Zaprawa murarska HIPPER 25 kg
HIPPER. Zaprawa murarska to wysokiej jakości produkt o wydajności 45 kg/m², idealny do prac budowlanych. Przeznaczona jest do stosowania w temperaturach od +5°C do +20°C, z możliwością aplikacji w warstwach o grubości od 10 do 20 mm. Po przygotowaniu zaprawa jest gotowa do pracy przez 1-2 godziny, co zapewnia wygodę i elastyczność podczas wykonywania prac murarskich.
Zastosowanie
HIPPER. Zaprawa murarska ma zastosowanie do tradycyjnych prac murarskich, takich jak, wznoszenie murów z cegieł, pustaków lub innych tego typu materiałów ceramicznych, betonowych lub wapienno-piaskowych na zewnątrz i wewnątrz budynków.
Właściwości
To gotowa, sucha mieszanka skomponowana z wysokojakościowego spoiwa cementowego, wapna, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. Bardzo prosta i wygodna w zastosowaniu. Po utwardzeniu odporna na działanie wody i mrozu.
Przygotowanie materiałów
Materiały przeznaczone do układania w murze powinny być czyste i pozbawione pyłów, brudu oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby obniżyć przyczepność zaprawy. Należy przygotować odpowiednią ilość materiałów, aby można było zbudować ściany konstrukcyjne na jednym poziomie z elementów o takiej samej odmianie i klasie wytrzymałości. Konieczne jest stosowanie elementów o wysokiej dokładności.
Przygotowanie zaprawy
Suchą mieszankę należy zarobić z odpowiednią ilością czystej, chłodnej wody, mieszając ręcznie albo za pomocą betoniarki lub mieszarki do zapraw. Czas mieszania mechanicznego powinien trwać od 2 do 3 minut. Po wymieszaniu pierwszej partii zaprawy należy sprawdzić jej konsystencję i w razie potrzeby dostosować ilość dodawanej wody. Ustaloną proporcję dodawanej wody do suchej mieszanki trzeba odnotować, aby kolejne partie zaprawy były przygotowywane zawsze w ten sam sposób. Jeśli zachodzi potrzeba wykorzystania części opakowania, należy dokładnie wymieszać całą suchą mieszankę, ponieważ podczas transportu mogło dojść do rozdzielenia składników. Stwardniałej zaprawy nie należy ponownie mieszać z wodą ani łączyć z nową mieszanką.
Sposób użycia
Przygotowaną zaprawę trzeba nakładać na murze zgodnie z przyjętym sposobem murowania. Podczas wznoszenia murów należy przestrzegać zasad przewiązywania oraz stosować odpowiednie grubości spoin. W przypadku murów z cegły ceramicznej pełnej, dziurawki, kratówki oraz z ceramicznych pustaków szczelinowych pionowo drążonych, zalecana grubość spoin poziomych wynosi 12 mm (+5 mm, -2 mm), a spoin pionowych 10 mm (±5 mm). W murach z pustaków betonowych, grubość spoin poziomych może mieć zakres od 10 do 15 mm, natomiast grubość spoin pionowych od 10 do 20 mm. W przypadku murów z bloczków z betonów komórkowych, wznoszonych za pomocą tradycyjnych zapraw murarskich, rekomendowana grubość spoin poziomych to 15 mm (±3 mm), a grubość spoin pionowych 10 mm (±3 mm).
Przechowywanie
Zaprawę należy przechowywać w szczelnie zamkniętych workach, w suchych warunkach. Chronić przed wilgocią. Okres przechowywania zaprawy w warunkach zgodnych z podanymi wymaganiami wynosi do 12 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu.