Co warto wiedzieć o czujnikach zmierzchowych?
Oświetlenie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowników oraz wpływa bezpośrednio na komfort poruszania się po zmroku. Docenisz to szczególnie wracając wieczorem do domu, gdy fasada budynku i np. wjazd do garażu będą odpowiednio oświetlone dzięki lampie z czujnikiem zmierzchu. Co jeszcze może oświetlać czujka zmierzchu? Oprócz najbliższego otoczenia domów czy wjazdów do garaży, często wykorzystywane są także jako uzupełnienie oświetlenia w ogrodach czy alejkach parkowych. Czujnik zmierzchowy zewnętrzny to także świetne wsparcie dla systemu monitoringu – dobrze oświetlony obraz z kamery pozwoli na lepszą obserwację najbliższego otoczenia.
Specjalnie czujniki zmierzchowe pomagają zadbać o komfort, a przy okazji obniżyć koszty eksploatacji. Niektóre wyposażone są w czasowe opóźniacze, które uruchamiają oświetlenie dopiero po jakimś czasie po zapadnięciu zmroku. Jeszcze inne mogą mieć wbudowany zegar, dzięki któremu możliwe jest dokładne ustawienie godzin, w których światło ma być zapalone. To duże ułatwienie, gdy spędzasz dużo czasu poza domem i wracasz do niego po zapadnięciu zmroku.
Czujniki zmierzchowe mogą być uzupełnieniem instalacji zarówno oświetlenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. W tym drugim przypadku będą jednak działać zauważalnie gorzej. Okna ograniczają dostęp do naturalnego światła a domowe oświetlenie może zakłócać jego działanie, przez co czujnik zmierzchu może uruchamiać lampy wcześniej niż zakładany przez Ciebie czas lub nie robić tego wcale. Nie zmienia to faktu, że nawet czujnik zmierzchowy instalowany na zewnątrz wymaga odpowiedniego miejsca. Powinien znajdować się w miejscu, które jest odsłonięte z każdej strony – unikaj ukrytych, zacienionych obszarów. Czujniki zmierzchowe zainstalowane w takich miejscach mogą nie działać zgodnie z oczekiwaniami, przekłamując wyniki pomiarów natężenia światła. Dlatego zwróć szczególną uwagę na miejsce, w którym instalujesz swój zmierzchowy czujnik, by w pełni wykorzystać jego możliwości.
Jak działa czujnik zmierzchu?
Czujniki zmierzchu wyposażone są fotorezystor, który analizuje jasność naturalnego oświetlenia. Kiedy natężenie światła spada, robi się ciemniej i zapada zmrok, czujnik zmierzchu uruchamia przełącznik światła podłączonej do niego lampy. Z kolei rano, gdy jest już jasno, urządzenie odcina dopływ zasilnia do oświetlenia. Dzięki temu po zmroku Twój dom i jego najbliższe otoczenie jest odpowiednio oświetlone, a Ty nie musisz za każdym razem włączać i wyłączać światła ręcznie. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą, by w nocy światło było zapalone, a rano automatycznie się wyłączało.
W domach i budynkach użyteczności publicznej często wykorzystuje się jednoczesne działanie dwóch urządzeń i łączy się czujniki zmierzchu z czujnikami ruchu. W ten sposób światło włączane jest dopiero wtedy, kiedy spełnione są dwie zależności: zapadł zmrok i w otoczeniu sensora czujnika ruchu pojawiła się jakaś aktywność. To rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie w ciągu dnia wystarcza światło dzienne, a po zmroku ma być uruchamiane tylko wtedy, gdy wykryje ruch we wskazanym obszarze.
Poznaj naszą ofertę i wybierz czujniki zmierzchowe, z którymi skutecznie rozświetlisz otoczenie domu po zmroku!