Strona główna HIPPER porady Na co zwrócić uwagę kupując wiertarkę do domu? Poradnik zakupowy

    Hipperporada

    Na co zwrócić uwagę kupując wiertarkę do domu? Poradnik zakupowy

    Nieodłączna część wyposażenia domowej złotej rączki oraz każdego fachowca – to właśnie wiertarka! Niezbędne elektronarzędzie przydaje się zarówno domowym majsterkowiczom, jak i ekipom budowlanym. Wiertarki służą do remontów, prac wykończeniowych oraz do prostych domowych zadań. Jak dobrać odpowiedni model, by służył przez długie lata? Poznaj nasze porady i przygotuj się na zakup wiertarki!

    baner

    Jak wybrać odpowiednią wiertarkę do domu? 5 porad

    Gdy zobaczysz szeroką ofertę różnych producentów i dostępne, z pozoru podobne, modele, wybór wiertarki może przyprawić o zawroty głowy. Obecnie wiertarka pozwala nie tylko na robienie otworów o konkretnej średnicy, ale także na mieszanie zapraw, szlifowanie czy polerowanie powierzchni dzięki specjalnym nakładkom. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprawdzić, na co najlepiej zwrócić uwagę podczas przeglądania wiertarek. Przede wszystkim zastanów się, do jakich zadań przyda Ci się wiertarka – do domu czy do pracy? Przemyśl częstotliwość użytkowania, oczekiwania względem funkcjonalności, a także budżet, jakim dysponujesz. By ułatwić Ci zakup wiertarki, przygotowaliśmy kilka przydatnych rad.

    Jakiej wiertarki potrzebujesz – do użytku domowego czy profesjonalnej?

    Jeśli zamierzasz używać wiertarki okazjonalnie, nie warto od razu inwestować w drogi model. Do profesjonalnego użytku przyda się jednak wiertarka przystosowana do codziennej i intensywnej pracy w warsztacie. Funkcjonalność wiertarki sieciowej, stołowej czy młotowiertarki z pewnością docenią fachowcy. Te sprzęty umożliwiają wiercenie w różnorodnych powierzchniach oraz wyróżniają się wysoką mocą. W niektórych specjalistycznych modelach wykorzystuje się nawet udar pneumatyczny.

    Zastanawiając się nad tym, jaka wiertarka do domu będzie najlepsza, warto przemyśleć praktyczną opcję 2w1 – wiertarko-wkrętarkę. To niewielki, mobilny sprzęt służący zarówno do wiercenia otworów, jak i do wkręcania czy wykręcania śrub. Perfekcyjnie sprawdzi się do składania mebli oraz zachwyci Cię swoją wielofunkcyjnością. Do niektórych zadań potrzebna jest jednak niezastąpiona, klasyczna wiertarka, która sprawdzi się również jako narzędzie ogrodowe.

    Kobieta trzymająca wiertarkę akumulatorową

    Tradycyjne modele są cięższe, mają dużą moc, a ich konstrukcja jest przystosowana do trudniejszych zadań oraz twardszych materiałów. Wybór wiertarki zależy więc od tego, do czego i jak będziesz jej używać.

    Poznaj różnice między wiertarkami z udarem i bez udaru

    Zakup wiertarki może ułatwić decyzja o wiertarce udarowej lub takiej bez udaru. Co je różni? Przede wszystkim moc, funkcjonalność i możliwość wiercenia w odmiennych materiałach. Bezudarowa wiertarka z pewnością zachęca niską ceną, niewielkim gabarytem, a także lekkością. Przyda się do miękkich powierzchni i znakomicie poradzi sobie z wierceniem precyzyjnych otworów w drewnie. To świetna propozycja dla np. stolarzy. Z pomocą bezudarowej wiertarki można wywiercić dziurę w ścianie, jednak w tej roli znacznie lepiej sprawdzą się modele z udarem.

    Wiertarki udarowe działają na zasadzie połączenia ruchu obrotowego oraz posuwistego, co sprawia, że wiercenie w twardych powierzchniach jest znacznie łatwiejsze. Szybkie, rytmiczne uderzenia umożliwiają wiercenie m.in. w betonie, cegle czy kamieniu. Jeśli jednak wiercisz w drewnie lub tworzywach sztucznych należy wyłączyć funkcję udaru, która może uszkodzić powierzchnię. W takiej sytuacji najlepszym rozwiążaniem są wiertarki Verto 50G519 czy 50G528 wyposażone w wyłącznik udaru.

    Zwróć uwagę na zasilanie wiertarki – sieciowe lub akumulatorowe

    Kolejną ważną kwestią wpływającą na wybór wiertarki jest sposób zasilania narzędzia. Potrzebujesz mobilnego sprzętu czy do pracy wystarczy Ci sieciowa wiertarka z przewodem?

    Do zalet wiertarki akumulatorowej należy kompaktowość oraz wydajność. Jeśli obawiasz się rozładowania baterii, zawsze możesz mieć naładowane akumulatory w zapasie. Taka wiertarka do domu czy ogrodu świetnie sprawdzi się nie tylko dla hobbystów, ale także dla profesjonalistów. Mobilne wiertarki przydadzą się podczas pracy w terenie, na budowie i tam, gdzie nie ma dostępu do źródła prądu. To również doskonały wybór do pracy na wysokościach.

    Akumulatorowe wiertarki często można przyczepić do pasa monterskiego, dzięki czemu można mieć je zawsze pod ręką.

     

    Mężczyzna używający wkrętarki akumulatorowej do drobnych prac w domu

    Z kolei wiertarki sieciowe są wyposażone w długie przewody i w tym przypadku nieodzowna jest instalacja elektryczna. Jeśli kabel jest za krótki, wystarczy podłączyć przedłużacz, więc nie ma się o co martwić. W porównaniu z wiertarkami działającymi na akumulator, te sieciowe zapewniają sukces w pracy z solidnymi i twardymi materiałami. Przydają się w specjalistycznych warsztatach oraz gwarantują niezawodność.

    Sprawdź parametry wiertarki – obroty, moc i inne techniczne zagwozdki

    Przejdźmy do kwestii technicznych! Czas przyjrzeć się mocy wiertarek, która jest podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego modelu. Do domowego użytku wystarczy zakres od 600 do 800 W. To wystarczająca wartość, by poradzić sobie ze ścianą, drewnem czy tworzywem sztucznym. Im trudniejszy materiał, tym moc wiertarki powinna być większa. Fachowcom przydadzą się modele z mocą ponad 1000 W, które sprawdzą się do wyjątkowo mocnych powierzchni.

    Co jeszcze może wpłynąć na wybór wiertarki? Do istotnych parametrów należy prędkość obrotów oraz moment obrotowy. Prędkość najczęściej sięga od 2,5 do 3,5 tysięcy obrotów na minutę. W przypadku wiertarek udarowych to zakres 40-50 tysięcy uderzeń na minutę. Dobre wiertarki powinny posiadać możliwość regulacji obrotów i przełączania ich kierunku. Dzięki temu można precyzyjnie ustawić odpowiednie obroty do danej powierzchni. Świetnym wyborem będą wiertarki z przekładnią dwubiegową takie jak te od Graphite. Pierwszy bieg zapewni wysoki moment obrotowy i dużą moc, a drugi idealnie sprawdzi się, gdy potrzebujesz większej prędkości obrotów.

    Przeglądając dostępne wiertarki i wkrętarki, przyjrzyj się czy posiadają uchwyt samozaciskowy, czy ręczny na kluczyk. Sprawdź również, jaką średnicę ma uchwyt oraz jaki osprzęt można do niego dopasować. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie średnice otworów można wywiercić danym narzędziem. Zazwyczaj do wiertarek pasuje osprzęt o średnicy maksymalnie 10 lub 13 mm. Z pomocą dopasowanych wierteł można wiercić dziury o większych średnicach, ale to zależy w dużej mierze od materiału oraz umiejętności osoby obsługującej wiertarkę.

    Wiertarka, poziomica i miarka na tle planu budowy

    Wielofunkcyjne wiertarki usprawnią pracę

    Zanim zdecydujesz się na zakup wiertarki, sprawdź jakie dodatki oferuje dany model i porównaj dostępne opcje. Do praktycznych udogodnień należy np. ogranicznik głębokości wiercenia, który znacznie ułatwia wywiercenie odpowiedniego otworu. Z kolei na wygodę oraz ergonomię pracy wpływa pokrycie rękojeści gumową, antypoślizgową powłoką.

    Warto zadbać też o bezpieczeństwo użytkowania wiertarki. Tutaj przydatny będzie elektryczny hamulec, blokada bezpieczeństwa, a także dioda LED oświetlająca miejsce pracy i pomagająca w precyzyjnym wierceniu. Oprócz tego, dobrze jest, gdy wiertarka posiada dodatkową rękojeść stabilizującą chwyt. Te wszystkie usprawnienia sprawią, że praca będzie wydajniejsza, efektywniejsza i bezpieczniejsza.

    Skorzystaj z naszych porad, by wybrać niezawodny oraz wytrzymały model. Odpowiednia wiertarka do domu sprawi, że remont i każda domowa naprawa będzie łatwiejsza!

    < Cofnij