Strona główna HIPPER porady Praca w ogrodzie. Co trzeba zrobić na początku wiosny?

    Hipperporada

    Praca w ogrodzie. Co trzeba zrobić na początku wiosny?

    Początek marca to idealny czas na porządkowanie ogrodu i przygotowanie go na nadejście wiosny. Przebiśniegi oraz pierwiosnki oznaczają, że piękna pogoda jest coraz bliżej i trzeba zaplanować prace ogrodowe na najbliższe tygodnie. Czeka Cię sporo obowiązków, ale wynagrodzi to uroczy, zielony krajobraz na podwórku. Poznaj kilka wskazówek, które pomogą w stworzeniu harmonogramu prac na działce.

    baner

    Oczyszczanie ogrodu po zimie

    Kiedy jest najlepszy czas na przygotowanie ogrodu na wiosnę? W przypadku prac obejmujących rośliny, należy poczekać do odmarznięcia gleby. Marzec jest zazwyczaj miesiącem, od którego zaczyna się sezon dla miłośników ogrodnictwa. To wtedy należy sprawdzić stan ogrodu oraz hodowanych roślin, by zobaczyć, które obowiązki będą najpilniejsze. Podczas planowania prac, warto obserwować długoterminową pogodę, by nie zaskoczyły nas przymrozki.

    Jednym z pierwszych kroków do piękniejszego ogrodu jest kontrola trawnika. Na pewno przyda mu się grabienie, usunięcie suchej trawy, gałązek, liści oraz innych zbędnych elementów. Można zastosować również proces wertykulacji, a potem odpowiednio napowietrzyć podłoże. Do tego przydadzą się takie narzędzia ogrodowe jak aerator czy widły. W miejscach ubytków dobrze będzie dosiać trawę i rozsypać na glebę specjalny nawóz.

    Mężczyzna wyrównujący ubytki w trawniku

    Kolejnym etapem jest przycinanie gałęzi krzewów, traw ozdobnych czy drzew owocowych, by zapewnić im lepsze warunki do wzrostu. Warto pamiętać też o wycięciu roślin jednorocznych, dzięki czemu będzie więcej miejsca na nowe okazy.

    Przygotowanie ogrodu na wiosnę obejmuje również kontrolę grządek, tworzenie nowych rabat kwiatowych czy przekopywanie gleby. Dzięki temu ogród będzie gotowy na nowe nasadzenia.

    Gdy temperatura dosięgnie 10 stopni, należy stopniowo odkryć rośliny spod osłon z włókniny czy innych materiałów. Pamiętaj, by zrobić to w mało wietrzną i pochmurną pogodę, żeby nie dostarczyć roślinom szokującej dawki słońca. Zachowaj użyte materiały na ewentualne przymrozki w wiosenne noce – w końcu w marcu, jak w garncu.

    Praca w ogrodzie to nie tylko grządki i rośliny, ale również elementy ogrodowej architektury takie jak np. oczko wodne. Wiosna jest idealnym okresem na rewitalizację i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z przydomowego oczka. Zadbaj o wymianę wody na czystą, a także uporządkuj wodne rośliny.

    Na nowy sezon warto przygotować także meble ogrodowe, bruk i ścieżki. Przydatnym elektronarzędziem będzie tu myjka ciśnieniowa. Początek wiosny zachęca również do renowacji pergoli, altanki oraz innych drewnianych dekoracji. Odświeżona okolica roślin sprawi, że cały ogród będzie wyglądać schludnie i estetycznie.

    Nawożenie i zasilanie roślin ogrodowych

    Pielęgnacja ogrodu obejmuje regularne odchwaszczanie, podlewanie, a także nawożenie hodowanych roślin. Odpowiednio dobrane nawozy dostarczą niezbędnych substancji, dzięki czemu ziemie i podłoża będą żyźniejsze. Wśród dostępnych środków są nawozy dolistne, doglebowe, organiczne czy mineralne wieloskładnikowe. Na wiosnę przydatny jest m.in. naturalny kompost.

    Wiele nawozów to mieszanki dostosowane do konkretnych grup roślin: warzyw, kwiatów, drzewek owocowych czy trawnika. Znając potrzeby swoich roślin, wybierz najlepszy środek zapewniający niezbędne składniki odżywcze dla zdrowego wzrostu i obfitych plonów! Dobry nawóz usprawni późniejsze prace ogrodowe i poprawi kwasowość podłoża. Dzięki temu, działka będzie świetnie przygotowana na dalsze porządkowanie ogrodu.

    Uprawa warzyw i kwiatów na rabatach

    Na początku marca jest jeszcze za zimno by posadzić do gruntu większość warzyw czy kwiatów, dlatego przydatnym rozwiązaniem są rozsady i ocieplanie kiełkujących sadzonek w skrzynkach, doniczkach trzymanych w domu. Rośliny można hodować również pod tunelem foliowym.

    Ciepła wiosna i dodatnie temperatury w nocy to znak, że czas wysiać do gruntu warzywa odporne na chłodniejsze dni. Wśród nich są: czosnek, cebula dymka, groch, bób, rzodkiewka, szpinak, marchew, pietruszka, por, koper oraz sałata masłowa. Do ochrony roślin przed zmienną temperaturą przyda się agrowłóknina lub folia perforowana.

    Wśród kwiatów również są odmiany, którym nie straszne są zimniejsze dni. Do roślin, które można posadzić na koniec marca należą: bratki, surfinie, maki, nagietki, ślazówki oraz chabry. Ogród mogą ozdobić też: gipsówka, ostróżka, powój czy groszek pachnący. Prosto do gruntu możesz posadzić astry, dzwonki, orliki, łubiny, a także słoneczniki.

    Pielęgnacja ziemi wokół krokusów

    Przygotowywanie grządek i skalniaków

    Zacznij porządkowanie ogrodu od oczyszczenia ziemi, wypielenia chwastów oraz przekopania grządek. Niezbędna praca w ogrodzie doskonale przygotuje go na wiosnę!

    Jeśli preferujesz tradycyjne grządki, rozpocznij od zaplanowania układu ogrodu do swoich potrzeb. Zgodnie z ustaloną wizją wyznacz rzędy i ścieżki z pomocą sznurków oraz kołków wbijanych do ziemi. Pozwoli to na równomierne wysianie roślin.

    Obecnie popularne są podwyższone grządki w skrzyniach bez dna. Dzięki nim praca w ogrodzie jest łatwiejsza i wygodniejsza. To rozwiązanie gwarantuje mniejszy ból pleców i kolan, a do tego sprawia, że w ziemi rośnie mniej chwastów. Jest to również sposób na ochronę warzyw przed domowymi zwierzakami oraz przed szkodnikami.

    Skrzynie z warzywami w ogrodzie

    Z wyglądem ogrodu można eksperymentować tworząc piękne skalniaki. Wolisz estetyczne, proste konstrukcje, a może górski klimat? W zależności od swoich wyobrażeń, wybierz odpowiednie kamienie ozdobne przeznaczone na skalniaki. W tej roli świetnie sprawdzą się dolomity, wapienie, piaskowce czy małe cegły.

    Aby założyć skalniak, należy usypać odpowiednią ilość ziemi i poczekać parę dni aż osiądzie. Później można zabrać się za wkopanie zebranych kamieni na bezpieczną głębokość. Najlepiej umiejscowić tę dekorację w bocznych częściach podwórka lub przy ogrodzeniu. Na skalniaku posadź ozdobne krzewy, drzewka czy byliny. Wykorzystaj trwałe sukulenty, trawy, kolorowe kwiaty oraz krzewy iglaste. Daj się ponieść kreatywności!

    Pielęgnacja drzew i krzewów

    Planując porządkowanie ogrodu, nie zapomnij o drzewach owocowych i ozdobnych krzewach. Zanim rozpocznie się ich okres wegetacyjny, zadbaj o podcięcie chorych, połamanych, suchych gałęzi, z których nic już nie będzie. Podcinanie umożliwia roślinom dostęp do światła słonecznego, a przez to zapewnia lepszy wzrost i więcej kwitnących pąków. Cięcie należy ostrożnie wykonywać u nasady połączenia z pniem lub większym konarem.

    Decydując się na podcinanie gałęzi, dobrze poznaj gatunki swoich drzew i krzewów oraz ich potrzeby. Różne rośliny oczekują odmiennej pielęgnacji. Dla przykładu: hortensji oraz forsycji nie powinno przycinać się przed kwitnieniem. Z kolei krzewy kwitnące do wczesnego lata nie lubią mocnego przycinania. Te, które efektownie kwitną w pełni lata, powinno skracać się o 2/3 długości. Rany powstałe po podcinaniu gałęzi, można zabezpieczyć specjalną maścią.

    Wczesna wiosna to najlepszy czas na posadzenie na podwórku brzóz, dębów, buków, grabów, brzoskwiń oraz moreli. Do krzewów, które warto wsadzić do gruntu w marcu należą: piwonie, magnolie, wawrzynki, maliny, a także jeżyny.

    Wiesz już, za jakie obowiązki najlepiej się zabrać, gdy przychodzi wiosna i co najlepiej posadzić w ogrodzie w pierwszych tygodniach tej pory roku. Dostosuj powyższe rady do swojego przydomowego ogródka i pomyśl nad działaniami na najbliższe miesiące.

    Trzymamy kciuki za Twój piękny ogród!

    < Cofnij