Jak dobrać baterię umywalkową?
Podczas aranżacji pomieszczeń użytkowych, do których należą kuchnia i łazienka, oprócz estetyki i dopasowania do stylu pomieszczenia, przede wszystkim warto kierować się funkcjonalnością wybieranych elementów wyposażenia. Dobrze dobrane baterie do umywalek zapewniają najwyższy komfort i wygodę codziennego korzystania ze zlewu. To ważne szczególnie w przypadku akcesoriów, które służą do utrzymania higieny i czystości. Dlatego wybierając baterie umywalkowe kieruj się w pierwszej kolejności użytecznością i funkcjonalnością kranu, a dopiero w kolejnym kroku estetyką i dopasowaniem do stylu pomieszczenia.
Oczywiście spójność aranżacji w kuchni i łazience jest ważna, ponieważ pozwala zachować harmonię i podkreślić styl wnętrza. Na szczęście olbrzymi wybór akcesoriów dostępnych na rynku usprawnia znalezienie elementów wyposażenia z jednej kolekcji, a to pozwoli Ci uniknąć chaosu aranżacyjnego. Aby ułatwić sobie wybór elementów wyposażenia, najpierw określ styl kuchni lub łazienki. Dzięki temu bez trudu dobierzesz nie tylko estetykę, ale także kolor, strukturę i sposób wykończenia. To duży krok w kierunku dobrania idealnego wyposażenia do Twoich wnętrz.
Baterie umywalkowe ścienne, stojące a może nablatowe?
Wybierając baterie umywalkowe, oprócz kierowania się funkcjonalnością i estetyką, staniesz także przed wyborem konstrukcji baterii, która różni się zależnie od sposobu montażu. Do wyboru masz baterie umywalkowe stojące i ścienne.
Mimo że producenci baterii proponują w tym zakresie różne opcje (takie jak na przykład baterie podtynkowe umywalkowe lub modele nablatowe), ograniczeniem w tym przypadku mogą być warunki techniczne w pomieszczeniu. Chodzi o przyłącze, które może wychodzić bezpośrednio ze ściany lub może być umieszczone w podłodze lub nisko przy niej.
W przypadku przyłączy wychodzących ze ściany, co współcześnie jest popularnym rozwiązaniem w mieszkaniach, domach jednorodzinnych czy nowych blokach – baterie ścienne umywalkowe i ich wysokość mogą być regulowane, jednak w ograniczonym zakresie przy użyciu specjalnych końcówek. Najczęściej to jednak właśnie wysokość i umiejscowienie przyłącza decydują o tym, w którym miejscu bateria umywalkowa ścienna oraz umywalka powinny zostać zamontowane.
Jeśli przyłączone znajduje się przy podłodze lub umieszczone jest bezpośrednio w posadzce, najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą baterie umywalkowe stojące. Dzięki temu unikniesz konieczności wymiany i przerabiania instalacji na taką dostosowaną do modeli ściennych, oszczędzając przy tym sporo czasu i pieniędzy. W przypadku baterii stojących, elementy prowadzące do przyłącza łatwo ukryć w szafce czy specjalnej zabudowie, co pozwala na zachowanie estetyki wnętrza.
Jeśli klasyczne krany do umywalek montowane bezpośrednio w nich Ci się nie podobają lub marzy Ci się głęboka umywalka bez szerokich krawędzi i możliwości zamontowania kranu, postaw na stojące modele nablatowe. Tego typu krany do umywalki montowane są w otworze w blacie szafki, półki czy innej konstrukcji, na której znajduje się zlew. Baterie umywalkowe montowane bezpośrednio w zlewie to świetne rozwiązanie do małych łazienek, w których liczy się maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji zaopatrzyć się w umywalkę ze specjalnym otworem przeznaczonym na baterie.
Krany do umywalki – jaka wysokość i długość wylewki będzie najlepsza?
Dobrze dobrany kran do umywalki powinien posiadać wylewkę sięgającą mniej więcej do połowy szerokości zlewu. Dzięki temu strumień wody będzie sięgał do połowy lub 1/3 szerokości umywalki, co w zupełności wystarczy, aby zapewnić komfort korzystania ze zlewu oraz podczas spłukiwania jego krawędzi. Dużym ułatwieniem w zachowaniu czystości i higieny będzie też bateria do umywalki z obrotową wylewką, która jeszcze bardziej usprawni korzystanie ze zlewu i zachowanie maksymalnej higieny. W przypadku dużych, szerokich oraz głębokich zlewów, dobrym wyborem będą baterie do umywalek z wyciąganą wylewką, która pozwoli swobodnie nią manewrować, dosięgając strumieniem wody w każdą część nawet największej misy. Dotyczy to przede wszystkim zlewów kuchennych.
Oprócz długości, ważnym aspektem jest wysokość wylewki. To o tyle istotne, że źle dobrana wysokość może znacząco uprzykrzyć codzienne korzystanie ze zlewu. Na przykład bateria umywalkowa wysoka zamontowana w małym zlewie, może powodować rozchlapywanie wody poza jego powierzchnię. Z kolei zbyt niska bateria z krótką wylewką sprawi, że korzystanie z umywalki będzie niepraktyczne i niewygodne. Stojące baterie łazienkowe i kuchenne, które montowane są bezpośrednio w specjalnym otworze w zlewie, powinny posiadać wylewkę na wysokości od 12 do 15 cm. W przypadku baterii nablatowych, odległość między wylewką a górną krawędzią zlewu powinna wynosić minimum 12 cm. Odległość ta znacznie zwiększa się w przypadku baterii ściennych – te powinny być zamontowane na wysokości od 25 do 35 cm nad górną krawędzią zlewu.
Zapraszamy do obejrzenia katalogu naszych produktów, w którym znajdziesz zarówno klasyczne, jak i nowoczesne modele baterii do kuchni i łazienki. Czekają na Ciebie między innymi srebrne, chromowane i czarne baterie umywalkowe oraz modele wykończone w złocie. Dzięki szerokiej ofercie jesteśmy przekonani, że to właśnie u nas znajdziesz idealne akcesoria do swojej kuchni i łazienki.