Strona główna HIPPER porady Jak zatrzymać piękny zapach ubrań po praniu? Poznaj 4 sposoby na pachnące pranie

  Hipperporada

  Jak zatrzymać piękny zapach ubrań po praniu? Poznaj 4 sposoby na pachnące pranie

  Co zrobić, aby pranie długo pachniało? W czym tkwi sekret długo utrzymującego się zapachu świeżego prania? Poznaj sposoby na zatrzymanie tego aromatu na dłużej i spraw, by towarzyszył Ci każdego dnia!
  Kobieta trzymająca swetry po praniu

  Pachnące pranie – postaw na sprawdzone środki do prania i płukania

  To jasne, że odpowiednie środki do prania pomagają uzyskać nam efekt czystego i pachnącego prania. Warto postawić na te wzbogacone o nuty zapachowe, które przypadły nam do gustu. Dzięki temu – jeśli zadbamy też o pozostałe omówione w tym artykule aspekty – będziemy mieli ulubiony zapach zawsze przy sobie. Niektóre produkty piorące (np. dla alergików) są neutralne zapachowo, dlatego zwrócenie uwagi na tę kwestię jest szczególnie istotne.

  Oprócz środków piorących (kapsułki, płyn do prania, żel do prania czy klasyczny proszek) do wyboru mamy środki do płukania (płyny do płukania). Aby lepiej poznać chemię gospodarczą, którą wybieramy do domu, warto przeanalizować etykietę lub opis produktu w sklepie internetowym. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że np. płyny do płukania Felce Azzurra są inspirowane nutami zapachowymi zaczerpniętymi prosto z perfum tej włoskiej marki. Jeśli używamy kilku detergentów do prania, pamiętajmy, aby wybierać te o zbliżonych aromatach. Dzięki temu wzmocnimy ulubiony zapach, zwiększając szansę na to, że długo pozostanie na naszych ubraniach.

  No dobrze, mamy wybrane środki do prania i płukania. Robimy pranie, suszymy jak zwykle i wtedy często pojawia się pytanie: dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania? Zdarza się, że mimo zastosowania pięknie pachnących środków piorących nasze pranie nie pachnie tak, jak się tego spodziewaliśmy. Poznaj przyczyny i pozostałe sposoby na utrzymanie zapachu świeżości na dłużej.

  Czystość pralki ma znaczenie

  Czysta pralka to czyste i pachnące pranie. Regularne mycie i czyszczenie pralki przeznaczonymi do tego środkami przyczyni się nie tylko do uzyskania efektu dłużej pachnących ubrań, ale także pozytywnie wpłynie na samą pralkę. W szufladach przeznaczonych na proszek i płyny oraz na gumie wokół bębna odkładają się zanieczyszczenia w postaci resztek detergentów, kamienia i wypłukanego z ubrań brudu. Ta mieszanka bywa przyczyną nieprzyjemnego zapachu, który nie dość, że pozostaje na dłużej w pralce, to także niweluje zapach wybranych przez nas środków piorących, a w ekstremalnych przypadkach przyczynia się do utrzymującego się zapachu stęchlizny na ubraniach. Aby temu zapobiec, od czasu do czasu użyj odkamieniacza i specjalnego środka do czyszczenia pralek.

  Pranie w pralce jest jedną z łatwiejszych czynności, które wykonujemy w domu. Zdarza się jednak, że przeceniamy możliwości pralki i ładujemy zbyt dużo ubrań na jedno pranie. Uniemożliwia to swobodne obracanie ubrań w bębnie, a tym samym pełne wykorzystanie wody i detergentów w procesie prania. Warto pamiętać, aby po zakończeniu programu od razu wyciągać pranie z pralki.

  Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której wyprane ubrania leżą długo w zamkniętej pralce. Zapach stęchlizny to najczęstszy efekt, którego możemy się w tej sytuacji spodziewać.

  Suszenie prania na świeżym powietrzu

  Najprostszym i najtańszym sposobem na zapewnienie praniu długo utrzymującego się zapachu świeżości jest suszenie go na zewnątrz – w ogrodzie lub na balkonie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, ustawmy suszarkę w przewiewnym miejscu. Latem może to być otwarte okno, a zimą miejsce przy kaloryferze. Postarajmy się też, aby ubrania wisiały swobodnie na suszarce i zadbajmy o zachowanie przestrzeni między nimi. Jeśli Twoja suszarka na pranie nie jest wystarczająco duża, rozważ wymianę na większą. Dzięki temu zyskasz nie tylko większą powierzchnię suszenia, ale także większą swobodę suszenia, a co za tym idzie – ładniejszy zapach wysuszonego prania.

  Pranie suszone na świeżym powietrzu

  Przechowywanie wypranych ubrań

  Aby cały wysiłek związany z praniem i zachowaniem świeżości ubrań na dłużej nie poszedł na marne, warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Zdarza się, że nawet czyste ubrania wyciągane z szafy po jakimś czasie nie pachną atrakcyjnie. Najczęstszą przyczyną jest ich zbyt ciasne przechowywanie. Zadbajmy o to, by leżały swobodnie lub rozwieśmy część z nich na wieszakach. Jeśli problemem jest sama szafa, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku saszetkom zapachowym, które wypełnią ją przyjemnym aromatem. Dobrym pomysłem jest również porozkładanie mydełek zapachowych w różnych miejscach w szafie. Dzięki tym zabiegom, po jej otwarciu od razu poczujemy miłą woń, która pozostanie również na ubraniach.

  Wyprane koszulki rozwieszone na wieszakach

  Sposobów na długo pachnące pranie jest kilka i żaden z nich nie wymaga od nas specjalnego wysiłku czy dużego nakładu kosztów. Wystarczy znaleźć swój ulubiony zapach środka do prania i płukana, zadbać o czystość pralki, swobodę suszenia i przemyślane przechowywanie, by na co dzień cieszyć się świeżością zapachu ubrań i innych tekstyliów. Zajrzyj do kategorii Pranie, w której znajdziesz wszystkie potrzebne akcesoria do prania i spraw, by zapach świeżości towarzyszył Ci każdego dnia!

  Środki i akcesoria do prania dostępne na HIPPER.pl

  < Cofnij