Strona główna HIPPER porady Rodzaje i gwinty żarówek. Jak dobrać odpowiedni typ do swojej lampy?

    Hipperporada

    Rodzaje i gwinty żarówek. Jak dobrać odpowiedni typ do swojej lampy?

    Światło potrafi nadać wnętrzu przytulnego klimatu, wpłynąć na koncentrację podczas pracy lub zaakcentować stylowy wystrój. Jednak nawet najpiękniejsza lampa nie zrobi spektakularnego wrażenia, jeśli nie zadbasz o dobór idealnej żarówki. Sprawdź, na jakie rodzaje żarówek zwrócić uwagę, kupując oświetlenie do swojego domu.

    Urządzając mieszkanie nie sposób zapomnieć o oświetleniu, którego rozmieszczenie planuje się już na etapie projektowania wnętrza. Światło główne, uzupełniające, punktowe – jest tego sporo. Warto przemyśleć te kwestie, by pomieszczenia były jak najbardziej funkcjonalne oraz przyjemne do przebywania. W zależności od umiejscowienia lampy oraz barwy światła, pomieszczenie potrafi całkowicie zmienić charakter i wygląd. Dlatego wybór żarówki do lampy jest istotną decyzją. Na rynku dostępne są różne rodzaje żarówek z odmiennymi właściwościami. Na jaką więc się zdecydować?

    Rożne rodzaje żarówek

    Wybierając oświetlenie można znaleźć mnóstwo produktów z oznaczeniami, które mogą przyprawić niedoświadczone osoby o mętlik w głowie. Poznaj kilka wskazówek ułatwiających dobór perfekcyjnej żarówki do lampy do Twojego domu.

    Wśród najpopularniejszych żarówek znajdziesz halogenowe oraz diodowe LED dominujące w sklepach. Do najważniejszych typów należą również te tradycyjne żarowe oraz świetlówki inaczej nazywane jarzeniówkami.

    Najbardziej ekonomicznym, a jednocześnie ekologicznym wyborem będzie energooszczędna żarówka LED. To przede wszystkim opcja przyjazna dla portfela, ponieważ gwarantuje niższe rachunki za prąd. Zapewnia taki sam efekt jak inne rodzaje żarówek, a przy tym pobiera niewielką ilość prądu. Używając jej, nie musisz martwić się o nagrzewanie, ponieważ żarówki LED są całkowicie bezpieczne. Dodatkowo, nie zawierają toksycznych związków takich jak np. rtęć.

     

    Różne rodzaje żarówek

    Dzięki praktycznym właściwościom diody LED można eksperymentować ze zmianą barw światła, co nie jest możliwe w przypadku innych typów żarówek. To świetna propozycja, gdy zależy Ci na oryginalnym, dekoracyjnym efekcie. Przewagą żarówek LED-owych jest ich trwałość. Potrafią świecić nawet do 100 tysięcy godzin zapewniając wytrzymałość na aż 25 lat.

    Z kolei żarówki halogenowe są doskonałym zamiennikiem tych tradycyjnych. Jako że są odmianą żarówek gazowych, zazwyczaj wykorzystuje się w nich jod. To rozwiązanie szczególne polecane w pokojach, gdzie często włącza się światło, ponieważ nie wpływa to na wytrzymałość żarówki. Halogeny są niewielkie, dzięki czemu świetnie sprawdzą się zamontowane w lampkach biurkowych, stołowych czy nocnych. Często zawierają one filtr UV, co jest bezpieczne dla oczu. Po włączeniu, błyskawicznie się zapalają, a do tego znakomicie odzwierciedlają rzeczywiste barwy. Żarówki halogenowe będą intensywnie świecić przez około 2 lata.

    Innym typem żarówek, który jest już coraz mniej popularny, są te tradycyjne, żarowe. Mimo tego, że świetnie oddają kolory, to nie są energooszczędne i świecą krótko, bo tylko około 1000 godzin. Ich temperatura barwowa też jest stała – możliwe jest tylko ciepłe światło. Z tych powodów, żarówki, które niegdyś były w każdym mieszkaniu, teraz są wycofywane ze sprzedaży. Obecnie, aby je kupić, muszą być oznaczone, że nie są przeznaczone do codziennego domowego użytku, ale do celów przemysłowych.

    Żarówki we wnętrzu industrialnym

    Wybierz najlepszą barwę i moc żarówki

    Aby dobrać odpowiednie oświetlenie, warto przyjrzeć się pojęciu temperatury barwowej i zdecydować się na preferowany kolor światła. Jej skalę określa się w Kelwinach (K). Ciepłe światło to 3300 K, neutralne określa przedział od 3500-5000 K, a zimna barwa to zakres od 5500 K. Pierwsza opcja będzie doskonała do pomieszczeń przeznaczonych do relaksu. Neutralne barwy sprawdzą się na przykład w kuchni. Z kolei chłodny kolor światła to perfekcyjny wybór do biura i gabinetu. Pozytywnie wpłynie na koncentrację oraz skupienie podczas pracy. Ciekawą opcją są różne rodzaje żarówek LED, których barwę można zmieniać za pomocą pilota na kolorowe odcienie.

    Innym podziałem żarówek jest ten ze względu na moc. W zależności od pomieszczenia, do którego je wybierasz, może być potrzebna odmienna moc żarówki. Są te bardziej i mniej intensywne, a ich wartość opisuje się inaczej w przypadku żarówek LED oraz tradycyjnych:

    • 25 W to w przypadku diod LED 2-3 W
    • 40 W to 4-5 W
    • 60 W to 6-8 W
    • 75 W to 8-10 W
    • 100 W to 11-15 W.

    Gwinty najpopularniejszych żarówek

    W każdej żarówce znajduje się klosz, element świecący taki jak żarnik oraz trzonek, inaczej nazywany gwintem. Do różnych lamp pasują odmienne gwinty różniące się mocowaniem, wielkością oraz średnicą.

    Najczęściej kupowane gwinty to:

    • E27 – najbardziej znane i wykorzystywane w większości lamp; jeśli nie wiesz jaką żarówkę kupić, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten gwint będzie odpowiedni
    • E14 – mniejsze gwinty, często wykorzystywane do kinkietów i niewielkich lampek nocnych czy stołowych
    • E17, E26 – wymagają małego napięcia
    • E40 – przystosowane do większego napięcia, używane np. do lamp ulicznych
    • G4 – zazwyczaj spotykane w żarówkach halogenowych, świetne do punktowego źródła światła.
    Dłoń trzymająca żarówkę na tle nieba

    W niektórych przypadkach żarówka gwinty ma mniej standardowe takie jak: GU10, G5 czy MR16. Wtedy można wykorzystać przejściówkę, dzięki której łatwo zamontować tradycyjny trzonek i nie trzeba szukać specjalnej, trudno dostępnej żarówki.

    Jak dobrać żarówkę do lampy?

    Wybór perfekcyjnej lampy do swojego wnętrza masz już za sobą, ale zastanawiasz się nad żarówką? Oprócz gwintu i rodzaju żarówki, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii.

    Zastanów się, w jakim miejscu będzie ustawiona lampa i jakie będzie jej przeznaczenie. Czy to ma być lampa do pracy czy do relaksu? Co będzie oświetlać? Znając odpowiedź, dobierz idealną intensywność światła. Wśród dostępnych opcji, są również produkty w dekoracyjnych kształtach, co może świetnie sprawdzić się we wnętrzach urządzonych w stylu retro, industrialnym czy nowoczesnym. Ich oryginalna, nierówna powierzchnia będzie tworzyć ciekawe cienie na ścianie. Żarówki typu Vintage Edison doskonale będą pasować do minimalistycznych abażurów. Z kolei te w klasycznym kształcie, znakomicie odnajdą się w ozdobnych lampach. Postaw na połączenie estetyki oraz praktyczności!

    Podczas przeglądania dostępnych żarówek, przyjrzyj się parametrom technicznym. Wśród nich jest CRI opisujący rzeczywiste oddanie barw w skali od 0 do 100. Istotny jest też kąt świecenia, ponieważ im jest szerszy, tym więcej lampa oświetli przestrzeni. Dodatkowo, moc żarówki opisuje się lumenami, które wskazują na jasność światła. Ważna jest też liczba cykli włączania i wyłączania oraz energooszczędność żarówki. Najmniej prądu zużywa taka określona wartością A+++.

    Jak widać, wybierając żarówkę do lampy trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Po zapoznaniu się z podstawowymi pojęciami oraz rodzajami żarówek nie sprawi to jednak żadnego kłopotu. Postaw na najlepszy wybór i ciesz się klimatycznym wnętrzem po zmroku w świetle lamp!

    < Cofnij