Pellet drzewny i brykiet drzewny – co wybrać?
Mimo wielu podobieństw, pellet i brykiet drzewny różnią się kilka aspektami i zastosowaniem.
Oba surowce składają się ze sprasowanych elementów – z trocin, odpadów drzewnych, wiórów, kory oraz zrębków, a do ich produkcji nie wykorzystuje się sztucznych materiałów. Dzięki temu są w 100% ekologiczne, a podczas spalania nie przyczyniają się do powstawania dużych ilości popiołu. To wpływa pozytywnie na proces eksploatacji pieca – popiół nie osadza się w jego elementach i przewodach grzewczych. Co więcej, popiół powstały w wyniku spalania pelletu i brykietu jest w pełni ekologiczny i można go wykorzystać np. do nawożenia gleby. Co jeszcze łączy te dwa surowce? Zarówno brykiet, jak i pellet drzewny mają wysoką wartość opałową (brykiet: 16,5-18 MJ/kg, pellet: 16,5-19 MJ/kg), charakteryzuje je niska wilgotność oraz stałopalność.
Tym, co zasadniczo odróżnia pellet od brykietu, jest kształt. Pellet drzewny to niewielkie, twarde granulki, a brykiet to mocno sprasowane kostki drzewne sporych rozmiarów. Ze względu na swoją budowę pellet drzewny lepiej sprawdza się do palenia w piecach, np. jako zamiennik ekogroszku lub w specjalnych piecach na pellet. Z kolei brykiet drzewny jest często wybierany do palenia w kominkach. Jako mocna sprasowana kostka, posiada wydłużony czas spalania, dzięki temu nie wymaga częstego dokładania opału.
Co więc wybrać do ogrzewania domu? Wychodzi na to, że dzięki zbliżonym właściwościom tych materiałów opałowych, wybór zależy głównie od przeznaczenia i Twoich indywidualnych preferencji.
Węgiel kamienny jako opał do ogrzewania
Węgiel typu orzech cechuje się dłuższym i stabilniejszym spalaniem, które zawdzięcza bryłom w rozmiarze wahającym się między 2 a 6 cm. Charakteryzuje go jasny płomień oraz ekonomiczne spalanie – dzięki wysokiej płomienności pali się wydajniej, przy okazji generując dużo ciepła. Warto wiedzieć, że minimalna wartość opałowa dla węgla tego typu wynosi 22 MJ/kg, co jest gwarancją efektywnego spalania i generowania większej ilości ciepła.
Dzięki surowym wymaganiom, których spełnienie dopuszcza węgiel orzech do sprzedaży, masz pewność, że zakupione paliwo posiada odpowiednią jakość, a przy tym w znaczącym stopniu ogranicza wpływ na środowisko. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energii, zawartość popiołu przy spalaniu węgla typu orzech nie może przekraczać 12%. To ograniczenie wpływa pozytywnie na proces eksploatacji pieca i minimalizuje osadzanie się popiołu w jego elementach. Dzięki temu kotłownia nie wymaga częstego sprzątania. To samo rozporządzenie wyznacza górną granicę zawartości siarki, która wynosi 1,7%. Dzięki temu opał jest bardziej przyjazny dla środowiska – mniejsza ilość siarki oznacza mniejszą emisję dwutlenku siarki podczas spalania.
Dlaczego węgiel orzech jest tak chętnie wybierany jako opał do gospodarstw domowych? Jego zastosowanie jest uniwersalne – można nim palić we wszystkich piecach, które są przystosowane do spalania paliw stałych. Może być spalany w piecach kaflowych, stalowych oraz żeliwnych kotłach starego typu. Znajdzie zastosowanie w kotłach górnego i dolnego spalania oraz nowoczesnych kotłach podajnikowych. Węgiel orzech można łączyć z innymi paliwami stałymi, co pozwala ograniczyć koszty ogrzewania. Można go używać jako podstawowego opału oraz dodatku do innych paliw, takich jak pellet drzewny czy węgiel brunatny. Do jego niewątpliwych zalet należy zaliczyć także cenę – węgiel orzech należy do grupy najtańszych paliw stałych. Duża dostępność surowca sprawia, że jego cena jest stosunkowo atrakcyjna, jednak warto pamiętać, że zależy ona też od typu węgla orzech oraz innych czynników wpływających na cenę końcową.
W naszym sklepie znajdziesz sprawdzone paliwa stałe, z którymi skutecznie ogrzejesz dom jesienią i zimą – pellet i brykiet drzewny oraz węgiel orzech z transportem. Sprawdź!