Jak stosować biohumus? Preparaty w mgiełce, aplikatorze, do rozcieńczania w wodzie
Biohumus jest dostępny w różnych formach, co ułatwia stosowanie go w różnych typach upraw. Najpopularniejsze dostępne formy to:
- Preparaty w mgiełce – idealne do roślin doniczkowych i mniejszych ogrodów. Jak stosować biohumus w tej formie? Wystarczy spryskać rośliny zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
- Aplikatory – wygodne w użyciu dozowniki, które ułatwiają aplikację biohumusu bezpośrednio do gleby wokół roślin.
- Preparaty do rozcieńczania w wodzie – najbardziej wszechstronna forma, którą można stosować zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach. Rozcieńczenie w proporcji 1:10 umożliwia dokładne i efektywne podlewanie roślin.
Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, uważnie zapoznaj się z informacjami na opakowaniu. Dzięki temu dowiesz się, jak stosować biohumus w przypadku Twoich roślin.
Jak często stosować biohumus i czy można go przedawkować?
Dawkowanie biohumusu zależy od rodzaju roślin i fazy ich wzrostu – wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na opakowaniu. W przypadku roślin doniczkowych, standardowa dawka to 100-200 ml na 1 litr wody. Warzywa i kwiaty ogrodowe można nawozić roztworem biohumusu w ilości 1 litra na 10 m² gleby.
A jak często stosować biohumus? Standardowo stosuje się go co 2-3 tygodnie w okresie wegetacyjnym, a w okresie spoczynku raz na miesiąc. Podobnie jak w przypadku każdego nawozu, naturalnie nasuwającą się kwestią jest pytanie o to, czy można przedawkować biohumus. Trudno go przedawkować, jednak pamiętaj, że kluczem jest umiarkowana aplikacja. Zbyt częste stosowanie biohumusu może prowadzić do nadmiaru składników odżywczych w glebie, co może negatywnie wpłynąć na rośliny.
Kiedy stosować biohumus? Biohumus najlepiej stosować w okresie intensywnego wzrostu roślin, czyli od wiosny do jesieni. Wczesna wiosna to doskonały moment na pierwsze nawożenie, które przygotuje rośliny do wzrostu w sezonie. Latem regularne nawożenie biohumusem wspiera zdrowy rozwój i kwitnienie, a jesienią pomaga roślinom gromadzić zapasy składników pokarmowych na zimę.