Strona główna HIPPER porady Twoje dziecko i porządek w jednym pokoju? Tak, to możliwe! Jak sprytnie zorganizować zabawki?

  Hipperporada

  Twoje dziecko i porządek w jednym pokoju? Tak, to możliwe! Jak sprytnie zorganizować zabawki?

  Rozrzucone pluszaki, klocki na podłodze, ogólny rozgardiasz – jeśli znasz ten widok, wiesz, że organizacja zabawek jest niezbędna w pokoju malucha. Dowiedz się, jak wyrobić w dziecku nawyk sprzątania i go do tego nie zniechęcić. Poznaj też praktyczne porady ułatwiające przechowywanie zabawek i ich segregację. Wprowadzając te wskazówki w życie, przejmiesz kontrolę nad porządkiem, a także nauczysz swojego dziecka samodzielności.

  Dlaczego warto nauczyć dziecko dbałości o swoje rzeczy?

  Zabawki często przechodzą z dziećmi wiele – gryzienie, rzucanie, rozbieranie na części pierwsze. Skąd się to bierze? Z ciekawości, nudów, potrzeby zwrócenia na siebie uwagi, odreagowania jakichś uczuć, a czasami po prostu zabawka niszczy się przez przypadek.

  Rodzice często zastępują zepsute zabawki nowymi, jednak nie uczy to dzieci o wartości tych rzeczy.

  Nauka porządku to niezwykle istotna sprawa, ponieważ prowadzona od małego, zaowocuje w przyszłości. Dziecko wiedząc, że utrzymywanie ładu w pokoju jest ważne, będzie chętniej pomagać w innych obowiązkach w domu.

  Samo tłumaczenie, że porządek w pokoju dziecka ma znaczenie nie wystarczy. Dzieci w dużej mierze wzorują się na rodzicach, dlatego konieczne jest dawanie mu dobrego przykładu.

  Wielu dorosłych uważa, że na początku trzeba sprzątać za dziecko, a ono później się tego nauczy. To nie do końca prawda. Sprzątanie będzie mu się kojarzyć tylko z obowiązkiem i będzie się temu opierać. Zamiast tego, wytłumacz swojemu maluchowi, dlaczego porządek jest ważny. Ucz go samodzielności oraz szacunku dla rzeczy.

   

  Praktyczne rozwiązania do przechowywania zabawek - od skrzynek po półki

  Podstawowym sposobem na praktycznie urządzony pokoik dziecięcy jest zapewnienie pojemnych miejsc do przechowywania. Bałagan w tym miejscu jest nieodłączny, ale nie trzeba się go obawiać.

  Opanuj go decydując się na pojemniki do przechowywania różnego rodzaju – opcji jest mnóstwo. Porządek w pokoju dziecka ułatwi stworzenie przestrzeni, którą można łatwo zmieniać i przearanżować np. poprzez wysuwanie pudełek czy dodawanie organizerów.

   

  pokój z regałem na zabawki dziecka

  Jakie akcesoria i meble ułatwią wspólne sprzątanie z dzieckiem?

  • Półki i półeczki wolnowiszące lub w meblościance. Mogą posłużyć jako ekspozycyjne miejsce na kolekcję ulubionych figurek czy książeczek. Warto umieścić praktyczne półki na wysokości wzroku dziecka nad łóżkiem czy stolikiem, by to ono cieszyło się swoją kreatywną przestrzenią. Można do nich doczepić haczyki na organizery czy ubranka.
  • Szuflady, schowki i skrytki – doskonałe na drobne zabawki dla dzieci, artykuły do malowania i gry. Mogą być częścią biurka, komody, szafy, a nawet łóżka ze schowkiem. Szuflady sprawią, że pokoik dziecięcy będzie lepiej zorganizowany.
  • Regał na kółkach to świetna opcja, która odciąża kręgosłup. Kilka półek na regale pozwala na łatwą i szybką segregację zabawek. Regał z przydatnymi akcesoriami czy ulubionymi zabawkami dzięki kółkom można łatwo zabrać z pokoju dziecka do salonu czy sypialni.
  • Regał z kwadratowymi półkami ułatwi przechowywanie zabawek w pasujących kolorowych pojemnikach. Dzięki temu wizualnie unikniesz bałaganu, a pokój będzie wydawać się czysty i schludny. Gdy przyjdzie pora na zabawę, wystarczy wyjąć odpowiednie pudełko.
  • Plastikowe pojemniki – najlepiej zamykane i transparentne, w których łatwo znaleźć akurat potrzebne zabawki. Dobrym pomysłem są pudełka na kółkach ułatwiające przenoszenie rzeczy z pokoju do pokoju. Wśród dostępnych modeli są też takie, które łączą się w jeden system, dzięki czemu oszczędzasz miejsce w pomieszczeniu.
  • Materiałowe organizery z jedną lub kilkoma przegródkami, dzięki którym segregacja zabawek będzie błyskawiczna. Można powiesić je na drzwiach, na ścianie, w kąciku z zabawkami lub umieścić w szafie czy szufladzie komody.
  • Kosze wiklinowe lub materiałowe perfekcyjne na pluszaki i większe zabawki. Mogą stać przy łóżku czy przy strefie do zabawy, gdzie będą łatwo dostępne dla dziecka. Nie dość, że pojemne, to jeszcze dekoracyjne – znajdziesz mnóstwo uroczych wzorów koszów. Często są wyposażone w uchwyty, co usprawnia przenoszenie kosza.
  • Skrzynie na zabawki i pufy, czyli siedzisko i schowek w jednym. Funkcjonalna dekoracja w postaci skrzyni obitej wygodnym materiałem znakomicie uzupełni pokoik dziecięcy.
  dziecięce łóżko z szufladami

  Jak segregować zabawki? Praktyczne porady

  Organizacja zabawek u malucha w pokoju nie musi być trudna – wystarczy poznać kilka zasad i znaleźć na to swój sposób! Spróbuj podzielić pokoik dziecięcy na kilka stref – do spania, zabawy, zajęć artystycznych i do przechowywania np. ubrań.

  Dzięki temu zyskasz jasny podział co, gdzie powinno być. Dziecko zrozumie to i z czasem przyzwyczai się do odkładania rzeczy na swoje miejsce.

  Porządek w pokoju dziecka łatwiej zachować, gdy zabawki są pogrupowane według rodzaju. W jednym miejscu umieść klocki, w innym puzzle, a jeszcze inne pudełko przypisz do gier planszowych.

  Ułatwi to nie tylko sprzątanie, ale także późniejsze szukanie ulubionych zabawek. Świetnie, jeśli pudełka na osobne grupy rzeczy mają różne kolory. W ten sposób maluch łatwiej zapamięta, co gdzie jest.

  Jak wpleść porządkowanie w codzienną rutynę dziecka?

  Jest kilka sposobów, dzięki którym łatwiej utrzymać porządek w pokoju dziecka. Sprzątanie może należeć do wspólnej rutyny z mamą czy z tatą o dowolnej porze dnia. Możecie razem uporządkować rzeczy po zabawie, rano pościelić łóżka, a po posiłku wspólnie myć naczynia.

  Małe dziecko nie będzie od razu perfekcyjnie sprzątać i trzeba mieć do tego cierpliwość, ale gdy zrobisz tego wspólny przyjemny czas, maluch będzie mieć z tym pozytywne skojarzenia. Sprawi to, że nie zniechęcisz dziecka do sprzątania, a wyrobisz w nim zdrowy nawyk.

  Wspólna organizacja zabawek może być miłym wspomnieniem. Wykorzystaj do tego ulubioną muzykę dziecka lub zrób z tego wyścigi czy zabawę, kto zbierze więcej rzeczy. Pamiętaj, że słowo „posprzątaj” to za mało dla dziecka, które jeszcze nie wszystko rozumie. Daj mu konkretne polecenia takie jak „odłóż książki na półkę” czy „zabierz pluszaki do pojemnika koło łóżka”.

  dziecko wkłada zabawki do skrzyni
  pokój dziecka z kolorowymi pudełkami do przechowywania

  Zabawki w zasięgu ręki – jakie powinny być najbardziej dostępne?

  Przechowywanie zabawek staje się prostsze, gdy każda lalka, gra i pluszak mają swoje miejsce na półce.

  Dzięki temu łatwiej je sprzątnąć nie tylko nam, ale także dziecku. Będzie ono kojarzyło co, gdzie powinno być. Większość rzeczy w pokoju dziecięcym powinna być w zasięgu wzroku dziecka – to w końcu przestrzeń specjalnie dla niego.

  W zasięgu ręki warto umieścić obecnie ulubione zabawki, by dziecko szybko mogło je dosięgnąć. To może być półka przy łóżku czy pudełko przy miejscu do zabawy.

  Umieść tam np. kolekcję zbieranych przez dziecko figurek czy innych zabawek. Warto też na niższej półce umieścić ulubione książeczki z bajkami, by maluch sam mógł po nie sięgnąć.

  Zapanuj nad chaosem w domu dbając o przechowywanie zabawek i organizację przestrzeni. Naucz przy tym swoje dziecko dobrych nawyków pokazując mu, że sprzątanie nie musi być trudne ani nudne. Wykorzystaj praktyczne rady i miej porządek w domu pod kontrolą!

  Akcesoria i zabawki do pokoju dziecka na HIPPER.pl

  < Cofnij