Strona główna HIPPER porady Mieszkanie w stylu marynistycznym - jak dobrać kolory ścian, aby poczuć morski klimat we wnętrzu?

  Hipperporada

  Mieszkanie w stylu marynistycznym - jak dobrać kolory ścian, aby poczuć morski klimat we wnętrzu?

  Co sprawia, że styl marynistyczny, często nazywany stylem morskim – jest od wielu sezonów na topie? Przekonaj się, w czym tkwi jego fenomen i dowiedz się, jak wprowadzić go do swoich wnętrz!
  Jadalnia w stylu marynistycznym

  Styl marynistyczny to uwielbiana i często wybierana aranżacja do domów i mieszkań zarówno przez miłośników nadmorskich szaleństw, jak i tych, którzy poszukują spokoju i ukojenia w szumie fal. To znakomite rozwiązanie dla dorosłych, którzy we wspomnieniach bezkresnego błękitu upatrują wymarzonych wolnych dni oraz (a może szczególnie) dla dzieci – małych odkrywców, którzy wolny czas wypełniają poszukiwaniem skarbów i nowych przygód. Innymi słowy – styl morski to rozwiązanie dla każdego! Niesłabnąca popularność, miłe wspomnienia, które wywołuje oraz mnogość dodatków pomagających nam go kreować sprawiają, że styl marynistyczny jest – i jeszcze długo będzie – na topie.

  Styl marynistyczny, poza typowymi wnętrzami domowymi, możemy spotkać w domkach letniskowych i hotelach przy plaży. Nic lepiej nie buduje tak wyjątkowego klimatu, atmosfery beztroski i wypoczynku, jak wnętrza urządzone właśnie w tym stylu. Taką aranżację możesz wykreować w swoich czterech ścianach. Dowiedz się, jak to zrobić!

  Jakie kolory dominują w stylu marynistycznym?


  Przede wszystkim są to barwy w odcieniach błękitu, granatu i bieli, a także jasne brązy i delikatne beże, które nawiązują do elementów kojarzonych się z nadmorskim klimatem, szumem fal i gorącym piaskiem. Połączenie tych kolorów i zastosowanie ich – na przykład na ścianach – to dość bezpieczne rozwiązanie, które łagodnie przywołuje do wnętrza wspomnienie ulotnej beztroski minionych wakacji. Jeśli jednak zależy Ci na zdecydowanym akcencie kolorystycznym – postaw na czerwień, która świetnie komponuje się z bielą, błękitem i granatem. W połączeniu z tymi kolorami w pełni oddaje nadmorski klimat. Wykorzystaj do tego czerwone lub biało-czerwone dodatki, które jeszcze bardziej zbudują atmosferę beztroskich wakacji – zwłaszcza w pokoju dziecka. Niezależnie od tego, na które połączenia kolorów się zdecydujesz, styl marynistyczny to rozwiązanie, które nie wychodzi z mody i nigdy się nie nudzi.

  Granatowa ściana jako tło dla brązowych mebli

  Jak dobrać kolory wnętrz w stylu marynistycznym?

  Jeśli chcesz wprowadzić styl morski do swoich wnętrz, zanim podejmiesz decyzję o kolorach, zwróć uwagę na wielkość pomieszczeń i poziom ich doświetlenia światłem dziennym. W mniejszym i ciemniejszym pokoju lepiej zastosować jasne barwy (błękity, beże, biel, piaskowe odcienie i złamane biele), dzięki czemu nie zmniejszysz go optycznie. Aby zachować harmonię i estetyczny efekt wykończenia w takim pomieszczeniu, wybierz maksymalnie dwa jasne kolory, którymi pomalujesz ściany. Natomiast do większych pomieszczeń, takich jak salon czy sypialnia, możesz pokusić się o bardziej wyraziste akcenty kolorystyczne. Postaw tu na granat połączony z czystą bielą, złamane biele z błękitami i innymi, orzeźwiającymi niebieskimi odcieniami albo na połączenie beżu lub szarości z granatem. Takie barwy we wnętrzu najlepiej komponują się z jasnymi dodatkami, na przykład z białą narzutą, drewnianymi komodami, regałami lub półkami z bielonego drewna i innymi delikatniejszymi akcentami. Elementy te dodadzą lekkości i znakomicie uzupełnią wnętrze w nadmorskim klimacie. Dzięki nim łatwo stworzysz sypialnię lub salon w stylu marynistycznym.

  Salon w stylu marynistycznym

  Jakie wybrać farby, aby stworzyć wnętrze w stylu marynistycznym? Zobacz nasze HIPPER propozycje

  Grantowe farby do wnętrz

  Czerwone farby do wnętrz

  Białe i szare farby do wnętrz

  Kolorów szarych, białych i z pogranicza bieli, tzw. off-white (złamana biel), jest tak wiele, że zdecydowanie warto poznać je wszystkie! 

  Beżowe farby do wnętrz

  Podobnie jak wyżej, zapraszamy do zapoznania się z beżowymi farbami do wnętrz w naszym sklepie.

   

  Co jeszcze oprócz kolorów tworzy styl marynistyczny?


  Oprócz charakterystycznego zestawienia kolorów, styl morski w mieszkaniu kojarzymy także z naturalnym, bielonym lub poszarzałym drewnem. Inspiracją do takiego połączenia są kadłuby statków, drewniane łódki, pomosty oraz wiosła – wszystko to, co nierozerwalnie związane z nadmorskim klimatem. Jak wprowadzić drewniane elementy do wnętrza w stylu marynistycznym? Może to być pojedynczy element dekoracyjny, na przykład pod postacią masywnej, drewnianej skrzyni, wiosła zawieszonego na ścianie lub element wykańczający pomieszczenie – na przykład jako drewniana podłoga.

  Wnętrza w stylu marynistycznym lubią być uzupełniane o naturalne dodatki, które możesz wprowadzić pod postacią wikliny (kosze i pudełka), sznurkowej siatki imitującej sieć rybacką (jako ozdoba ściany) oraz elementów z rattanu lub sznurka.

   

   

  A co z tekstyliami? To elementy, którymi najłatwiej i najszybciej uzupełnisz wnętrza w stylu marynistycznym, dlatego warto o nich pamiętać. Możesz zdecydować się na zasłony, pościel lub koce w biało-granatowe pasy lub z innym motywem nawiązującym do morskiego klimatu.

  Ostatnim krokiem jest dobór mniejszych dodatków, które uzupełnią marynarskie wnętrze: kotwice, busole, koła sterowe i ratunkowe, latarnie morskie, kompasy, muszle. Możesz je wprowadzić pod różnymi postaciami: jako figurki, poduszki, obrazki do powieszenia na ścianie lub jako koc czy pościel z morskim motywem przewodnim. Te najmniejsze, niepozorne elementy i pamiątki z nadmorskich wojaży najlepiej budują ten wyjątkowy nadmorski klimat. Postaw na te dodatki, z którymi wiążesz swoje najlepsze nadmorskie wspomnienia!

  Granatowa pościel w marynarskie pasy
  Dodatki marynistyczne na półkach

  Styl marynarski w pokoju dziecka

  To doskonały pomysł na przestrzeń dla małego odkrywcy, podróżnika i poszukiwacza skarbów. Bo które dziecko nie chciałoby mieć pokoju, w którym może przeżywać najciekawsze przygody? W ten sposób nie tylko zapewnisz najmłodszemu domownikowi przestrzeń do rozwijającej wyobraźnię zabawy, ale także zachęcisz je do poznawania nowych historii. Aranżując pokój dziecka na styl marynarski, warto zadbać o zdecydowane akcenty kolorystyczne. Obok bieli, granatu i błękitów znajdź miejsce dla czerwonych akcentów, które ożywią wnętrze. Świetnie sprawdzą się tu pirackie flagi, kolorowe proporczyki, drewniane skrzynie pełne skarbów do odkrycia i inne elementy nawiązujące do żeglugi i morskich przygód.

  Styl marynistyczny to pomysł na aranżację, który odnajdzie się w każdym pomieszczeniu w domu. Wystarczy zaplanować wprowadzenie odpowiednich kolorów, dodatków i tekstyliów, by w krótkim czasie cieszyć się odświeżonym wnętrzem, w którym przyjemnie będzie się spędzało czas. Bo nic tak skutecznie nie przeniesie nas z powrotem na plażę, jak wnętrze inspirowane morskim klimatem. Poczuj ponownie zapach (i smak!) słonej wody i skóry rozgrzanej słońcem i spraw, by wakacje w Twoim domu trwały cały rok!

  < Cofnij