Strona główna HIPPER porady Urządzamy kącik do czytania – kolory, akcesoria i oświetlenie

    Hipperporada

    Urządzamy kącik do czytania – kolory, akcesoria i oświetlenie

    Marzysz o własnym, przytulnym kąciku do czytania, w którym zrelaksujesz się z ulubioną książką? W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć funkcjonalne i estetyczne miejsce do czytania w domu. Dowiesz się, gdzie najlepiej zaaranżować kącik czytelniczy, jakie kolory i dodatki wybrać oraz jakie oświetlenie zapewni największy komfort Twoim oczom. Zapraszamy!

    Gdzie najlepiej urządzić kącik do czytania? Wybieramy idealne miejsce w domu

    Domowa przestrzeń, choć powinna być oazą spokoju i relaksu, często taka nie jest. W końcu życie całej rodziny koncentruje się w domu, w samym jego sercu – to tu dzieje się to, co istotne dla wszystkich domowników. Codziennie towarzyszą temu emocje, wyzwania i obowiązki – jak w tym wszystkim znaleźć czas dla siebie?

    Wystarczy zorganizować swoje miejsce relaksu – kącik z dala od tej wspaniałej, ale czasami jednak przytłaczającej, codzienności.

    Wybór odpowiedniego miejsca to pierwszy i najważniejszy krok do stworzenia wymarzonego kącika do czytania, który da Ci to, czego potrzebujesz – chwile dla siebie w spokojnym i sprzyjającym relaksowi otoczeniu.

     

    zrelaksowana kobieta czytająca książkę

    Gdzie najlepiej urządzić przytulny kącik do czytania?

    • Kącik do czytania w salonie – to świetna opcja, jeśli chcesz stworzyć ogólnodostępną przestrzeń do relaksu. Możesz wygospodarować miejsce w rogu pokoju lub przy regale z książkami. Dobrze, by w zasięgu wzroku było okno, a nie telewizor. Warto korzystać z niego wtedy, kiedy inni domownicy zajęci są swoimi sprawami w innych częściach domu.
    • Kącik do czytania przy oknie – naturalne światło to najlepszy przyjaciel każdego miłośnika książek i długich godzin spędzanych przy lekturze. Okolice okna zapewnią jasne i przytulne miejsce do lektury.
    • Kącik do czytania na poddaszu – jeśli dysponujesz poddaszem, rozważ stworzenie tam kameralnej przestrzeni do czytania. Skośne sufity, drewniane elementy i wielki, wygodny fotel – to brzmi jak przepis na uroczy kącik czytelniczy w domu, do którego wstęp mają tylko wybrani.
    • Pokój do czytania – jeśli masz dodatkowy pokój, możesz zaaranżować w nim domową biblioteczkę. Wypełnione książkami regały i miękkie siedziska stworzą idealne warunki do czytania i relaksu. Wystarczy zamknąć drzwi i cieszyćsię chwilą tylko dla siebie.

    Pamiętaj, żeby wyposażyć swoje nowe miejsce relaksu w wygodny fotel – niezależnie od miejsca, które wybierzesz. Kącik do czytania z fotelem to podstawa! Świetnie sprawdzi się model z wysokim oparciem i podłokietnikami. Jeśli wolisz nietuzinkowe rozwiązania, możesz rozważyć podwieszenie pod sufitem hamaka brazylijskiego, który wprowadzi wyjątkowy, wakacyjny klimat. To dobry pomysł do pokoju dziecka.

    kącik do czytania przy oknie
    kobieta czytająca książkę przy oknie

    Paleta barw polecana do kącika czytelniczego – kolory ścian, mebli i tekstyliów

    Kolorystyka ma ogromny wpływ na atmosferę wnętrza i nastrój towarzyszący osobom, które w nim przebywają. Dobór kolorów ma kluczowe znaczenie w każdym pomieszczeniu w domu, a szczególnie w tych służących do odpoczynku. Dlatego do kącika czytelniczego warto wybierać barwy sprzyjające relaksowi, takie jak:

    • Jasne beże i pastele – nadają lekkości, ciepła i przytulności.
    • Zielenie i błękity – działają kojąco na zmysły i koncentrację.
    • Ciemniejsze odcienie, jak granat czy butelkowa zieleń – tworzą elegancką, nastrojową przestrzeń, sprzyjającą zanurzeniu się w lekturę.
    • Ciepłe barwy ziemi – brązy i ciemne beże zbliżają do natury, wywołują ciepłe emocje i dodają wnętrzom przytulności.

    Jeśli planujesz malowanie ścian, zwróć uwagę na farby MAGNAT, które oferują szeroką gamę odcieni idealnych do stworzenia kącika do czytania. Przy okazji to jedne z lepszych i częściej wybieranych farb do ścian na polskim rynku – odporne na plamy i zmywanie, a nawet szorowanie na mokro. Odkryj paletę bartw MAGNAT i zainspiruj się do zmian!

    Oświetlenie do kącika do czytania – jakie źródła światła wybrać, by nie męczyć oczu?

    Dobre oświetlenie to klucz do komfortowego czytania. Warto zastosować kilka źródeł światła, zależnie od miejsca i natężenia naturalnego światła z okien.

    • Światło dzienne – maksymalnie wykorzystaj naturalne oświetlenie, lokalizując swój kącik do czytania przy oknie.
    • Lampy podłogowe – idealne do ustawienia obok fotela. Regulowane modele pozwalają na dostosowanie kąta padania światła, co zwiększa komfort czytania nawet do późnych godzin nocnych. Dzięki nim Twój kącik do czytania nabierze charakteru – połączenie stylowej lampy podłogowej z mięciutkim fotelem i kocem to przepis na udany czytelniczy wieczór.
    • Lampy stołowe i lampki nocne – doskonałe do niewielkich przestrzeni, np. stolików kawowych obok fotela czy półek w domowej biblioteczce.

    Jeśli chodzi o żarówki – najlepszym wyborem będą te o neutralnej barwie światła, które zapewniają komfort dla oczu i nie powodują zmęczenia, jednocześnie doskonale oświetlając czytelniczą strefę.

    Warto rozważyć wybór pomiędzy temperaturą barwową:

    • 3500-4500 Kelwinów (barwa biała)
    • 5000-5500 Kelwinów (światło dzienne).
    słoneczny kącik do czytania
    kobieta czytająca książkę na hamaku brazylijskim

    Niezbędne dodatki do przytulnego kącika czytelniczego – poduszki i koce

    Dodatki to elementy, które nadają wnętrzu ciepła i sprawiają, że chce się w nim spędzać czas. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić kącika do czytania bez miękkich, przyjemnych w dotyku tekstyliów, którymi można się przykryć lub w nich zanurzyć, a także bez dużego kubka z ulubionym napojem. Nic dziwnego! To właśnie starannie dobrane dodatki powodują, że miejsce nabiera Twojego charakteru i czujesz się z nim dobrze.

    A więc co warto uwzględnić podczas kreowania czytelniczego azylu?

    • Koce z mikrofibry – miękkie, lekkie i przyjemne w dotyku, idealne na chłodniejsze wieczory z książką.
    • Poduszki – różne rozmiary i kształty poduszek zapewnią wygodę podczas dłuższego czytania.
    • Dywan – najlepiej gruby i puszysty lub z naturalnych materiałów, które ocieplą miejsce pod stopami i w całą przestrzeń.
    • Półki na książki – funkcjonalne regały lub wiszące półki pozwolą na wygodne przechowywanie ulubionych tytułów.
    • Klimatyczne dodatki – na półkach, komodach, parapetach lub stoliku kawowym poustawiaj podgrzewacze lub świeczki o ulubionych zapachach, by nadać relaksowi zupełnie nowego wymiaru. W tej roli sprawdzą się także małe lampki, cotton-balls lub niewielkie dekoracje LED.
    • Zielone rośliny i kwiaty – nic nie buduje tak przyjemnej atmosfery, jak bujna roślinność. Zwisające kwiaty, mało wymagające sukulenty, sansewierie, zamiokulkasy czy palmy i monstery – to właśnie one stworzą domową dżunglę w Twoim kąciku do czytania, uprzyjemniając każdą chwilę spędzoną z książką w otoczeniu roślinności.
    kącik do czytania z dużą lampą podłogową
    kącik czytelniczy z wygodnym fotelem, kocem i herbatą

    Miejsce do czytania w domu dla dzieci – jak zachęcić najmłodszych do spędzania czasu z książką?

    Czytanie od najmłodszych lat rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo, dlatego warto stworzyć kącik do czytania dla dziecka. Jak go urządzić?

    • Wybierz jasne, wesołe kolory – pastelowe odcienie lub delikatne wzory zachęcą malucha do spędzania czasu w przygotowanym kąciku.
    • Wygodne siedziska – pufy, małe fotele lub nawet duże poduszki na podłodze sprawdzą się najlepiej.
    • Dobrze oświetlone miejsce – najlepiej przy oknie lub z punktową lampką biurkową, by jak najlepiej zadbać o wzrok najmłodszych domowników.
    • Dostępne półki na książki – niskie regały lub skrzynie pozwolą dziecku samodzielnie wybierać lektury. Większa dostępność może wpłynąć pozytywnie na decyzje Twojego dziecka o sposobie spędzania czasu.

    Inspiracje na kącik do czytania dla dzieci można czerpać z bajkowych aranżacji, dodając np. baldachim nad łóżkiem, dziecięce tipi czy inne tematyczne dekoracje z ulubionych animacji Twojej pociechy.

    Urządzenie kącika do czytania to doskonały sposób na stworzenie miejsca do relaksu i odpoczynku. Kluczowe elementy do zagospodarowania to odpowiednia lokalizacja, przytulna kolorystyka, komfortowe oświetlenie oraz miękkie dodatki. Niezależnie od tego, czy planujesz kącik czytelniczy w domu dla siebie czy dziecka, pamiętaj, że najważniejsze jest dopasowanie przestrzeni do potrzeb Twoich i pozostałych domowników. Dzięki kilku prostym zmianom stworzysz wymarzone miejsce do zatapiania się w książkowych historiach.

    kobieta czytająca książkę z córką w kąciku do czytania w pokoju dziecięcym
    dziewczynka czytająca książkę w swoim kąciku do czytania
    < Cofnij