Na co zwrócić uwagę wybierając pompę do wody?
Pompa do wody, tak jak każdy sprzęt techniczny, posiada parametry, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. W przypadku pomp to przede wszystkim moc, wydajność, maksymalna głębokość zanurzenia, klasa ochronności, wysokość podnoszenia wody oraz maksymalna średnica zanieczyszczeń.
Za jedną z ważniejszych cech pompy do wody uznaje się jej wydajność, czyli możliwy przepływ wody w określonej jednostce czasu, tzn. ile wody pompa jest w stanie przetoczyć w ciągu np. godziny. Drugim z istotnych parametrów jest wysokość podnoszenia wody, która ma szczególne znacznie w przypadku przepompowywaniu wody na dużych różnicach poziomów (np. pompowanie ze studni głębinowej). To wysokość, na jaką pompa jest w stanie wypompować wodę od swojego źródła do wskazanego punktu.
Do ważnych cech należy zaliczyć także moc pompy. Określa ona pobór energii elektrycznej potrzebnej do działania urządzenia – im większa moc, tym lepsze parametry pracy. Jeśli zależy Ci na szybkiej, wydajnej pracy, wybierz urządzenie o większej mocy, nie zapominając o innych istotnych parametrach. Moc przeciętnej pompy do wody brudnej używanej na potrzeby domowe oscyluje zazwyczaj wokół kilkuset watów (kW). W przypadku tego rodzaju pompy, spotkasz się też z parametrem określającym średnicę zanieczyszczeń. Wbrew pozorom, domowe pompy do wody brudnej nie są stworzone do pompowania mocno zanieczyszczonej wody. Świetnie radzą sobie z cząsteczkami o średnicy od 5 do nawet 38 mm (zależnie od modelu). Jednak większe elementy mogą doprowadzić do zatkania pompy, co w konsekwencji może spowodować awarię silnika. Do mocno zanieczyszczonej wody stosuje się pompy do wody wyposażone dodatkowo w wirniki, które skutecznie rozdrabniają większe zanieczyszczenia.
Oprócz omówionych parametrów ważne jest także źródło zasilania i dobranie go adekwatnie do swoich potrzeb. Na rynku dostępne są zarówno modele elektryczne, jak i spalinowe. Pompy elektryczne są chętniej wybierane ze względu na uniwersalność zastosowania i łatwość użycia. Można ich używać zarówno pod wodą, jak i w pomieszczeniach. Pracują zdecydowanie ciszej od modeli spalinowych i można powiedzieć, że są praktycznie bezobsługowe. Z kolei modele spalinowe cenione są za wygodę codziennego użytkowania – te pompy przenośne można używać w dowolnym miejscu, nawet bez dostępu do źródła zasilania. Dzięki mocnemu, spalinowemu silnikowi, możliwości pompy są znacznie większe, jednak wpływa to też na rozmiar i wagę urządzenia. Zasilanie tego typu silnikiem uniemożliwia używanie pompy w pomieszczeniach zamkniętych, jednak w żaden sposób nie ogranicza to pracy urządzenia. Zasięg takiej pompy do wody zależy od długości węża i mocy silnika.
Pompy zanurzeniowe, spalinowe, a może zatapialne? Które wybrać?
Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp, w tym także hydrofory – jak się w tym połapać i wybrać najlepszy model do swoich potrzeb? Już wyjaśniamy!
Pompy zanurzeniowe (nazywane również zatapialnymi) mogą pracować zanurzone pod wodą. Tym, co je charakteryzuje, jest wysoki poziom wznoszenia wody, dlatego świetnie sprawdzą się do pracy na dużych różnicach poziomów. Dostępne na rynku pompy zatapialne występują zarówno w wersji do wody czystej, jak i brudnej. Do ich minusów można zaliczyć dość niskie ciśnienie, które wpływa na czas pracy.
Jeśli szukasz sprzętu, który będzie pracował szybko, wydajnie i bez większych ograniczeń – wybierz pompy spalinowe do wody. Wyposażone w silnik spalinowy pracują bardzo efektywnie podczas przepompowywania wody czystej i brudnej. Pamiętaj, że nie nadają się do przepompowywania wody przeznaczonej do picia. Pompy spalinowe do wody znajdują zastosowanie nie tylko w domu, ale także jako sprzęt do użytku profesjonalnego, dlatego ich cena nie należy do najniższych. Za ceną stoi jednak jakość i wydajność urządzenia, które gwarantuje szybkie i efektywne działanie.
Na uwagę zasługują także pompy ręczne, które działają bez dostępu do źródła zasilania. Nadal są chętnie wybierane do użytku domowego lub na małych działkach. Oprócz dostępu do wody, pełnią także funkcję ozdobną, wzbogacając aranżację ogrodu o ciekawy element dekoracyjny. Decydując się na to rozwiązanie, pamiętaj o jego ograniczeniach – brak możliwości ciągłego poboru wody, ograniczenia związane z głębokością wydobycia wody oraz brak odporności na mróz. Do okazjonalnego użytku w ogrodzie lub na małej działce w ciepłych miesiącach ręczne pompy będą idealne.
Hydrofory to urządzenia gwarantujące nieprzerwaną dostawę wody z zachowaniem stałego ciśnienia. Najczęściej wykorzystywane do doprowadzania wody ze studni do domu oraz do zaopatrywania działek lub warsztatów w wodę z własnych ujęć wodnych. Jeśli szukasz niezawodnego urządzenia o dużej wydajności, wybierz hydrofor do wody i ciesz się stałym dostępem do wody wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz.
Pompa do wody to urządzenie przydatne w domu i ogrodzie – wszędzie tam, gdzie istnieje lub może pojawić się potrzeba przepompowania dużych ilości wody w stosunkowo krótkim czasie. Duży wybór rodzajów i modeli umożliwia dobranie urządzenia, które odpowie na wszystkie Twoje potrzeby. Poznaj naszą ofertę, w której znajdziesz pompy zanurzeniowe (zatapialne), hydrofory do wody, pompy spalinowe oraz węże przyłączeniowe i inne akcesoria do pomp i hydroforów.