Strona główna HIPPER porady Które wkłady do zniczy palą się najdłużej?

    Hipperporada

    Które wkłady do zniczy palą się najdłużej?

    Dowiedz się, jakie wkłady do zniczy wybrać, by odwiedzając cmentarz na długo rozświetlić pomniki swoich zmarłych bliskich. Czas palenia znicza zależy od wielu czynników – w tym też zewnętrznych. Możesz skutecznie go wydłużyć, wybierając wkłady odpowiednie dla pory roku i warunków atmosferycznych. Poznaj rodzaje wkładów oraz dowiedz się, co wpływa na zużycie wkładu i jak ich używać, by maksymalnie wydłużyć ich działanie.

    baner

    Rodzaje wkładów do zniczy

    Wkłady do zniczy można podzielić z uwzględnieniem wielu czynników. Różnią się od siebie użytym do ich produkcji surowcem (wkłady olejowe, parafinowe), technologią przygotowania wkładu (zalewane, prasowane) oraz ilością materiału użytego do wypełnienia plastikowej tuby, która przekłada się bezpośrednio na deklarowany czas spalania.

    Wkłady olejowe polecane są przede wszystkim na chłodne pory roku, kiedy temperatura otoczenia jest niska. To znakomity wybór na jesień i zimę, a więc i zbliżające się obchody Wszystkich Świętych. Lepiej znoszą one nawet ujemne temperatury, w tym mróz. Z kolei upał i bardzo wysokie temperatury wpływają niekorzystnie na ich żywotność – pod wpływem takich warunków atmosferycznych wkłady olejowe szybciej się topią. Kiedy osiągają konsystencję półpłynną, łatwo o zatopienie knota w wosku. W tej sytuacji znicz bezpowrotnie gaśnie, a bez knota niemożliwe jest jego ponowne użycie. Wkłady olejowe często zawierają w sobie także parafinę – ta kombinacja pozwala na wydłużenie procesu spalania. Nie zmienia to jednak faktu, że w składzie przeważają oleje, dlatego lepiej sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym, gdy niska temperatura sprzyja ich długiemu spalaniu.

    Decydując się na wkład olejowy pamiętaj, że wysokie stężenie oleju może powodować szybsze żółknięcie wkładu. Weź to pod uwagę szczególnie wtedy, kiedy masz lub planujesz zakup szklanego, transparentnego znicza. Pożółkły wkład może zaburzyć całą estetykę dekoracji, dlatego w takiej sytuacji lepszym wyborem może okazać się wkład parafinowy. Ze względu na materiał wkładu powinien on na dłużej zachować swoją neutralną, białą barwę.

    znicz na nagrobku przygotowany na obchody Wszystkich Świętych

    Wybierając wkłady do zniczy parafinowe, decydujesz się na rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się przez cały rok. Są uniwersalne pod względem dostosowania do warunków atmosferycznych – palą się tak samo dobrze o każdej porze roku. W tym miejscu jednak należy zaznaczyć, że w skrajnie niskich temperaturach, wkłady parafinowe spalają się dość szybko. Dlatego mimo swojej uniwersalności polecane są na ciepłe pory roku, kiedy te olejowe nie radzą sobie najlepiej. Na rynku wkłady parafinowe cieszą się większą popularnością, głównie ze względu na niski koszt produkcji, który przekłada się bezpośrednio na cenę.

    Podsumujmy więc podstawowe parametry i właściwości omówionych rodzajów wkładów do zniczy.

    • Cena: Wkłady parafinowe są tańsze od olejowych, ale ich czas palenia jest zauważalnie krótszy.
    • Czas palenia: Gdy zależy Ci na długim czasie palenia, lepszym wyborem będą wkłady olejowe, które gwarantują najwyższą efektywność zwłaszcza w chłodnych miesiącach. To dobry wybór na listopadowe i grudniowe warunki atmosferyczne.
    • Pora roku: W sezonie jesienno-zimowym lepiej sprawdzą się wkłady olejowe, z kolei w wiosenno-letnim parafinowe.
    • Przechowywanie: Wkłady parafinowe są łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie bez straty na jakości – nie kruszą się ani nie ulegają innym wpływom czynników zewnętrznych. Olejowe natomiast mogą się topić w wysokich temperaturach, dlatego wymagają odpowiednich warunków do przechowywania.

    Technologie produkcyjne a czas palenia – co wpływa na trwałość płomienia?

    Uwzględniając technologię produkcji, możemy podzielić wkłady do zniczy na zalewane i prasowane.

    Ze wkładami zalewanymi mamy do czynienia wtedy, gdy odpowiednio przygotowany materiał wkładu jest wlewany bezpośrednio do znicza lub specjalnej tuby, którą następnie umieszcza się w zniczu.

    Znicze zalewane to popularnie i tanie rozwiązanie, jednak ze względu na zastosowaną technikę – niestety najczęściej jednorazowe. Po wypaleniu masy, nie ma gwarancji że taki znicz będzie nadawał się do wypełnienia go wkładem w celu ponownego użycia.

    Wkłady prasowane przygotowywane są w oparciu o specjalną technologię produkcji, która polega na przygotowaniu masy (oleju, parafiny) o odpowiedniej konsystencji, a następnie mechaniczne prasowanie jej przy użyciu znaczniej siły. Dzięki temu wkład jest bardziej „zbity”. Dopiero po wyprodukowaniu wkładu o odpowiednim rozmiarze, umieszcza się go w plastikowej tubie.

    Ze względu na masę i konsystencję produktu końcowego, wkłady prasowane mogą odznaczać się dłuższym czasem spalania. Zalewane mogą zużywać się szybciej, jednak ich skład jest starannie dobrany tak, by jak najbardziej wydłużyć ich czas palenia. Dzięki stosowanym współcześnie technologiom produkcyjnym można w pełni wykorzystać potencjał użytych materiałów i uzyskać maksymalną efektywność i wydajność na poziomie nawet do 8 dni palenia!

    Jak prawidłowo korzystać z wkładu, by wydłużyć czas palenia?

    Czy istnieją sposoby na wydłużenie procesu palenia znicza? Na efektywność wkładu wpływa wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę już podczas zakupu. Na co zwrócić uwagę?

    Kluczowe znaczenie dla wydajności palenia ma kształt, objętość oraz zastosowany we wkładzie knot, a także w ogólnym ujęciu jakość materiału wkładu.

    Dobierz wkłady do zakupionych zniczy – ich wysokość oraz grubość musi odpowiadać lampionom. Długie i cieńsze wkłady palą się trochę dłużej od tych niskich i grubszych. Pamiętaj, że zbyt wysoki wkład w stosunku do znicza może uniemożliwić swobodny przepływ powietrza, co znacząco wpłynie na trwałość płomienia. Płomień będzie gasł szybciej także w zabudowanych zniczach, których nie wyposażono w perforowane pokrywki.

    palący się znicz na płycie nagrobnej w otoczeniu kwiatów

    Wybierając wkłady, zwróć uwagę także na knot. Powinien być optymalnej grubości, ponieważ zbyt gruby spowoduje szybsze wypalenie wkładu, z kolei zbyt cienki może gasnąć pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych. Na zimę polecane są jednak te nieco grubsze, które zapewniają stabilniejszy płomień nawet przy większym wietrze. Ważna jest też długość knota, która powinna wynosić od 0,5 do 1 cm. Zbyt krótki knot może szybko gasnąć, szczególnie w niesprzyjających warunkach.

    Czy warto inwestować w droższe wkłady?

    Jeśli za ceną wkładu idzie potwierdzona opiniami jakość, a producent spełnia deklarowany czas spalania – warto zainwestować w droższe wkłady. Szczególnie wtedy, gdy zależy Ci na tym, aby znicz palił się dla Twoich zmarłych bliskich jeszcze długo po Twoich odwiedzinach na cmentarzu.

    W naszym sklepie znajdziesz wkłady marki Bolsius – jednego z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych producentów nie tylko na polskim rynku. Wkłady do zniczy Bolsius wyróżnia najwyższa jakość, trwałość i niezawodność.  Dzięki specjalnie opracowanej technologii palenia, gwarantują one stabilny płomień przez wiele godzin. Bolsius proponuje zarówno wkłady olejowe, jak i parafinowe. Szeroka oferta i zróżnicowanie pod względem kształtów i gwarantowanego czasu palenia, sprawia, że łatwo znajdziesz wkłady, które skutecznie rozświetlą znicze umieszczone na grobach zmarłych bliskich. Nie tylko podczas nadchodzących obchodów Wszystkich Świętych, ale także za każdym razem, gdy odwiedzasz na cmentarzu swoich bliskich.

    Wkłady do zniczy i znicze na HIPPER.pl

    < Cofnij