Strona główna HIPPER porady Mycie ścian i sufitów przed malowaniem – dlaczego warto i jak zrobić to dobrze?

  Hipperporada

  Mycie ścian i sufitów przed malowaniem – dlaczego warto i jak zrobić to dobrze?

  Czym umyć ściany i sufity przed malowaniem? Czy trzeba to w ogóle robić? Jak myć ściany? W tym artykule odpowiadamy na te i inne pytania o to, jak przygotować ściany do malowania, by cieszyć się pięknym i trwałym wykończeniem powierzchni.

  Dlaczego przygotowanie ścian do malowania jest ważne

  Planujesz malowanie ścian i odświeżenie wnętrz, masz już nawet pomysł na nowe kolory i zmianę aranżacji, ale… no właśnie. W pewnym momencie pojawia się pytanie: jak przygotować ściany do malowania? To ważny etap, którego nie warto pomijać. Dzięki temu poprawisz przyczepność farb i uzyskasz lepsze wykończenie.

  Przygotowanie sufitów i ścian do malowania to pierwszy i najważniejszy etap podczas prac malarskich. Tak – ważniejszy od wyboru koloru farby, który już jako pierwszy spędza nam sen z powiek. Nawet najlepsza farba do ścian i sufitów może nie zapewnić pięknego i gładkiego wykończenia, gdy powierzchnia nie jest odpowiednio przygotowana. I to niezależnie od tego, czy czeka Cię malowanie starych czy nowych ścian.

  Ściany i sufity przeznaczone do malowania powinny być przede wszystkim zwarte, suche, pozbawione dziur, ubytków, tłustych plam, kurzu, pajęczyn oraz łuszczących się, starych powłok malarskich, tynku i resztek starych tapet. Dzięki oczyszczeniu ścian z poprzednich warstw, brudu i wypełnieniu ubytków, unikniesz nierówności, smug i zacieków i zapewnisz farbie nawierzchniowej najlepsze warunki do wiązania z podłożem.

  Mężczyzna wygładzający ścianę

  Usuwanie starych powłok malarskich, tynków i tapet

  Stare, łuszczące się warstwy usuniesz przy pomocy wody i szpachelki. Wystarczy spryskać powierzchnię wodą lub zmoczyć ją przy użyciu gąbki, odczekać chwilę i delikatnie usunąć stare warstwy. W przypadku tapet konieczne może okazać się zastosowanie roztworu wody z octem. Spryskaj powierzchnię gotowym roztworem (w proporcjach 1:1), pozostaw na kilkanaście minut i usuń wilgotne resztki szpachelką. Ten domowy sposób jest tani i niezawodny. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie poradzi sobie z resztkami tapet, zawsze możesz skorzystać z gotowego płynu do zmywania tapet, np. płyn do usuwania tapet Metylan.

  Po usunięciu poprzednich powłok ze ścian i sufitów, wykorzystaj papier ścierny do przeszlifowania powierzchni. Dzięki temu wyrównasz i wygładzisz jej strukturę. Jak odpylić ściany? Powstały podczas pracy pył zbierz z podłoża szczotką lub odkurzaczem. Odpylenie powierzchni to etap, którego nie należy pomijać – pył, kurz i luźne cząsteczki brudu wpłyną niekorzystnie na przyczepność farby do podłoża. Mogą przyczynić się też do nierówności i powstawania grudek, które zepsują ostateczny efekt końcowy. Jeśli Twoje ściany nie wymagają szlifowania, przy pomocy odkurzacza pozbędziesz się też kurzu, brudu, pajęczyn i innych zabrudzeń.

   

  Odtłuszczanie ścian przed malowaniem

  Odtłuszczanie ścian i sufitów przed malowaniem to tak samo ważny etap, jak ich mycie. Tłuste plamy na ścianach wpływają niekorzystnie na trwałość i estetykę świeżo nałożonych powłok. Osłabiają przyczepność farb nawierzchniowych, przez co powłoki są mniej trwałe. Z czasem może to skutkować marszczeniem lub odpadaniem farby w miejscach, które nie zostały właściwie odtłuszczone. W innym przypadku tłuste plamy uwidocznią się na Twojej świeżo wymalowanej ścianie, znacząco wpływając na estetykę wykończenia. Nie pozwól, by Twoja praca poszła na marne i zadbaj o właściwie odtłuszczenie ścian, aby zapewnić sobie znakomite krycie i nienaganny wygląd ścian i sufitów po zakończeniu prac.

  Narzędzia do czyszczenia ścian

  Czym odtłuścić ściany i sufitu przed malowaniem? Dobra wiadomość jest taka, że zrobisz to przy pomocy produktu, który sprawdzi się też do mycia ścian. Dzięki temu od razu i niewielkim kosztem załatwisz dwie kwestie związane z przygotowaniem ścian do malowania. Techniczne mydło malarskie, bo o nim mowa, to produkt tani i niezawodny zarówno w odtłuszczaniu, jak i myciu ścian. Zastosowanie mydła malarskiego pozwoli Ci usunąć nie tylko tłuste plamy, ale także wszystkie inne zabrudzenia powstałe podczas eksploatacji pomieszczeń – nawet te, które umknęły Twojej uwadze. Tłuste ślady po palcach, ślady po kredkach, uderzeniach krzesłem czy powierzchnią buta – odtłuszczenie i porządne umycie ścian mydłem malarskim pozwoli Ci usunąć te wszystkie zabrudzenia. Przy okazji korzystnie wpłynie na przyczepność, kolor i sposób krycia farby do wnętrz w Twoim wymarzonym kolorze.

  Jak myć ściany mydłem malarskim

  Tak naprawdę nie ma nic prostszego niż mycie ścian mydłem malarskim. Wystarczy rozpuścić je w letniej wodzie, dobierając propozycje zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Do mycia ścian i sufitów najlepiej sprawdzi się duża gąbka, która przyspieszy zmywanie dużych powierzchni. Umyj ściany tak, jak myjesz każdą inną powierzchnię w domu – przecieraj nasączoną roztworem gąbką całą powierzchnię ściany i sufitu. Tłuste plamy i zabrudzenia przecieraj dokładniej, dłużej skupiając się na tych miejscach. Czy mydło malarskie trzeba zmywać? Tak! Po umyciu powierzchni, obficie spłucz ją wodą i pozostaw do wyschnięcia.

  Kolejne kroki możesz wykonać dopiero wtedy, gdy ściana będzie całkowicie sucha. Szpachlowanie, gruntowanie, wypełnianie ubytków i – w końcu – wymarzony kolor na ścianie. Gotowe!

  Z HIPPER.pl łatwo przygotujesz swoje ściany i sufity pod malowanie

  Wiemy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania, dlatego produkty do tego typy zadań umieściliśmy w dedykowanej kategorii. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i wybieraj wśród produktów znanych i sprawdzonych producentów.

  < Cofnij