Zaprawa Tynkarska HIPPER. 25 kg
HIPPER. Zaprawa tynkarska to wysokiej jakości produkt o wydajności 19 kg/m², idealny do prac budowlanych. Przeznaczona jest do stosowania w temperaturach od +5°C do +25°C, z możliwością aplikacji w warstwach o grubości od 8 mm. Po przygotowaniu zaprawa jest gotowa do pracy przez 3 godziny, co zapewnia wygodę i elastyczność podczas wykonywania prac murarskich.
Zastosowanie
HIPPER. zaprawa tynkatska to szlachetna zaprawa cementowa klasy CS II, stworzona z myślą o wykonywaniu tradycyjnych wypraw tynkarskich wewnątrz i na zewnątrz budynków. Podłożami dla HIPPER. Zaprawy tynkarskiej mogą być ściany i stropy betonowe z elementów ceramicznych, wapienno-piaskowych, betonowych oraz z betonów lekkich. Nadaje się zarówno do wykonywania tynków jedno- jak i wielowarstwowych.
Właściwości
To gotowa, sucha mieszanka skomponowana z wysokojakościowego spoiwa cementowego, wapna, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom, po zarobieniu z wodą tworzy jednorodną masę tynkarską o bardzo dobrej urabialności i przyczepności do podłoża. Jest materiałem mrozo- i wodoodpornym.
Przygotowanie podłoża
Podłoże przed tynkowaniem powinno być suche, stabilne, równe i nośne, tzn. odpowiednio mocne, oczyszczone z warstw, które mogą osłabić przyczepność zaprawy, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku oraz resztek farby olejnej i emulsyjnej. Zaleca się rozpoczęcie prac tynkarskich po okresie osiadania, skurczu i schnięcia murów lub skurczu ścian i innych elementów betonowych, czyli po upływie co najmniej 2-3 miesięcy dla murów murowanych i co najmniej 4-6 miesięcy dla ścian i elementów betonowych. Części powierzchni słabo związane należy oczyścić, a luźne lub osypujące się usunąć. Nadmiernie suche podłoża mineralne należy nawilżyć czystą wodą tuż przed tynkowaniem, a betony monolityczne z kruszywem obficie. Jeśli istnieje potrzeba redukcji chłonności podłoża, zaleca się stosowanie Środka gruntującego. HIPPER. Zaprawy tynkarskiej nie stosuje się na podłożach drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych. Gładkie powierzchnie betonów monolitycznych z kruszywem należy naciąć dłutami ręcznymi lub pneumatycznymi, oczyścić z kurzu i zmyć wodą. Po właściwym przygotowaniu podłoża należy wyznaczyć lico tynku.
Przygotowanie zaprawy
Suchą mieszankę należy wsypać do naczynia razem z odpowiednią ilością wody (w proporcji około 4 litrów czystej, chłodnej wody na każde opakowanie 25 kg), mieszając ręcznie lub mechanicznie przy użyciu mieszarki do zapraw lub betoniarki, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Czas mieszania mechanicznego powinien trwać od 2 do 3 minut. W niezbędnych przypadkach, dostosuj ilość dodawanej wody w zależności od pożądanej konsystencji zaprawy, rodzaju podłoża i warunków atmosferycznych. Niewłaściwe dawkowanie wody może obniżyć parametry wytrzymałościowe zaprawy. Masa jest gotowa do użycia natychmiast po wymieszaniu i powinna być zużyta w ciągu 3 godzin. Jeśli zachodzi potrzeba wykorzystania części opakowania, należy dokładnie wymieszać całą suchą mieszankę, ponieważ podczas transportu mogło dojść do rozdzielenia składników. Stwardniałej zaprawy nie należy ponownie mieszać z wodą ani łączyć z nową mieszanką.
Sposób użycia
W zależności od rodzaju tynku, przygotowaną zaprawę należy nanosić bezpośrednio na tynkowaną powierzchnię lub na wcześniej nałożony narzut.. W przypadku tynków jednowarstwowych, po nałożeniu zaprawy należy wygładzić jej powierzchnię kielnią, ściągać pacą, wyrównywać pędzlem lub zacierać ją na gładko lub na ostro, względnie pozostawić jako ropowaną. Tynki jednowarstwowe o grubości co najmniej 1 cm mogą służyć jako podłoże do układania płytek ceramicznych. W przypadku tynków dwuwarstwowych, zaprawę należy równomiernie rozprowadzić na podłożu (przed jego całkowitym stwardnieniem, czyli po 6-12 godzinach od nałożenia) i wyrównać zgodnie z wymaganiami. Tynki te mogą być podstawą np. do wykonywania gładzi gipsowych lub układania cienkowarstwowych tynków szlachetnych. W przypadku konieczności pracy w niekorzystnych warunkach, zaleca się zastosowanie odpowiednich osłon, wentylację, aby uniknąć przeciągów lub zbyt szybkiego wysychania zaprawy w wyniku działania promieniowania słonecznego lub ogrzewania. W razie potrzeby tynk należy regularnie nawilżać czystą wodą.
Zużycie
Zużycie materiału zależy od rodzaju podłoża i stopnia jego nierówności, średnio wynosi ok. 1,84 kg/m² na 1 mm grubości warstwy zaprawy.
Przechowywanie
Zaprawę należy przechowywać w szczelnie zamkniętych workach, w suchych warunkach. Chronić przed wilgocią. Okres przechowywania zaprawy w warunkach zgodnych z podanymi wymaganiami wynosi do 12 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu.