Rodzaje pił i pilarek – spalinowe, elektryczne, akumulatorowe
Dostępne na rynku pilarki można łatwo podzielić ze względu na rodzaj zasilania. Mimo że to sprzęty podobne do siebie wizualne, o takiej samej zasadzie działania, przez sposób zasilania znacząco różnią się od siebie wydajnością i efektywnością pracy.
Pilarki elektryczne, do których zalicza się także pilarki łańcuchowe akumulatorowe to sprzęty, które do pracy potrzebują źródła zasilania lub naładowanego akumulatora. Pilarka elektryczna wymaga ciągłego podłączenia do prądu, co może być utrudnieniem na przykład podczas pracy na dużym terenie lub działce bez dostępu do energii elektrycznej. W tej sytuacji idealnie sprawdzi się model na akumulator, który umożliwia swobodną i nieprzerwaną pracę przez określony czas. Jeśli jednak do wykonania masz proste prace przy domu ze swobodnym dostępem do źródła zasilania, pilarka łańcuchowa elektryczna w zupełności wystarczy.
Modele elektryczne i akumulatorowe to z założenia sprzęty lekkie i zapewniające relatywnie cichą pracę. Ogromną zaletą tego typu narzędzi jest brak emisji spalin do środowiska. Decydując się na pilarki łańcuchowe elektryczne należy jednak wziąć pod uwagę ich stosunkowo niewielką moc. Są jednak przy tym lekkie i poręczne, dzięki czemu świetnie sprawdzą się do przycinania drzew, niewielkich gałęzi na opał czy innych prostych prac porządkowych przy domu.
Jeśli do wykonania masz cięższe zadania związane z pielęgnacją lub wycinką zieleni, postaw na pilarki spalinowe. Do zasilania potrzebują paliwa, jednak dzięki temu cechuje je duża moc, ponadprzeciętna wydajność i odporność na intensywne użytkowanie. Do minusów tego modelu można zaliczyć głośną pracę i emisję spalin. Jednak tym, co znacząco odróżnia piły spalinowe od elektrycznych i często wpływa na ostateczną decyzję zakupową, jest waga urządzenia. Pilarki spalinowe są znacznie cięższe, a praca z nimi wymaga używania siły. Wysoka wydajność, niezawodność i możliwość pracy nawet z drewnem o dużej średnicy (w tym ścinanie całych drzew) rekompensują ewentualne minusy i sprawiają, że to sprzęt często wybierany przez profesjonalistów i osoby zajmujące się pielęgnacją zieleni zawodowo.
Które pilarki wybrać do drewna, a które do metalu?
Pilarki łańcuchowe to sprzęty ręczne, przeznaczone głównie do pracy w ogrodzie, przy domu lub w lesie. Są mobilne i poręczne, dzięki czemu umożliwiają wygodną i precyzyjną pracę na świeżym powietrzu. Tego typu pilarki idealnie sprawdzają się do cięcia gałęzi, drobnych prac porządkowych, przygotowania drewna na opał czy wycinki w lesie.
Drugim rodzajem pił są pilarki tarczowe, stołowe, ukosowe czy szablowe. Te znakomicie sprawdzą się w warsztacie lub garażu dalszej podczas obróbki drewna, tworzyw drewnopochodnych a także metalu czy aluminium. Podczas remontu i innych prac wykończeniowych, wymagających docinania materiałów konstrukcyjnych, świetnie sprawdzi się zarówno pilarka tarczowa, jak i pilarki ukośne. Ułatwiają one nie tylko cięcie większych elementów, ale także wycinanie desek i paneli na wymiar. Do sprzętów zaliczanych do warsztatowego lub garażowego must-have należą także pilarki szablowe. Są lekkie i poręczne, a specjalna szabla umożliwia wygodną pracę w terenie. A jeśli zależy Ci na wygodzie pracy w garażu, warsztacie czy innej ograniczonej przestrzeni – postaw na pilarki stołowe, wyposażone w wygodny blat i niezawodne ostrza.
Wybierz pilarkę lub piłę do swoich prac
Wybór konkretnego rodzaju pilarki zależy od tego, jakie prace przy jej użyciu masz do wykonania oraz do czego planujesz wykorzystać ją w przyszłości. Inne narzędzie posłuży Ci do okiełznania zieleni w ogrodzie, a inne do ścinki drzewa na opał w lesie. Z kolei jeszcze inne do prac remontowych, cięcia metali czy profili aluminiowych. Dlatego przed wyborem pilarki, warto dobrze przemyśleć, do czego to urządzenie przyda Ci się teraz i w przyszłości.
Do prac w ogrodzie i podczas pielęgnacji przydomowej zieleni dobrym wyborem będzie lekka i poręczna pilarka łańcuchowa do drewna. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku zarówno modele elektryczne, jak i akumulatorowe. Ich niewielka waga, mobilność i poręczność podczas pracy sprawiają, że to najchętniej wybierane narzędzia do pracy w przydomowym ogródku. Do cięższych prac związanych z wycinką zieleni czy przygotowaniem drewna na opał lepiej sprawdzą się mocne i odporne na intensywną eksploatację pilarki spalinowe.
Wybierając narzędzie do domowego warsztatu oprócz typu silnika, weź pod uwagę także jego moc oraz rozmiar. Moc przekłada się bezpośrednio na wydajność i efektywność prac – im większa moc, tym szybsze cięcie. Rozmiar piły z kolei definiuje charakter prac, które przy jej użyciu możesz wykonać. Mniejsza piła sprawdzi się do cięcia gałęzi i mniejszych elementów, z kolei większa do przecinania grubszych gałęzi i większych kawałków drewna.
Dla domowych majsterkowiczów i osób, które nie mają dużego doświadczenia w pracy z tego typu urządzeniami, ważne są także dodatkowe zabezpieczenia. Może to być np. osłona i hamulec łańcucha czy system awaryjnego odcinania łańcucha.
Wybór urządzenia warto poprzedzić też zasięgnięciem informacji na temat łatwości jego konserwacji, od której zależy poprawne działanie i wydajność narzędzia. W tej kwestii znacznie więcej uwagi wymagają pilarki spalinowe. Należy kontrolować w nich stan świecy zapłonowej, regularnie czyścić filtr powietrza, zadbać o jego wymianę w razie konieczności oraz wymieniać olej w silniku. Dzięki tym działaniom pilarka spalinowa przez długi czas zachowa pełną sprawność i wydajność. W przypadku modeli elektrycznych i akumulatorowych pilarek łańcuchowych, należy jedynie regularnie czyścić poziom oleju w specjalnym zbiorniku, który służy do smarowania prowadnicy łańcucha tnącego drewno.
W katalogu naszych produktów znajdziesz szeroki wybór pił i pilarek, które ułatwiają Ci wiele prac nie tylko w ogrodzie i wokół domu, ale także w lesie czy podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Sprawdź i znajdź idealne narzędzia dla siebie!