Strona główna HIPPER porady Czym jest gładź? Jakie są jej rodzaje?

    Hipperporada

    Czym jest gładź? Jakie są jej rodzaje?

    Jeśli właśnie budujesz dom lub remontujesz swoje mieszkanie, na pewnym etapie niezbędna może okazać się gładź. Poznaj rodzaje gładzi i dowiedz się, w jakich sytuacjach warto jej użyć, by cieszyć się idealnie gładkimi i równymi ścianami!

    baner

    Gładź stosowana jest jako przedostatni etap wykończenia ścian, którego zadaniem jest wygładzenie powierzchni i przygotowanie ich do przyjęcia ostatniej warstwy wykończeniowej – farby lub tapety. Niestety nawet najlepsza farba do ścian nie ukryje nierówności, zadrapań, wypukłości czy niewielkich ubytków, a niektóre tapety mają wręcz tendencję do uwidaczniania niedoskonałości powierzchni.

    W tym przypadku z pomocą przychodzą gładzie i szpachle. Te popularne materiały budowlane  świetnie radzą sobie z wyrównywaniem powierzchni i kamuflowaniem jej wszystkich niedoskonałości. Tworzą idealnie gładką powłokę, która sprzyja aplikacji farb i innych materiałów nawierzchniowych. Gładka struktura zapobiega osadzaniu kurzu czy pyłu, co dodatkowo ułatwia malowanie i tworzy idealne wykończenie na każdej powierzchni.

    Czym jest gładź szpachlowa?

    Gładź szpachlowa to materiał budowlany, w skład którego wchodzi najczęściej wysokogatunkowy gips czy cement oraz specjalne mikro-wypełniacze. To połączenie gwarantuje skuteczne wypełnianie ubytków oraz wyrównanie rys, pęknięć i innych niedoskonałości powierzchni.

    Tego typu chemia budowlana polecana jest do wykańczania pomieszczeń, m.in. wygładzania ścian i sufitów, spoinowania płyt gipsowo-kartonowych z taśmą zbrojącą, wyrównywania dużych nierówności i chropowatości, ubytków i pęknięć w powierzchniach przeznaczonych do malowania czy tapetowania.

    Wykończenie ścian przy użyciu gładzi jest bardzo łatwe, ponieważ wykazuje ona bardzo dobrą przyczepność do podłoża oraz łatwo poddaje się szlifowaniu. Optymalny czas schnięcia oraz wytrzymałość i odporność na pęknięcia sprawia, że praca z gładzią jest prosta i przyjemna, a efekt końcowy satysfakcjonujący.

    Na rynku znajdziesz zarówno suche mieszanki, jak i gotową gładź szpachlową. Zastosowanie konkretnych produktów może się różnić zależnie od ich właściwości, zakresu użyteczności oraz sposobu aplikacji. Zapoznaj się dokładnie z informacjami na opakowaniu lub w opisie produktu by mieć pewność, że wybierasz odpowiedni materiał budowlany. Poznaj rodzaje gładzi i przekonaj się, który będzie najlepszy do wykończenia ścian w Twoim mieszkaniu.

    Rodzaje gładzi

    Podstawowy podział dzieli gładzie na dwie grupy: gładzie gotowe oraz sypkie.

    Wyroby gotowe są znacznie chętniej wybierane nie tylko ze względu na wygodę ich stosowania, ale także oszczędność czasu oraz wygodę aplikacji. To gotowy do użycia produkt sprzedawany najczęściej jako masa szpachlowa w wiaderku. Zastosowane w niej spoiwa polimerowe sprawiają, że masa wiąże się i twardnieje dopiero po całkowitym wyschnięciu. To sprawia, że po nałożeniu na ścianę pozostaje miękka i elastyczna do momentu wyschnięcia całej powierzchni, co znacznie ułatwia pracę. Gotowa masa szpachlowa nie jest polecana w przypadku, gdy konieczne jest zastosowanie grubej warstwy szpachli – długo wysycha i zwiększa ryzyko pęknięć. Tego typu gładź sprawdzi się najlepiej, gdy do wykonania masz cienkie szpachlowanie.

    Gładzie sypkie w postaci suchego proszku sprzedawane są w workach i wymagają wyrobienia w odpowiedniej proporcji z wodą. W ich składzie znajdują się spoiwa sypkie takie jak gips czy cement, które po wymieszaniu z wodą po określonym czasie zaczynają twardnieć. Polecane są szczególnie do nakładania grubych warstw (powyżej 3-5 mm). Warto wiedzieć, że istnieje w tym przypadku ryzyko, że gładź wyschnie przed właściwym zawiązaniem się gipsu z wodą, co może spowodować miękkość powłoki i obsypywanie się jej ze ścian. Dlatego ten rodzaj gładzi nie jest polecany do nakładania cienkich warstw oraz dla osób, które podejmują się szpachlowania ścian po raz pierwszy.

    Oprócz podstawowego podziału ze względu na konsystencję wyrobu i jego gotowość do pracy, dzielimy je także ze względu na zastosowane składniki.

    W przypadku gładzi gipsowych stosuje się mieszankę naturalnego lub syntetycznego gipsu, wypełniaczy mineralnych i dodatków, które wpływają na czas wiązania i oraz poprawiają przyczepność i wygodę pracy. To sprawdzony i popularny typ gładzi, który sprawdzi się najlepiej w pomieszczeniach o niskiej wilgotności, takich jak pokój dzienny, sypialnia czy jadalnia. Gładź gipsowa łatwo się nakłada i szlifuje, a jej niska granulacja umożliwia uzyskanie bardzo cienkich powłok (1-3 mm).

    Gładź cementowa to najczęściej mieszanka szarego lub białego cementu, wypełniaczy i dodatków, które znacząco poprawiają przyczepność i komfort pracy z wyrobem. Nie zapewnia tak idealnie gładkiej powłoki jak jej gipsowy odpowiednik, ale może być stosowana w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

    szpachlowanie ubytków gładzią

    Jeśli szukasz wygodnego i gotowego do użycia produktu do wygładzania i wyrównania ścian, wybierz gładź akrylową i ciesz się wygodą aplikacji. Gotowa gładź zachowuje stałą konsystencję, dzięki czemu nakładanie kilku warstw jest łatwiejsze – może być używana przez długi czas bez zmian w strukturze, a po szczelnym zamknięciu i właściwym przechowywaniu nadal będzie gotowa do użycia. Gładź akrylowa w składzie zawiera specjalne żywice polimerowe, które pozytywnie wpływają jej przyczepność do podłoża oraz na wytrzymałość stworzonych powłok. Te i pozostałe wypełniacze sprawiają, że praca związana z obróbką powierzchni wykonanych przy użyciu szpachli jest łatwiejsza. 

    Zastosowanie gładzi

    Różne rodzaje gładzi stosuje się zarówno w nowopowstałych budynkach, jak i podczas remontu mieszkania, np. podczas wykańczania i przygotowania pod malowanie starych ścian. Używa się ich po to, by ujednolicić strukturę ścian, nadać ich powierzchni idealną gładkość oraz przygotować je do przyjęcia zewnętrznej warstwy dekoracyjnej w postaci farby lub tapety.

    Polecana jest więc do szeroko pojętych prac remontowo-wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń. Szczególnie sprawdzi się do:

    • wygładzania ścian i sufitów na całej powierzchni
    • spoinowania płyt gipsowo-kartonowych z taśmą zbrojącą
    • wygładzania nierówności, chropowatości, pęknięć, zarysowań, ubytków i innych niedoskonałości ścian.

    W zależności od rodzaju gładź może być stosowana na powierzchni wszystkie mineralne podłoża budowlane, tynki, płyty drewniane, materiały drewnopochodne czy podłoża z cegły i betonu.

     

    Jeśli zależy Ci na idealnie gładkich powierzchniach wewnątrz pomieszczeń, wykończenie ścian i sufitów przy użyciu gładzi może okazać się niezbędne. Szpachlowanie przy użyciu gładzi sprawia, że podłoża są bardzo gładkie i białe, co znacznie ułatwia późniejszą dekorację ściany wymarzonym kolorem.

    Niektóre tynki sprawiają, że powierzchnia jest chropowata i jeśli Ci to nie przeszkadza – z powodzeniem możesz je pomalować farbą i cieszyć się odświeżonym wnętrzem bez użycia szpachli. Gładź nie jest też wymagana w miejscach, które są przeznaczone do wykończenia kafelkami, płytkami, boazerią czy inną dekoracją ścienną.

    Jeśli jednak planujesz malowanie wnętrz i zależy Ci na idealnym efekcie wykończenia – gładź jest gwarancją, że wykończenie ścian i związane z tym prace przebiegną pomyślnie, a efekt końcowy spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Zaopatrz się więc w gładź i niezbędne akcesoria malarskie i do dzieła!

    mężczyzna nakładający gładź w całym pomieszczeniu
    ściany wykończone gładzią w remontowanym pomieszczeniu

    Zobacz gładzie i szpachle dostępne w HIPPER.pl

    < Cofnij