Strona główna HIPPER porady Bezpieczne farby do ścian – jak wybrać najlepszą farbę do naszych wnętrz?

  Hipperporada

  Bezpieczne farby do ścian – jak wybrać najlepszą farbę do naszych wnętrz?

  Czy wiesz, że od wyboru farby do ścian i sufitów zależy bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet dobre samopoczucie Twoje i Twoich najbliższych? Przekonaj się, na co warto zwrócić uwagę kupując farby do wnętrz.

  Bezpieczne farby do ścian – jak wybrać najlepszą farbę do naszych wnętrz? - baner

  Zależy nam na bezpieczeństwie naszym i naszych najbliższych. To jasne. Chcemy jak najlepiej dbać o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i otoczenie, w którym spędzamy czas. Troska o te wszystkie aspekty może zacząć się już od wyboru farby do malowania ścian. Okazuje się, że to nie tylko decyzja o kolorze i sposobie wykończenia, ale także wiele innych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, by wybrać najmniej szkodliwe farby do ścian. W zrozumieniu niektórych poruszanych w tym artykule kwestii, pomoże Ci nasz słowniczek przydatnych pojęć: ABC malowania ścian.

  Od czego zacząć wybór najlepszej farby do domu?

  Skład. To podstawa i doskonały punkt wyjścia do dalszych rozważań na temat wyboru najlepszej farby do naszych wnętrz. Najprostszy podział dzieli farby na te rozcieńczane wodą (wodorozcieńczalne) i te rozcieńczane rozpuszczalnikami organicznymi (rozpuszczalnikowe).

  Farby wodorozcieńczalne (dyspersyjne, emulsyjne, akrylowe, lateksowe i ceramiczne) to zdecydowanie najlepszy wybór do wnętrz, w których na co dzień przebywamy. Farb rozpuszczalnikowych nie stosuje się do malowania wewnątrz pomieszczeń. 

  Puszki z farbą i akcesoria malarskie

  Najczęściej są używane do malowania elementów znajdujących się na zewnątrz. Warto jednak znać tę różnicę, gdy chcemy malować nie tylko ściany, ale także inne elementy wyposażenia domu. A więc najmniej szkodliwe farby do ścian to te na bazie wody – to najlepszy wybór do Twojego domu!

  Formaldehyd i LZO (lotne związki organiczne) – co musisz o nich wiedzieć?

  Formaldehyd to toksyczna substancja chemiczna, która po przedostaniu się do organizmu w większej ilości, powoduje szereg dolegliwości zdrowotnych. Do najbardziej charakterystycznych należą suchość i uczucie drapania w gardle oraz podrażnienie śluzówki, powodujące katar, kichanie oraz kaszel. W domu formaldehyd uwalniany jest z przedmiotów codziennego użytku: mebli, paneli podłogowych, dywanów, wykładzin czy tapet. Można go znaleźć również w kosmetykach czy ubraniach. Jak z nim walczyć? Na szczęście na rynku dostępne są farby do ścian, które skutecznie oczyszczają powietrze z tej toksycznej substancji. MAGNAT Ceramic Care to seria ceramicznych farb, w których zastosowano innowacyjną technologię oczyszczającą powietrzne z formaldehydu. Dzięki temu farby te tworzą bezpieczną przestrzeń dla Ciebie i Twoich bliskich w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywacie.

  Wybierając farbę warto zwrócić uwagę także na zawartość LZO (lotnych związków organicznych). Im mniej LZO w farbie, tym mniej toksycznych substancji uwalnianych stopniowo do otoczenia. O LZO i ich wpływie na środowisko i zdrowie dowiesz się więcej z naszego artykułu na ten temat.

  Naturalnie nasuwającym się pytaniem jest pytanie o to, czy istnieją ekologiczne farby do ścian. Produkcja wyrobów do dekoracji wnętrz wymaga szeregu procesów chemicznych, w wyniku których wykorzystywane są i powstają m.in. lotne związki organiczne. Jednak rosnąca świadomość ich szkodliwości i wpływu na środowisko oraz nasze zdrowie i samopoczucie sprawiła, że producenci wyrobów dekoracyjnych zwracają szczególną uwagę na ten aspekt. Dzięki temu aktualnie na rynku dostępne są farby do ścian i sufitów ze śladową ilością tych szkodliwych substancji – nawet poniżej 1 g/l, gdzie dopuszczona przez Unię Europejską granica zawartości LZO np. dla matowych farb do ścian i sufitów wynosi 30 g/l.

  Wiedza na temat zarówno formaldehydu, jak i lotnych związków organicznych pozwoli Ci podjąć właściwie decyzje i świadomie wybrać najmniej szkodliwe farby do ścian do Twojego domu.

  Czym jeszcze kierować się wybierając najlepsze farby do malowania wnętrz?

  Kiedy już wiemy, że najlepszym wyborem są farby na bazie wody, z minimalną zawartością LZO oraz oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji, do rozważenia pozostało jeszcze kilka kwestii.

  Przeznaczenie pomieszczenia

  Kiedy decydujemy się na malowanie mieszkania, jednym z kolejnych ważnych aspektów jest przeznaczenie pokoju lub pomieszczenia poddawanego renowacji.

  Czy jest to pomieszczenie, w którym domownicy spędzają na co dzień czas? Czy jest to pokój przechodni typu korytarz albo wiatrołap czy może pomieszczenie gospodarcze, w którym istnieje ryzyko otarć i uszkodzeń ścian? Czy może planujemy malowanie pokoju dziecka, w którym nasza pociecha często daje upust swojej kreatywności w każdym zakamarku? A może w końcu zamiast płytek ceramicznych w kuchni i łazience zdecydowaliśmy się na malowanie tych pomieszczeń?

  Para malująca wspólnie mieszkanie

   

  Na tym etapie warto zastanowić się:

  • czy i w jaki sposób domownicy spędzają czas w pomieszczeniu
  • czy istnieje ryzyko uszkodzeń (otarć, uderzeń i innych działań mechanicznych)
  • czy pomieszczenie narażone jest na powstawanie plam, czasowe działanie wilgoci lub podwyższonej temperatury.

  Na szczęście do wyboru mamy szeroką gamę nowoczesnych farb do ścian z właściwościami, które pozwalają nam dobrać rodzaj wyrobu konkretnie pod pomieszczenie przeznaczone do malowania.

  Farby do kuchni i łazienki to specjalnie opracowane wyroby, które są odporne na czasowe działanie wilgoci i wyższą temperaturę. Dzięki temu chronią powierzchnię ściany przed rozwojem grzybów pleśniowych, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

  Nowoczesne farby do kuchni i łazienki ułatwiają nam także zachowanie czystości tych pomieszczeń na dłużej. Są w pełni zmywalne oraz odporne na plamy (w tym płynne tłuszcze) oraz szorowanie – również na mokro.

  To pozwala usuwać plamy i zabrudzenia bez większego wysiłku. Dzięki temu możemy cieszyć się bogatą paletą kolorów także w kuchni i łazience z zachowaniem czystości i higieny tych pomieszczeń.

  Jeśli szukamy farby na korytarz, warto rozważyć nie tylko taką, która jest plamoodporna. Dobrze, gdyby przy okazji była odporna na powstawanie uszkodzeń. W tym miejscu warto pochylić się nad serią Dulux EasyCare+, która wykorzystuje technologię Scuff Resist. Ta innowacyjna formuła sprawia, że farba tworzy powłoki o mikrosferycznej strukturze, która ogranicza powstawanie uszkodzeń podczas uderzeń i przesuwania przedmiotami po ścianie (uderzenia krzesłem, odkurzaczem, podeszwami butów itd.).

  Gdy planujemy malowanie salonu lub jadalni – a więc pomieszczeń, w których wypoczywamy i spędzamy czas z całą rodziną przy wspólnych posiłkach lub zabawie – dobrym wyborem będzie lateksowa lub ceramiczna zmywalna farba plamoodporna, która umożliwi nam łatwe usuwanie plam i zabrudzeń.

  W sypialni, gdzie ryzyko tego typu zabrudzeń i uszkodzeń ścian jest najmniejsze, możemy skupić się na innych właściwościach farby – np. wspomnianym wcześniej oczyszczaniu powietrza z formaldehydu.

  Dzieci i alergicy

  Kiedy decydujemy się na malowanie pokoju dziecka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na właściwości wybranego produktu dekoracyjnego do ścian. Decyzja o kolorze to jedno, jednak długoterminowy wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie to na tyle ważna kwestia, że nie warto ograniczać się jedynie do wyboru kolorystyki pokoju naszej pociechy.

  Farby do ścian bezpieczne dla dzieci – oprócz wspomnianych wyżej właściwości – to przede wszystkim farby hipoalergiczne, które nie zawierają substancji uczulających. To także znakomite rozwiązanie dla alergików, dla których odpowiednia farba do wnętrz ma kluczowe znaczenie, ponieważ znacząco wpływa na samopoczucie i komfort osób ze skłonnościami do alergii.

  Zarówno w pokoju dziecka, jak i alergika, szczególnie dobrze sprawdzą się farby na bazie wody odporne na mycie, zmywanie oraz szorowanie na mokro. To pozwoli na mycie ścian bez ryzyka utraty koloru i innych właściwości farby oraz usuwanie kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń z jej powierzchni.

  Aby ułatwić Ci poszukiwania, polecane przez nas farby do pokoju dziecka i farby dla alergików umieściliśmy w dedykowanych kategoriach.

  Podsumowując, farby do ścian bezpieczne dla dzieci i alergików powinny być:

  • hipoalergiczne, najlepiej z atestem PTA (Polskiego Towarzystwa Alergicznego)
  • zawierające śladowe ilości LZO
  • wodorozcieńczalne
  • odporne na mycie, zmywanie i szorowanie na mokro
  • szybkoschnące.

  Zależy nam na bezpieczeństwie, zdrowiu i dobrym samopoczuciu wszystkich domowników, dlatego wskazane wyżej właściwości warto brać pod uwagę za każdym razem, gdy wybieramy farbę do malowania mieszkania. Dzięki poznaniu innych cech produktów dekoracyjnych do ścian, takich jak np. oczyszczanie powietrza z formaldehydu czy odporność na długotrwałe działanie wilgoci, możesz podjąć świadomą decyzję i wybrać bezpieczną farbę do swoich wnętrz. To pozwoli Ci cieszyć się nie tylko pięknym wykończeniem, ale także dobrym zdrowiem i samopoczuciem na co dzień.

  < Cofnij