wśród nich są między innymi pędzle płaskie, skośne, szerokie, wąskie. Jak więc wybrać te odpowiednie? Sprawdź, który rodzaj i jaka grubość pędzla sprawdzą się najlepiej do Twoich potrzeb.

    baner

    Rodzaje pędzli do malowania

    Na co szczególnie zwrócić uwagę przeglądając pędzle? Przy ich wyborze istotny jest przede wszystkim rodzaj włosia pędzli, a także ergonomiczny, wygodny i trwały trzonek.

    Praktyczne syntetyczne włosie z nylonu czy poliestru znakomicie sprawdzi się podczas malowania farbami rozcieńczalnymi w wodzie. Pędzel tego typu ułatwi pomalowanie powierzchni bez smug. Z kolei naturalne włosie będzie lepsze do farb i lakierów wyprodukowanych na bazie rozpuszczalników. Wybierając pędzle z końskiego czy świńskiego włosia, nie musisz obawiać się o nasiąkanie wodą czy odkształcanie.

    Kolejnym podziałem jest ten ze względu na kształt i zastosowanie pędzli. Do najpopularniejszych akcesoriów należy sztywny wielofunkcyjny pędzel płaski zwany również angielskim. Jego przeznaczenie jest dość uniwersalne. Przyda się do pokrycia niewielkich powierzchni i zapewni równomierne pomalowanie ścian.

    różne rodzaje włosia pędzli malarskich

    Precyzyjne malowanie gwarantują pędzle skośne idealne do narożników czy do odcinania barw na ścianie. W dokładnym domalowaniu wszystkich detali w drzwiach czy oknach niezawodne będą okrągłe i owalne pędzelki. Poradzą sobie także na powierzchniach o wymagającej strukturze.

    A co z malowaniem w trudno dostępnych miejscach? Tu zwykłe pędzelki nie wystarczą.

    Do zadań specjalnych odpowiedni będzie krzywak – płaski pędzel z dodatkiem długiej zakrzywionej rączki. Inaczej nazywa się go pędzlem kaloryferowym ze względu na wygodne malowanie grzejników i nie tylko. Można go użyć również do pokrycia farbą narożników czy granicy między listwą a ścianą.

    Z kolei tapetówka – jak sama nazwa mówi – nada się do kleju do tapet oraz nierównych powierzchni.

    Do gruntowania, malowania fasady czy większych powierzchni najlepszy będzie płaski i gruby ławkowiec z szerokim oraz długim włosiem. Na pokrywanym miejscu widać strukturę pędzla, dlatego będzie on dobry do podkładów i porowatych ścian.

    Jak dobierać grubość pędzla do rodzaju farby?

    Pędzle różni przeznaczenie, kształt, rodzaj włosia pędzli, ale czy wiesz, że kolor trzonka też ma znaczenie? Niebieskie pędzle przeznaczone są do farb wodorozcieńczalnych, brązowe służą do produktów do ochrony drewna, a czerwone do farb i lakierów na bazie rozpuszczalnika. Oprócz tego, różni je też grubość pędzla. W naszej ofercie znajdziesz produkty w różnych rozmiarach. Dzięki temu dopasujesz odpowiednie narzędzie do swoich remontowych planów.

    Do farb akrylowych oraz do lakierów przeznaczonych do ochrony drewna znajdziesz pędzle w grubościach od 25 do 100 mm. Z kolei farby olejne są wolnoschnące, dlatego by oszczędzić czas, możesz zdecydować się na grubość pędzla 180 mm. Malowanie farbami emulsyjnymi ułatwią cienkie i grube pędzle od 25 do 70 mm – dobierz je w zależności od tego, jak dużą powierzchnię mają pokryć. Przygotowując się do przemalowania ściany, najpierw wybierz farbę, a dopiero później pędzel czy wałki. Akcesoria dopasuj do poziomu krycia farby oraz składu.

    mężczyzna malujący pędzlem framugę drzwi

    Kiedy warto używać cieńszego pędzla, a kiedy grubszego?

    Dowiedz się, jaka grubość pędzla będzie odpowiednia do konkretnych czynności podczas wykańczania wnętrz.

    Jeśli czeka Cię pomalowanie dużego obszaru, ściany czy sufitu, najlepszym wyborem będą grube pędzle o grubości około 12 cm.

    Do dużych, płaskich powierzchni świetnie nadają się pędzle powyżej grubości 7 cm. Utrzymają one więcej farby i sprawią, że praca będzie wydajniejsza. To dobry wybór, gdy musisz wchodzić na drabinę podczas malowania, ponieważ zmniejszysz częstotliwość schodzenia na dół po farbę. Używając grubszego pędzla, łatwo i szybko pokryjesz wybrane miejsce farbą.

    W przypadku wykonywania szczegółowych, precyzyjnych prac, lepszą propozycją będą cienkie pędzelki w płaskim, okrągłym lub skośnym kształcie. Dzięki nim, będziesz mieć więcej kontroli nad efektami swojej pracy.

    mężczyzna malujący kąty skośnym pędzlem malarskim

    Wybierając cieńsze, dokładniejsze warstwy, unikniesz smug na ścianach. Cienkie pędzle to idealne narzędzie, gdy potrzebujesz idealnie zaaplikowanej farby bez żadnych zachlapań. Pokrycie nimi większej powierzchni zajmie dużo czasu, dlatego częściej używa się ich do małych akcentów i detali. Dodatkowo, pędzelki są lekkie i wygodne w użytkowaniu. Do najcieńszych pędzli na naszej stronie należą te o grubości 2,5 cm. Będą one najlepsze do malowania drzwi, framug czy mebli.

    Dzięki powyższym wskazówkom znajdziesz idealny pędzel do domowego remontu. Dobierz odpowiednią farbę, rodzaj włosia pędzli, rozmiar i praktyczny kształt ułatwiający pracę. Przejrzyj akcesoria malarskie dostępne na naszej stronie, by skompletować niezbędne produkty do malowania ścian!

    < Cofnij