Wylewka Betonowa HIPPER. 25 kg
HIPPER. Wylewka betonowa to wysokiej jakości produkt o wydajności 19 kg/m², idealny do tradycyjnych prac budowlanych. Przeznaczona jest do stosowania w temperaturach od +5°C do +25°C, z możliwością aplikacji w warstwach o grubości od 25 do 60 mm. Po przygotowaniu zaprawa jest gotowa do pracy przez 1 godzinę, co zapewnia wygodę i elastyczność podczas wykonywania prac murarskich.
Zastosowanie
HIPPER. Wylewka betonowa to zaprawa cementowa przeznaczona do wykonywania podkładów podłogowych oraz warstw dociskowych podkładowych i kształtujących spadek zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, włączając tarasy i balkony. Nadaje się do stosowania na wszystkich podłożach na bazie spoiw hydraulicznych, warstwach paroizolacji lub izolacji przeciwwilgociowej, oraz na izolacjach termicznych i akustycznych. Doskonale nadaje się również do tworzenia podkładów podłogowych do systemów ogrzewania podłogowego. Z tej zaprawy można również wylewać inne elementy bezpośrednio na budowie, takie jak fundamenty, nadproża, schody, stropy - po odpowiednim zbrojeniu. Po zmieszaniu z wodą tworzy jednolitą masę łatwą do aplikacji. Po stwardnieniu jest odporna na działanie wody i mrozu, wykazując dużą wytrzymałość na obciążenia. Nadaje się również do murowania bloczków fundamentowych.
Właściowści
To gotowa, sucha mieszanka cementów, wypełniaczy mineralnych oraz środków modyfikujących. Posiada plastyczność oraz dobrą przyczepność, co sprawia, że jest uniwersalnym produktem. Prostota w przygotowaniu masy oraz jej parametry robocze sprawiają, że jest to materiał łatwy w użyciu, wygodny i ekonomiczny.
Przygotowanie podłoża
Podłoże, na którym będzie wykonywany podkład z nim związany, powinno być stabilne, mocne oraz wolne od substancji mogących osłabić przyczepność zaprawy, takich jak kurz, brud, wapno, oleje, tłuszcze, wosk, itp. Luźne elementy oraz fragmenty o słabej wytrzymałości należy usunąć mechanicznie, na przykład przez skuwanie. Zaleca się także zwilżenie podłoża wodą bezpośrednio przed wykonaniem podkładu. Jeśli potrzebna jest większa przyczepność, sugeruje się zastosowanie warstwy kontaktowej za pomocą środka gruntującego. Po wyschnięciu warstwy kontaktowej można przystąpić do nakładania zaprawy. W przypadku podkładów podłóg pływających, należy zadbać o równomierne i dokładne rozmieszczenie wszystkich warstw izolacji termicznej lub akustycznej na podłożu. Ściany i inne elementy znajdujące się w obszarze prac powinny być oddzielone (zdylatowane) od przyszłej posadzki, na przykład za pomocą profili dylatacyjnych lub cienkich pasków styropianu.
Sposób użycia
Przygotowaną zaprawę należy układać warstwą o grubości zależnej od rodzaju konstrukcji podłogi oraz ściśliwości warstwy izolacji termicznej lub akustycznej. W przypadku podłóg narażonych na duże obciążenia, znaczne zmiany temperatury, podłóg na stropach prefabrykowanych w pomieszczeniach o intensywnej eksploatacji, podkłady układane na warstwach izolacji termicznej lub akustycznej o dużej odkształcalności, oraz w celu zmniejszenia liczby dylatacji przeciwskurczowych, zaleca się stosowanie zbrojenia podkładów. Podczas wykonywania podkładów należy przestrzegać zasad stosowania szczelin dylatacyjnych: konstrukcyjnych, izolacyjnych i przeciwskurczowych. Wykonaną powierzchnię należy chronić w trakcie prac i w pierwszym okresie po ich zakończeniu, przed zbyt szybkim wysychaniem, bezpośrednim nasłonecznieniem, niską wilgotnością powietrza lub przeciągami. W celu zapewnienia odpowiednich warunków wiązania zaprawy, w zależności od potrzeb, świeżo wykonaną powierzchnię można zraszać wodą lub przykrywać folią. Należy również ograniczyć ogrzewanie pomieszczenia, w którym wykonano wylewkę.
Zużycie
Zużycie materiału zależy od rodzaju podłoża i stopnia jego nierówności, średnio wynosi ok. 19,3 kg/m² na 1 cm grubości warstwy zaprawy.
Przechowywanie
Zaprawę należy przechowywać w szczelnie zamkniętych workach, w suchych warunkach. Chronić przed wilgocią. Okres przechowywania zaprawy w warunkach zgodnych z podanymi wymaganiami wynosi do 12 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu.