Burak ćwikłowy czerwona kula
Popularna odmiana, która cieszy się dużym uznaniem wśród ogrodników i rolników. Charakteryzuje się kulistymi korzeniami o krwistoczerwonym miąższu, który jest delikatny w smaku oraz słabo zaznaczonymi pierścieniami, co nadaje jej atrakcyjny wygląd i sprawia, że jest chętnie wybierana do upraw na świeżo.
Jest znany z wysokich walorów smakowych. Miąższ charakteryzuje się subtelną słodyczą i delikatnością, co czyni go idealnym wyborem do spożycia na surowo, np. w sałatkach, surówkach czy sokach. Jest również doskonały do gotowania i marynowania.
Dodatkowo, jak inne buraki, zawiera betaninę, naturalny barwnik o działaniu antyoksydacyjnym, który wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, a także pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i trawienny. Burak czerwona kula wykazuje również wysoką zawartość cukrów, co wpływa na jego naturalną słodycz.
Charakterystyka uprawy:
- Liczba nasion: 50-120szt. w gramie
- Norma wysiewu: 12-15 kg/ha
- Termin wysadzania: 3 dekada IV-1 dekada VII
- Rozstawa: na ogół 30-50 x 5-7 cm
- Wegetacja: 90-120 dni
- Termin zbioru: 2 dekada VII- 2 dekada X
Jak uprawiać czerwona kula?
Burak ten ma wysokie wymagania pokarmowe, co oznacza, że najlepiej rośnie w glebach bogatych w składniki odżywcze i dobrze nawożonych. Warto zapewnić roślinom odpowiednią ilość nawozów organicznych lub mineralnych, by uzyskać wysokiej jakości plon. Odmiana ta preferuje gleby o pH w granicach 6-7, które są dobrze przepuszczalne i dobrze napowietrzone.
Zagęszczenie roślin w uprawie jest bardzo istotne. Należy unikać nadmiernego zagęszczenia, ponieważ może to prowadzić do obniżenia jakości korzeni, mniejszych plonów oraz większej podatności na choroby. Przerywka jest ważnym zabiegiem, który pozwala na prawidłowy rozwój roślin i uzyskanie optymalnych plonów.
Dane kontaktowe podmiotu wprowadzającego produkt na rynek Unii Europejskiej:
Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim Sp. z o.o.
ul. Ożarowska 40/42, bud. F, Duchnice
05-850 Ożarów Mazowiecki
Polska
Telefon: +48 22 733 75 00
Adres e-mail: sekretariat@pnos.pl