Burak ćwikłowy opolski
Burak ćwikłowy opolski to wyjątkowa odmiana, ceniona zarówno za swoje doskonałe walory smakowe, jak i wysoką plenność. Charakteryzuje się cylindrycznym kształtem korzeni oraz karminowoczerwonym miąższem, który posiada delikatną konsystencję i wyjątkowy smak. Korzenie tej odmiany mają niewidoczne lub słabo zaznaczone pierścienie, co sprawia, że burak jest estetyczny, a jego struktura jest bardzo jednolita.
Jest idealny do bezpośredniego spożycia, jako składnik różnych dań, w tym sałatek, zup czy surówek. Jego smak jest subtelny, słodki, co sprawia, że jest również doskonały do przygotowywania soków, w tym popularnego soku buraczanego. Ponadto, burak tej odmiany doskonale nadaje się do przechowywania oraz przetwórstwa. Jest to odmiana wyjątkowo dobra do konserwowania, zarówno w postaci marynat, kiszonych buraków, jak i do przygotowywania różnorodnych przetworów. Jego walory smakowe oraz trwałość po przechowywaniu czynią go niezastąpionym składnikiem na zimę.
Charakterystyka uprawy:
- Liczba nasion: 50-120szt. w gramie
- Norma wysiewu: 12-15 kg/ha
- Termin wysiewu: 2 dekada IV-1 dekada VII
- Rozstawa: na ogół 30-50 x 5-7 cm
- Wegetacja: 110-115 dni
- Termin zbioru: 2 dekada VII- 2 dekada X
Jak burak ćwikłowy opolski?
Burak opolski to odmiana bardzo plenna, co oznacza, że zapewnia wysokie plony, a duża część tych plonów to korzenie handlowe o odpowiedniej wielkości, które idealnie nadają się do sprzedaży lub przetwórstwa. Jest to odmiana o średnich wymaganiach glebowych, polecana do uprawy w dobrze uprawianych glebach, które zapewniają odpowiednią strukturę i przepuszczalność. Burak najlepiej rośnie na glebach o średnim poziomie nawożenia, co sprawia, że nie wymaga intensywnego stosowania dużych ilości nawozów, by uzyskać wysokiej jakości plon.
Charakteryzuje się dobrą odpornością na warunki atmosferyczne, co czyni ją bardziej wytrzymałą na zmienne warunki pogodowe. Dzięki temu jest odpowiednia zarówno do upraw amatorskich, jak i w większych gospodarstwach, gdzie liczy się stabilność plonów.
Dane kontaktowe podmiotu wprowadzającego produkt na rynek Unii Europejskiej:
Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim Sp. z o.o.
ul. Ożarowska 40/42, bud. F, Duchnice
05-850 Ożarów Mazowiecki
Polska
Telefon: +48 22 733 75 00
Adres e-mail: sekretariat@pnos.pl