Strona główna HIPPER porady Przycinanie kwiatów na zimę - po co, kiedy i jak to robić?

    Hipperporada

    Przycinanie kwiatów na zimę - po co, kiedy i jak to robić?

    Jedną z niezbędnych czynności na jesień jest przycinanie kwiatów, krzewów i drzew. Dzięki temu rosną one lepiej, zdrowiej oraz odpowiednio się rozkrzewiają. Początkujący ogrodnicy nie wiedzą jednak jak przygotować kwiaty na zimę. Sprawdź, które gatunki roślin warto podciąć w tym czasie, a z którymi lepiej poczekać na wiosenne cięcie. Dowiedz się czym i kiedy przycinać kwiaty, a także jakich narzędzi ogrodowych do tego użyć.

    baner

    Dlaczego warto przycinać kwiaty na zimę i jakie są korzyści?

    Pory roku wyznaczają cykl życia roślin. Wieloletnie kwiaty wyróżnia to, że ich korzenie przetrwają nawet mroźną zimę. Na ten trudny okres trzeba je starannie przygotować, by na wiosnę cieszyć się pięknymi pąkami kwiatów. Korzenie wieloletnich gatunków roślin zimą nie umierają, a jedynie przechodzą w stan uśpienia i regeneracji na nowy sezon.

    Tutaj pomocną czynnością okazuje się przycinanie kwiatów. To pożyteczny zabieg dla kwiatów, który pełni też funkcję estetyczną w ogrodzie. Uschnięte kwiatostany jesienią i zimą nie zdobią ogrodu – choć są od tego twierdzenia wyjątki.

    Pielęgnacja roślin poprzez przycinanie ma wiele zalet, a jedną z nich jest ochrona przed rozprzestrzenianiem się chorób. Zaschnięte zdrewniałe łodygi są niestety bardziej podatne na zniszczenia. Przycinanie ułatwi pozbycie się ewentualnych szkodników i pozwoli roślinie spokojnie odpoczywać.

    kobieta przycina sekatorem drzewo
     

    Jesień to w większości przypadków lepszy czas na przycinanie niż wiosna, ponieważ we wrześniu czy w październiku nie ryzykujemy uszkodzenia pędów, które dopiero zaczynają kiełkować.

    Dzięki podcinaniu łodyg można też zabrać się za formowanie roślin w kształt pasujący do ogródka. Zimowe przycinanie przygotuje Twoje rośliny na wiosenny okres wegetacyjny.

    Jakie kwiaty przycinać jesienią?

    • róże parkowe i pnące
    • lawendę
    • byliny – np. krwawnika, funkie, astry, piwonie, floksy, ostróżki
    • lilie, irysy, piwonie i powojniki
    • paprocie
    • bluszcz

    Nie wszystkie gatunki bylin należy przycinać. Niektóre z nich wyglądają efektownie nawet zasuszone. Do przykładów tych roślin można zaliczyć mikołajka, rozchodnika, nawłoć, rudbekie, werbeny, jeżówki czy przetaczniki. Wyobraź sobie ich kwiatostany pokryte delikatnym szronem – ten widok może zachwycić! Unikaj też podcinania bylin zimozielonych. Zimowe przycinanie nie dotyczy też azalii, różanecznika, forsycji, kaliny, wawrzynka czy efektownych kwiatostanów hortensji ogrodowej.

    Kiedy należy przycinać kwiaty na zimę?

    Przemyślana pielęgnacja roślin jesienią sprawi, że będziesz cieszyć się pięknie kwitnącym ogrodem na wiosnę. Aby przyciąć kwiaty na zimę, trzeba wyczuć odpowiedni moment. Najlepiej zabrać się do tego we wrześniu lub w październiku.

    Dlaczego taka pora? Pędy zdążą zdrewnieć wtedy przed mrozami i bezpiecznie przygotują się do zimy. Złap za sekator w pochmurny i ciepły dzień. Nie należy podcinać łodyg w deszczową pogodę ani w zbyt mocnym nasłonecznieniu.

    Okres przycinania roślin zależy w dużej mierze od gatunku rośliny, jej odporności na pogodę oraz stanu kwiatów, łodyg czy liści. Część kwiatów podcina się na przełomie września i października tak jak np. floksy, a inne w październiku lub listopadzie (tawułki i irysy). Lawendę i liliowce można ciąć po ich okresie kwitnienia. Przycinanie kwiatów w przypadku piwonii odbywa się, gdy liście zaczną więdność, a u lilii, gdy liście są już obumarłe.

    kobieta przycina róże w ogrodzie

    Jak przycinać kwiaty na zimę krok po kroku?

    Przygotuj kwiaty na zimę podcinając ich zaschnięte pędy, zwiędnięte liście oraz usuwając przekwitłe kwiatostany. W zależności od rodzaju kwiatów, zimowe przycinanie wykonuje się inaczej. Zazwyczaj niskie rośliny ścina się do poziomu gleby, a u silnych, większych roślin zostawia się dolną część zdrewniałych łodyg. Zdrowe liście i pędy pozostałe po cięciu świetnie sprawdzą się jako składnik kompostu.

    Jesienną pielęgnację kwiatów ułatwią przydatne narzędzia do przycinania i cięcia roślin. W tym celu przydadzą się takie produkty jak sekator nożycowy 700mm Palisad, nożyce akumulatorowe 4Garden, nożyce elektryczne od marki Handy, pilarka akumulatorowa, spalinowa czy podkrzesywarka.

    Dobrze dobrane narzędzie usprawni pracę i zaoszczędzi czas. Wykonanie z trwałej hartowanej stali zapewnia niezawodność oraz wytrzymałość na lata. Używany sekator warto odkazić, by nie przenosić chorób między roślinami.

     

    Jesienią warto usunąć 1/3 najstarszych łodyg róży, by mogły rozkrzewić się nowe. To dobry czas na przycięcie uszkodzonych pędów przy gruncie.

    Paprocie i irysy warto podciąć do 10 cm ponad powierzchnię gleby. W przypadku powojników będzie to 20 cm, a u lilii – 15 cm. Przycinanie kwiatów i łodyg piwonii warto zrobić na poziomie 4-5 cm nad glebą. Z kolei u floks zostaw 5-10 cm lub zostaw je zrównane z glebą. Co z lawendą? Tu utnij 1,5 do 3 cm nad zdrewniałą łodygą.

    We wrześniu przycina się nie tylko kwiaty na zimę. To dobry moment, by zabrać się za usuwanie pojedynczych pędów malin, porzeczek, agrestu.

    Wczesna jesień jest świetnym terminem na cięcie wczesnych śliw. W listopadzie przytnij też gałęzie leszczyny. Pozostałe drzewa owocowe poczekają na zimowe przycinanie.

    W tym czasie możesz rozkrzewić także bluszcz pnący się wokół domu czy na altanie.

    sekator ręczny na tle pola
    formowanie sekatorem kształtu krzewu

    Pielęgnacja roślin po zimowym przycinaniu

    Każdy zapalony ogrodnik chce jak najlepiej dbać o swoje rośliny. Ochrona przed mrozem jest jednym z najważniejszych etapów w przygotowywaniu kwiatów do zimowania. Co warto zrobić, by zapewnić roślinom odpowiednie warunki?

    Ostatnie pielęgnacyjne cięcia należy wykonać w listopadzie. Istotne jest też regularne grabienie i usuwanie opadłych liści, chociaż w kilku miejscach można zostawić je dla jeży czy innych małych zwierząt.

    Pielęgnacja roślin to również wyściółkowanie ziemi pod kwiatami czy krzewami ozdobnymi. Do tego najlepiej sprawdzi się torf, kora, trociny czy też gałązki świerkowe lub jodłowe.

    Taka naturalna osłona ochroni korzenie przed utratą wody, a także przed mocnym zmarznięciem ziemi.

    Oprócz ochrony korzeni pod ziemią, warto też przygotować naziemną część rośliny na zimniejsze temperatury. Tu swoją rolę znakomicie spełni stroisz, mata słomiana, agrowłóknina lub ewentualnie papier. Należy osłonić nimi korony krzewów, drzew lub kwiaty takie jak np. hortensje.

    Suchą ziemią warto okopcować też róże, azalie, powojniki, byliny. Tę metodę można zastosować też pod drzewami, krzewami, a także pod żywopłotami.

    Zanim zacznie się zima, należy też w miarę potrzeby odchwaszczać rabaty i podlewać kwiaty.

     

    Przygotowanie ogrodu na zimowy odpoczynek wymaga wiele pracy. Pielęgnacja roślin na jesień jest jednak konieczna, by kwiaty wypuściły pąki na wiosnę. Zaplanuj przycinanie pędów i łodyg swoich przydomowych okazów. Dzięki temu odnowa roślin na wiosnę będzie gwarantowana!

    podcinanie gałęzi drzewa sekatorem

    Narzędzia do pielęgnacji kwiatów z HIPPER.pl

    < Cofnij