Przygotuj ściany do malowania z farbami podkładowymi
Planujesz odświeżenie aranżacji i zmianę koloru ścian? Nawet tak niewielki remont wymaga odpowiednich przygotowań, aby uzyskany efekt był dla Ciebie zadowalający! Pomogą Ci w tym farby podkładowe. Ich zadaniem jest wyrównanie chłonności malowanej powierzchni oraz zwiększenie przyczepności farby nawierzchniowej. W ten sposób zyskasz jednolite i równomierne krycie. To nie wszystko! Dzięki swoim właściwościom farby gruntujące zwiększają przyczepność docelowej farby. To sprawi, że zużyjesz jej mniej, a pokrycie nią ścian będzie szybsze i zdecydowanie łatwiejsze.
Dodatkowo farba podkładowa wyrównuje kolor ścian i umożliwia przemalowanie ciemnych kolorów na jasne. Unikniesz wtedy ryzyka przebarwień i przebijania poprzednich warstw przez świeżo pomalowaną powierzchnię. Dotyczy to szczególnie intensywnych kolorów, gdy planujesz zmienić odcień na delikatniejszy lub tym razem marzy Ci się minimalistyczny, śnieżnobiały kolor ścian. Farba gruntująca to także gwarancja trwałości pomalowanej powierzchni, która jest będzie zwarta i odponiejsza na uszkodzenia. Użyj podkładu pod farby do ścian i sufitów, by przyspieszyć prace malarskie i mieć pewność, że osiągniesz zamierzony efekt.
Dlaczego warto stosować farby podkładowe i grunty?
Farby podkładowe do ścian najlepiej sprawdzają się na powierzchniach, które są w ogólnie dobrym stanie i nie wymagają renowacji. Stosuje się je po to, by prace malarskie przebiegły szybciej i po to, by zapewnić solidną warstwę podkładową pod wybrany produkt nawierzchniowy. Farby podkładowe nie tylko przyspieszają prace malarskie, ale są gwarancją uzyskania oczekiwanego efektu wizualnego i estetycznego. Dzięki wyrównaniu kolorytu i chłonności powierzchni zapewniają jednolity i trwały kolor farby nawierzchniowej oraz jej łatwiejszą aplikację. To korzyści, obok których trudno przejść obojętnie – dlatego warto stosować farby podkładowe przed każdym odświeżeniem aranżacji, gdy decydujesz się na zmianę koloru ścian.
Farby podkładowe czy farby gruntujące – co wybrać?
Decydując się na zakup tego typu produktu, często pojawia się pytanie: czy podkład zamiast gruntu to dobre rozwiązanie? Jeśli powierzchnie przeznaczone do malowania są stabilne i w dobrym stanie – jak najbardziej! W przypadku ścian o zwartej strukturze (z cegły, betonu, płyt gipsowo-kartonowych), które wymagają jedynie odświeżenia w postaci malowania, wystarczy użycie podkładu.
Jeśli jednak malujemy nowe powierzchnie, które są wykończone materiałem o wysokiej chłonności (np. tynkiem gipsowym), należy użyć gruntu. Sprawdzi się tu też farba do gruntowania. Jeśli nie masz pewności co do poziomu chłonności, możesz sprawdzić to przecierając ścianę mokrą gąbką. Jeśli poziom jest bardzo wysoki (ściana wchłonie wodę), lepiej zastosować grunt zamiast farby podkładowej. Podobnie jeśli ściana jest w złym stanie, tzn. posiada konieczne do wyrównania ubytki lub obsypuje się z niej tynk, konieczne będzie użycie gruntu. Dzięki temu, oprócz wyrównania chłonności na całej powierzchni ściany, dodatkowo wzmocnisz jej strukturę, a to znacznie ułatwi nakładanie warstwy wykończeniowej. W ten sposób unikniesz też nieestetycznych smug oraz nierówności w kolorze.
Już wiesz, jak duże znaczenie ma użycie farby podkładowej lub gruntu i w jakiej sytuacji ich najlepiej używać. Cena tych produktów różni się w zależności od producenta oraz właściwości produktu. Biorąc jednak pod uwagę właściwości farby podkładowej, jest ona niezbędnym elementem prac malarskich. Gwarantuje nie tylko zmniejszenie chłonności farby dekoracyjnej (a więc mniejsze zużycie), ale także wyrównanie koloru powierzchni, co w przypadku przemalowania ciemnych ścian na jaśniejsze kolory ma kluczowe znaczenie. Dobra farba podkładowa skraca czas poświęcony na prace malarskie, a samo malowanie jest szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze.
Jak aplikować grunty i podkłady?
Przed użyciem zapoznaj się z informacjami w opisie produktu lub na opakowaniu. Dzięki temu zaaplikujesz je zgodnie z zaleceniami producenta i ograniczysz ryzyko nieprawidłowego użycia. Farby gruntujące i podkładowe najczęściej nakłada się przy użyciu wałka lub pędzla malarskiego. Zwróć uwagę na liczbę warstw – najpewniej wymagana będzie tylko jedna warstwa, ale zawsze lepiej upewnić się i wykonać malowanie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nadmierna aplikacja preparatu gruntującego może doprowadzić do efektu szkliwienia. To oznacza, że grunt nie miał szansy odpowiednio wchłonąć w ścianę. W wyniku takiego działania na ścianie powstaje połyskliwa warstwa, która trudno pokryć farbą nawierzchniową. Jeśli już do tego doszło, w tej sytuacji najlepiej użyć gruntu szczepnego, który poprawia szorstkość i zwiększa przyczepność produktów dekoracyjnych do ścian.
Pamiętaj, że nałożona warstwa gruntu lub podkładu musi całkowicie wyschnąć, zanim podejmiesz kolejne prace malarskie. Jedynie w ten sposób warstwa gruntująca będzie dobrze pełniła swoje zadanie.
Farby gruntujące i podkładowe w HIPPER.pl
W naszej ofercie znajdziesz farby podkładowe, gruntujące i grunty znanych i cenionych producentów. Farby podkładowe Śnieżka cieszą się dużym zaufaniem odbiorców i są chętnie wybierane do wielu polskich domów. Jeśli do dekoracji ścian w domu wybierzesz farbę ceramiczną lub lateksową MAGNAT, postaw na farby gruntujące MAGNAT, które doskonale współpracują z farbami tej marki. Poznaj naszą pełną ofertę i postaw na rozwiązania, które ułatwią Ci pracę!