Strona główna HIPPER porady Opuchlaki w ogrodzie. Jak je rozpoznać i czym zwalczać?

    Hipperporada

    Opuchlaki w ogrodzie. Jak je rozpoznać i czym zwalczać?

    Owady niszczące uprawy spędzają sen z powiek niejednego ogrodnika czy posiadacza działki. Zaliczają się do nich między innymi opuchlaki – niewielkie, niepozorne i ciemno ubarwione chrząszcze, które wyglądają dość niewinnie. Nie daj się zmylić, to tylko pozory! Prawie w każdej fazie rozwoju są groźne dla roślin w ogrodzie. Dowiedz się, jak rozpoznać te szkodniki w ogrodzie, w jaki sposób je zwalczać oraz zapobiegać ich nieoczekiwanym wizytom w przydomowej zieleni.

    Jak rozpoznać opuchlaki – charakterystyczne cechy

    Opuchlaki należą do rodziny chrząszczy ryjkowcowatych. Rozpoznasz je po ciemnym ubarwieniu (czarnym, brązowym) z jaśniejszymi przebarwieniami w postaci plamek i po charakterystycznych żeberkach. Mają twardy pancerz i mocne odnóża. W maksymalnej fazie wzrostu osiągają rozmiar do 1,5 cm. Do pełnego rozwoju przechodzą 4 fazy: jaja, larwy, poczwarki i osobniki dorosłe.

    Rozpoznawanie opuchlaków po wyglądzie może być o tyle trudne, że żerują one głównie wieczorami i w nocy. Dlatego kluczowe jest także poznanie skutków ich żerowania na roślinach. Preferują one rośliny o grubych, mięsistych liściach, choć mogą uszkadzać także niezdrewniałe młode pędy i pąki kwiatowe. Wygryzają w nich charakterystyczne, kuliste dziury, rozpoczynające się od samego brzegu. Opuchlaki są nielotami, z tego powodu wyrządzają szkody głównie na niskich partiach roślin w ogrodzie.

    opuchlak w ogrodzie
    liście nadgryzione przez opuchlaki

    Niestety nie tylko dorosłe osobniki są niebezpieczne dla roślinności. Za groźniejsze uznaje się larwy opuchlaka, które w fazie rozwoju bytują w ziemi. Można rozpoznać je po jasnokremowej barwie z wyraźnie ciemniejszą główką oraz ciele wygiętym w łuk. Larwy żerują na korzeniach roślin, co może doprowadzić nawet do ich obumarcia. Jeśli nie widzisz lub nie możesz znaleźć wyraźnych przyczyn obumierania roślin w Twoim ogrodzie, mogą to być właśnie larwy opuchlaków.

    Owady te inwazję na ogród przeprowadzają już na przełomie kwietnia i maja, choć szkody mogą wyrządzać już od początku wiosny aż do jesieni.

    Niszczą różne grupy roślin, co na początkowym etapie może utrudniać identyfikację i rozpoznawanie opuchlaków.

    Poszczególne gatunki opuchlaków mogą różnić się od siebie nieznacznie wyglądem, jednak dobra informacja jest taka, że zwalczanie opuchlaków przebiega tak samo niezależnie od podgatunku.

    Skutki obecności opuchlaków dla roślin i ogrodu

    Opuchlaki w ogrodzie na różnych etapach swojego rozwoju wyrządzają szkody roślinom, drzewkom i krzewom, zarówno ozdobnym, jak i owocowym. Wyróżnia się wiele gatunków opuchlaków, w zależności od roślin, na których żerują. Najczęściej wybierają truskawki, maliny, rododendrony, azalie, trzmieliny, winorośle, bluszcze i ostrokrzewy, choć zagrożone są także inne rośliny ozdobne, zielone, drzewa oraz krzewy.

    Mimo występowania wielu gatunków tych szkodników w ogrodzie, sposób ich działania jest podobny. Dorosłe osobniki nadgryzają części roślin, liście i młode pędy, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia rośliny, rozwoju chorób grzybowych oraz pojawienia się innych szkodników. Jeśli znajdziesz ślady opuchlaków na swoich roślinach, użyj zapobiegawczo preparatu przeciwko chorobom grzybowym na liściach i innych uszkodzonych częściach roślin. Z kolei larwy żerujące na korzeniach, bulwach czy cebulach potrafią uszkodzić nawet cały system korzeniowy. Efektem tak niszczycielskiego działania jest zahamowanie wzrostu, osłabienie rośliny, która wyraźnie marnieje, zaczyna podsychać, a na końcu całkowicie obumiera.

    Skuteczne zwalczanie opuchlaków jest o tyle istotne, że w przypadku zignorowania ich obecności w ogrodzie, może na tym ucierpieć cała zieleń. W dużym natężeniu mogą doprowadzić nawet do zniszczenia całego trawnika. Na szczęście istnieje kilka metod walki z opuchlakami w ogrodzie. Poznaj je, by szybko i skutecznie pozbyć się ich ze swojej przydomowej przestrzeni!

    uschnięte rośliny uszkodzone przez larwy opuchlaków

    Naturalne i chemiczne metody zwalczania opuchlaków

    Walka z opuchlakami nie należy do najłatwiejszych, a czynnikiem decydującym o sukcesie jest czas podjęcia działań.

    Te ogrodowe szkodniki rozmnażają się szybko, a samice nie potrzebują do tego samca – podczas swojego życia, trwającego zazwyczaj 1-2 lata, składają nawet do 1000 jaj. Dlatego tak ważna jest szybka identyfikacja problemu, skuteczne rozpoznawanie opuchlaków i skutków ich działań w ogrodzie.

    Metody zwalczania opuchlaków można podzielić na dwie grupy: naturalne i chemiczne.

    Aby nie zaszkodzić zieleni w ogrodzie ani nie obciążać środowiska specjalistyczną chemią, lepiej zacząć od metod ekologicznych. Naturalne sposoby na opuchlaki mogą być równie skuteczne, a przeprowadzane poprawnie i sukcesywnie, gwarantują sukces w walce z tymi szkodnikami w ogrodzie.

    opuchlak wygryzający dziury w liściach

    Wśród naturalnych metod można wyróżnić wyłapywanie i unicestwianie dorosłych osobników. Możesz to robić na przykład potrząsając krzewami lub roślinami, pod którymi wcześniej rozłożysz agrowłókninę. W celu wyłapania dorosłych osobników możesz stworzyć też naturalne pułapki dla opuchlaków – np. rozkładając w płaskim pojemniku cisowe igły, które owady wykorzystają jako swoją dzienną kryjówkę. W ciągu dnia opuchlaki unikają miejsc mocno nasłonecznionych, dlatego postaw pojemnik w miejscu potencjalnie atrakcyjnym dla owadów.

    Opryski z wrotyczu i roztworu wody z czosnkiem to kolejne naturalne sposoby na opuchlaki, które warto wypróbować. Skutecznie zniechęcają szkodniki do przebywania w glebie i okolicy roślin, które zostały nimi opryskane.  Zaleca się kilkukrotne powtarzanie oprysków w regularnych odstępach czasu (np. co 7-10 dni).

    A jak walczyć z larwami? Najskuteczniejszą naturalną metodą zwalczania opuchlaków w formie larwalnej są nicienie. Są w pełni bezpieczne dla roślin i zieleni w ogrodzie, a bezlitosne dla larw owadów. Wystarczy zaaplikować je raz w roku do ziemi i powtarzać czynność przez co najmniej 3 sezony.

    Jeśli zwalczanie opuchlaków naturalnymi metodami nie przynosi oczekiwanych rezultatów, w ostateczności możesz sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin. Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty do zwalczania opuchlaków i innych ogrodowych szkodników. Jeśli zdecydujesz się na takie metody w walce z opuchlakami, pamiętaj o wykonywaniu ich w czasie żerowania  – a więc wieczorem i w nocy. Powtarzaj zabieg zgodnie z zaleceniami producenta. Co ważne, owady mogą uodpornić się na konkretne insektycydy, dlatego warto stosować je naprzemiennie z innymi środkami ochrony roślin.

    Prewencja – jak zapobiegać pojawianiu się opuchlaków

    Walka z opuchlakami nie należy ani do najłatwiejszych, ani do najprzyjemniejszych. Dlatego najlepiej w ogóle nie dopuścić do zadomowienia się tych szkodników w Twoim ogrodzie.

    Jak zapobiec inwazji? Jako że dorosłe owady zimą ukrywają się w opadłych liściach i innych posezonowych pozostałościach roślinnych, jesienią warto dokładnie sprzątnąć ogród, a resztki roślinne trwale zutylizować. Nie zasilaj nimi kompostownika ani mnie pozostawiaj ich w jednym miejscu w ogrodzie.

    Aby wykryć i pozbyć się larw w glebie, najlepszym sposobem jest przekopanie podłoża. Jeśli kupujesz gotowe sadzonki roślin i kwiatów, przed posadzeniem ich w swoim ogrodzie, dokładnie obejrzyj bryłę korzeniową w poszukiwaniu uszkodzeń lub samych larw.

    opuchlak w roślinie ogrodowej

    Porady dla ogrodników na efektywne zwalczanie opuchlaków

    • Uważnie obserwuj i doglądaj rośliny w swoim ogrodzie. Dzięki temu szybko zareagujesz na niepokojące sygnały.
    • Gdy odkryjesz ślady bytowania opuchlaków w ogrodzie, nie ignoruj ich! Lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu pasożytów, niż później zmagać się z ich inwazją.
    • Nicienie entomopatogeniczne pomogą Ci w walce z opuchlakami i innymi szkodnikami. Wnikają one do ciała szkodnika, następnie uwalniają bakterię, która pozwala im żerować na larwie. W efekcie larwa opuchlaka obumiera, rozkładając się w glebie.
    • Stosuj środki owadobójcze i ochrony roślin tylko wtedy, kiedy jest to koniecznie. W ochronie roślin świetnie sprawdzają się naturalne i ekologiczne metody, które warto w pierwszej kolejności wykorzystać. Są bezpieczne dla środowiska, roślin w Twoim ogrodzie a także domowników i zwierząt domowych.

    Ogród bez szkodników to marzenie każdego posiadacza ogrodu, działki czy przydomowej zieleni. Naturalne, ekologiczne uprawy czy permakultura to zyskujące popularność techniki ogrodnicze, które coraz częściej praktykowane są także w przydomowych ogródkach. Uprawiając w ten sposób ogród oraz wykorzystując sprawdzone, naturalne sposoby w walce ze szkodnikami, stworzysz ogród swoich marzeń. Ogród, który będzie nie tylko piękny, ale także wolny od szkodników oraz inwazyjnych dla środowiska zabiegów.

    Chroń rośliny w ogrodzie z HIPPER.pl!

    < Cofnij