Fasola szparagowa polka
Fasola szparagowa olka to odmiana karłowa, średnio wczesna, idealna do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach. Charakteryzuje się zwartym pokrojem, co ułatwia jej pielęgnację oraz zbiór. Rośliny tej odmiany tworzą żółte, delikatne strąki, które są bezwłókniste i bardzo smaczne. Dzięki braku włókien, strąki są wyjątkowo miękkie i soczyste, co sprawia, że fasola polka jest wyjątkowo ceniona za walory kulinarne.
Odmiana ta jest odporna na antraknozę, jedną z najczęstszych chorób fasoli, a także tolerancyjna wobec bakteriozy obwódkowej, co zwiększa jej szanse na udaną uprawę w różnych warunkach. Charakterystyka uprawy:
Charakterystyka uprawy:
- Liczba nasion: 4-6szt. w gramie
- Norma wysiewu: 80-100 kg/ha
- Termin wysiewu: 2 dekada V
- Rozstawa: 10x40 cm
- Wegetacja: 60-70 dni
- Termin zbioru: 2 dekada VII- 1 dekada VIII
Jak uprawiać fasolę szparagową polkę?
Aby zapewnić fasoli najlepszy rozwój, warto wybrać stanowisko osłonięte od wiatru, które zapewni roślinom odpowiednią ochronę przed uszkodzeniami oraz sprzyja ich stabilnemu wzrostowi. Fasola polka najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, żyznej, która dobrze zatrzymuje wilgoć i pozwala na łatwiejszy dostęp roślin do niezbędnych składników odżywczych.
Ważnym elementem uprawy fasoli tej odmiany jest regularne podlewanie, zwłaszcza w okresach suchej pogody. Fasola szparagowa polka doskonale nadaje się do bezpośredniego spożycia, zarówno w postaci świeżej, jak i po obróbce termicznej, np. gotowanej czy duszonej. Jej walory smakowe sprawiają, że jest również świetnym wyborem do mrożenia oraz konserwowania, dzięki czemu można cieszyć się jej smakiem przez cały rok.
Dzięki łatwej uprawie, odporności na choroby oraz doskonałym właściwościom kulinarnym, fasola szparagowa polka jest popularnym wyborem wśród ogrodników i miłośników zdrowego żywienia.
Dane kontaktowe podmiotu wprowadzającego produkt na rynek Unii Europejskiej:
Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim Sp. z o.o.
ul. Ożarowska 40/42, bud. F, Duchnice
05-850 Ożarów Mazowiecki
Polska
Telefon: +48 22 733 75 00
Adres e-mail: sekretariat@pnos.pl